Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Arth

Ogrzewanie wody i mieszkania - fotowoltaika

Recommended Posts

Aktualnie jestem w fazie myślenia nad tym co tak na prawdę chcę do swojego domu do 100m2 (3-4 osobowa rodzina)

Rozmyślam nad opcją zakupu fotowoltaiki i zrobienie wszystkiego pod prąd.

- ogrzewanie elektryczne (potrzebuje pomocy wyboru w jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego warto iść i z jakim poborem mocy jest to związane)

- czy bojler elektryczny będzie dobrą opcją bądź proponujecie inne rozwiązanie ? 

- oczywiście płyta elektryczna 

 

W tym wypadku oszczędzam także na ciągnięciu gazu do swojego mieszkania. (ok 100m od drogi do mieszkania)

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas gdy jestem mocno zainteresowany fotowoltaiką.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Jeśli chodzi o ogrzewanie prądem to jest wiele produktów na rynku, jednak trzeba pamiętać o bardzo dobrej izolacji budynku, najlepiej spełniającej standardy budynków energooszczędnych. Bez zatrzymania ciepła w budynku, nie będzie to rozwiązanie ekonomiczne. Aby przeciwdziałać stratom wentylacyjnym możesz pomyśleć nad rekuperacją - TUTAJ więcej na ten temat.

Co do aspekty grzania wody, popularnym ostatnio rozwiązaniem jest grzałka elektryczna w zasobniku CWU, uważam jednak że mały system solarny (2 płaskie kolektory słoneczne) byłby bardziej odpowiedni do przygotowania ciepłej wody.

Im większe zużycie energii tym powinno się przyjąć większą moc instalacji fotowoltaicznej. Jak mniej więcej wygląda orientacja i kąt nachylenia dachu? Czy występuje zacienienie? Polecam do przeczytania przystępnie napisany zeszyt fachowy o fotowoltaice, powinno Ci się trochę rozjaśnić. 

Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ogrzewanie prądem to również pompa ciepła.

Polska to nie Prowansja a i tam domy muszą mieć jakiś system ogrzewania aby nie umarznąć w te kilka dni w roku kiedy jest zimno. Zazwyczaj rozpalają .....kominek. A gdyby tu w Polsce doprowadzić do sytuacji jaką mają mieszkańcy Prowansji? Jest to możliwe. 

Opiszę system jaki zastosowałem w swoim domu, pobudowanym 5 lat temu. Dom ma 120 m2, ściany z betonu komórkowego jednowarstwowe, dobrze ocieplona podłoga i dach, okna dwuszybowe. Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła o mocy 11 kW i wspomaganą właśnie kominkiem z płaszczem wodnym. Zainstalowane ogrzewanie podłogowe, kaloryfery (sypialnie) i nagrzewnica w układzie rekuperacji. Wszystko sprzęgnięte buforem 400 litrów. A działa to tak. Do temperatur na dworze -15 oC ogrzewanie jest bezobsługowe. Wszystko się robi w automacie. Ze względu na koszty poniżej tych temperatur po prostu rozpalam kominek (jak w Prowansji). Nie muszę tego robić bo pompa ma wbudowane grzałki na ewentualność niskich temperatur zewnętrznych. Pompa ciepła włącza się tylko w taryfie nocnej (taryfa G12r), a więc koszt energii ok 27 gr/kWh (ok 5800 kWh sczytane z podlicznika). Roczne koszty ogrzewania domu i grzania wody użytkowej to ok 1500 zł i ok 1 m3 drewna do kominka. Niestety, przy stosowaniu taryfy dwustrefowej koszt energii poza nocną taryfą to ok 72 gr/kWh. Koszt energii poza ogrzewaniem jest wyższy i wynosi 2000 zł/rok (ok 2800 kWh) ale i tak średnioroczna cena energii wyszła u mnie 40 gr/kWh. Myślę też w tym roku zainstalować fotowoltaikę. Wielkość instalacji PV to ok 3 kWp.

