Skocz do zawartości

nowa umowa o pobór mediów - czy też wystarczy stara umowa?


Gość

Recommended Posts

Napisano
Czy będąc właścicielem starego domu, do którego doprowadzone są: prąd, woda (z licznikami) i podpisana umowa o warunkach poboru mediów, a jednocześnie budując nowy dom obok na tej samej działce, należy występować o nowe warunki techniczne, czy można skorzystać z istniejących przyłączy, zgłaszając fakt w odpowiednim urzędzie?
Napisano
Miałem ten sam problem!
Zakład energetyczny bardzo chciał na mnie zarobić. Chcieli, abym podpisał z nimi nową umowę.
Ale znalazłem elektryka z uprawnieniami, który napisał, że moc w starym budynku jest wystarczająca także dla nowego. To był pierwszy krok. Nic nie zapłaciłem, bo to był prawnik współpracujący z biurem projektowym, które przygotowało prace dla mnie.

Następny próba - przy przenoszeniu przyłącza z rozbieranego budynku do nowego. Tu już było gorzej, bo w zakładzie na początku zdecydowano, że muszę zrobić projekt i wkopać kabel w ziemię. Koszt - 5-7 tys. zł - bo projekt, wymurowanie postumentu, skrzynka.
Eneregtyka na siebie chciała wziąć tylko podkop pod drogą (linia idzie po drugiej stronie ulicy).
Okazało się, że wystarczy przeniesienie skrzynki w inne miejsce i zamiana drutów aluminiowych na "warkocz", czy splecione druty w izolacji. Obecnie od słupa po drugiej stronie drogi do budynku gosporarczego przewód idzie górą, a od budynku gospodarczego do domu schowany jest pod ziemią. Koszt - niecały 1000 zł (najwięcej kosztował warkocz). Gdyby nie upór i szukanie innych rozwiązań, zapłaciłbym kilka razy więcej.
A na koniec elektryk, który podłączał kable stwierdził, że i tak niedługo energetyka na swój koszt będzie wkładać kable w ziemię.

Pozdrawiam i życzę pomyślnych ustaleń.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
    • My już nie na bieżąco, prędzej mogę podać ceny sprzed 10 lat.
    • Zostało złożone zapytanie o polać dachu nad garażem, czy takie pismo rozwiązuje sprawę i starostwo jej nie podważy przy prubie uzyskania pozwolenia na budowę? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...