Co o tym systemie Państwo sądzicie sadzicie? Jest sprawdzony, gdyż używałem go już pięć lat i piątą zimę.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2017 o 21:10, Dariusz58 napisał:

Pompa ciepła włącza się tylko w taryfie nocnej (taryfa G12r), a więc koszt energii ok 27 gr/kWh (ok 5800 kWh sczytane z podlicznika). Roczne koszty ogrzewania domu i grzania wody użytkowej to ok 1500 zł i ok 1 m3 drewna do kominka. Niestety, przy stosowaniu taryfy dwustrefowej koszt energii poza nocną taryfą to ok 72 gr/kWh. Koszt energii poza ogrzewaniem jest wyższy i wynosi 2000 zł/rok (ok 2800 kWh) ale i tak średnioroczna cena energii wyszła u mnie 40 gr/kWh. Myślę też w tym roku zainstalować fotowoltaikę. Wielkość instalacji PV to ok 3 kWp.

 

Witam !

Na tak duże zużycie energii elektrycznej instalacja o mocy 3 kWp będzie zbyt mała do pokrycia zapotrzebowania w całości. Można z grubsza przyjąć przelicznik 2,75-3 kWp na każde 100 zł miesięcznego rachunku lub na każde 1000 kWh zużycia 1,25 kWp mocy instalacji PV. Taki dobór uwzględnia obowiązujący system opustów dla prosumentów. Oczywiście większa moc instalacji to wyższe koszty oraz wymagana wolna przestrzeń na dachu lub gruncie.

Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia ‎2017‎-‎05‎-‎04 o 11:36, Eksperci Viessmann napisał:

Można z grubsza przyjąć przelicznik 2,75-3 kWp na każde 100 zł miesięcznego rachunku lub na każde 1000 kWh zużycia 1,25 kWp mocy instalacji PV.

A gdzie ekonomia. Aby zapewnić 100% prądu instalacja PV u mnie musiałaby mieć powyżej 10 kWp i kosztować powyżej 45 tys. zł. Czyli okres zwrotu 45 000 / 3 500 = 12,8 roku. Czy ma to sens. Stosując instalację PV ok. 3 kW okres zwrotu jest krótszy o połowę czyli ma mniej niż 7 lat a zapłata za prąd akceptowalna. Proszę to przeliczyć.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgodzę się, że należy znaleźć złoty środek pomiędzy kosztami inwestycyjnymi, a rocznymi oszczędnościami. Przedstawiłem tylko wstępny dobór przy udziale konsumpcji własnej na poziomie 20-30%, a w tym przypadku udział ten może być większy nawet do 50%. Ponad to wszystko dochodzą jeszcze aspekty techniczne, aby fizycznie instalacja zmieściła się na dachu.

Pozdrawiam ! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zgadzam się z Panem. Im mniejsza instalacja tym procentowe zużycie wytworzonego prądu jest większe. Ale nie to jest najważniejsze. Wszyscy narzekają, że inwestycja w instalacje PV przy aktualnych ich cenach  i cenach prądu  jest mało opłacalna. Tak, w obecnym stanie prawnym nie można na fotowoltaice zarobić, ale prosumenci (np. osoby fizyczne, niektórzy prowadzący działalność gospodarczą, rolnicy, kościoły, samorządy) mogą dużo zaoszczędzić. Najważniejszym jest  takie dobranie wielkości instalacji aby ograniczyć zakup prądu z sieci energetycznej chociaż o połowę a cena jego spadła też o tyle samo. Wtedy rachunek będzie o 75% niższy. Powiecie, że nie jest to możliwe. A ja już to sprawdziłem również praktycznie. Do tego można doprowadzić w aktualnych zasadach jakie stworzyły sieci energetyczne i prawnych. Co prawda nie u wszystkich, tylko w określonych przypadkach. Myślę jednak, że duża część potencjalnych prosumentów spełnia te warunki.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Cześć ! Brak wody to raczej nie jest, ale powodem jest prawdopodobnie brak lub uszkodzenie zaworu zwrotnego, Ja mam dwa zawory jeden przy studni (na rurze) i drugi przy pompie. Chodzi w tym rozwiązaniu o to, aby woda nie wypływała przez pompę tylko przez instalację. Ja co prawda mam wodociąg, ale mam i studnię ostatnio mój stary hydroforek się roszczelnił i niestety pomimo wsparcia medialnego oraz merytorycznego Henia Mhtyla nie udało się do do końca zreperować.  Po rekonesansie szybkim : Castorama, Obi, Lyroy niestety ceny zestawów zaczynają się od 500 zł, a ponieważ ja używam tylko w lecie mojej studni, więc ładowanie się w duży zbiornik nie ma sensu zakupiłem na alledrogo takowy zestaw: http://allegro.pl/zestaw-hydroforowy-24l-ibo-aj-50-60-inox-wirnikowa-i6070588102.html?snapshot=MjAxOC0wNi0xMVQxNzozMzozMi4wMTBaO2J1eWVyOzM3ZThhZGUzNWI2YjJjOGIzYzVjOWQ3MWExNDk2NWRkMjJiOGMzMjI1OTczODVhMTcwZjhiMDE1Y2YyMjIxZmQ%3D. Własnoręcznie podłączyłem i na prawdę działa to rewelacyjnie. a póki co wyłącz tę nieszczęsną pompę bo spalisz kondensatorową fazę startową, a szkoda
  • Elektryk niewinny. Pomysł stycznika wyszedł od instalatora. Jak tylko usłyszałam taktowanie ( jeszcze jak byli fachmani), to wpadłam do kotłowni i o to zapytałam . Inny pomysł instalatora to jakieś odpowietrzenie w studni. Jednak ma czas na początku lipca. Wczoraj przezornie nie odebrał telefonu. A co do tego, że się rozleci. Przygoda z wczoraj. Po powrocie z pracy poszłam włączyć pompę. Nacisnęłam guzik i nic. Ani hałasu, ani włączenia światełka wskazującego na pracę. Zaczęłam włączać i wyłączać i dalej nic. Zdrętwiałam. Nie pocieszył mnie nawet fakt, że ciśnienie na manometrze nie spadło. Jak odkręciłam wodę, pompa zaskoczyła. Najpierw zaczęła taktować, później dołączyło miganie światełka włącznika. Ponieważ nie widziałam faktury za pompę i samej pompy też, mam podstawy przypuszczać, że nie jest to nowa pompa. Jednak jest i plus dodatni, jak koledzy określają. Od wczoraj skończyło się to taktowanie co 3-6 minut.  A pamiętam doskonale, jak Bajbaga ponad rok temu pisał o szkodliwości taktowania. I chodziło o taktowanie wynikające z wielkości zbiornika przeponowego, czyli rzadsze niż to, co się teraz dzieje. 
  • Gość Gosc Krzysiek
   Ekspert ma oczywiscie racje. Powinna byc oddzielna roznicowka na zabezpieczeniu monitoringu i alarmu.
  • Gość Zenek
   właśnie szukam info nt. tych markiz fakro, Kolega w pracy mnie zaciekawił, mówi, że od kiedy ma je na poddaszu to nawet jak nawala gorąco i jest 40 stopni to on na lajcie sobie może siedzieć,,, ciekawi mnie czy tak faktycznie jest, bo u mnie poddasze jest mega gorące...
  • Zastanawia mnie to, dlaczego nie chcesz takiego domu izolować. Dom z bala o takiej grubości raczej powinien być ocieplony. Nie musi to być od razu jakiś materiał mało przyjazny. Znajoma firma co buduje z bala, Natur Eko Dom, stosuje np. wełnę drzewną. Budują ekologicznie więc i materiał ocieplenia taki musi być. A dodatkowo ma taka zaletę, że jest bardzo odporny na ewentualną wilgoć.
 • Popularne tematy

×