Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Wiolcia

Bezpieczna barierka schodów

Recommended Posts

Jaką wysokość powinna mieć barierka schodów?

Jaką balustradę polecacie w przypadku małych dzieci w domu? Tzn. jakie będzie najlepsze wypełnienie, odległości między pręcikami itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balustrada musi być przede wszystkim stabilna i zapewniać domownikom bezpieczeństwo. Jej wysokość powinna wynosić przynajmniej 90 cm.

Rodziny z małymi dziećmi powinny zadbać o bezpieczne wypełnienie balustrady. Aby maluchom nie stała się krzywda, stalowe słupki lub drewniane tralki rozmieszcza się dość gęsto - nie rzadziej niż co 12 cm.
Najlepiej gdy są one umieszczone pionowo - elementy poziome umożliwiają dzieciom wspinanie się po barierce.

Aby ułatwić dzieciom korzystanie ze schodów (i zająć czymś ich uwagę), warto zamontować dodatkowy pochwyt na wysokości 75 cm (głównym pochwytem zwieńcza się oczywiście całą balustradę). Edytowano przez Budujemy Dom - otoczenie domu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie, wystarczająca wysokość barierki schodów, to około 1 metra. Jednak ważniejsza może się okazać gęstość wypełnienia w przypadku np szczebelków. Dłoń dziecka może się przecisnąć ale nic więcej. Max to 10 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli balustrada jest prawidłowo zamontowana nie ma prawa aby była niestabilna i stanowiła zagrożenie dla jej użytkowników. Należy pamiętać o tym, iż prawo budowlane reguluje wymagania jakie powinny spełniać balustrady i poręcze. Jeśli chodzi o minimalną wysokość balustrady dla budynków:
- jednorodzinnych i wnętrz mieszkań wielopoziomowych wynosi 0,9 m;
- wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego, oświaty i wychowania oraz zakładów opieki zdrowotnej wynosi 1,1 m;
- innych budynków - 1,1 m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A co, jeśli powiem Ci prawdę? Co, jeśli dowiesz się teraz, że oni tylko stosują się do procedur Ministerstwa Zdrowia? Tak jak córka jednego z naszych forumowiczów (famaceutka) musi stosować się do (często) bzdurnych przepisów w aptece, tak i lekarze mają ściśle narzucone procedury. Z "niczego" sobie swojego zachowania nie wzięli. Każda praca opiera się na procedurach. Tak, jak ja otrzymuje procedury dydaktyczne z Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zdalnego nauczania (które także nie są extra świetne), tak lekarze stosują się do narzuconych odgórnie procedur. Nie mam żalu do lekarzy w moim mieście, ponieważ to nie oni zamknęli przede mną szpital. To nie była ich decyzja, tylko "góry". Jasne to jest dla Ciebie?
  • Gość j23
   Oooo, stary pyskacz się odezwał. Kim jesteś abyś farmazonił głodne kawałki. Od tego co jest a czego nie powinno być jest admin a nie ty biedny obrońco forum. Lubisz przysparzać adminowi pracy? bo potem admin będzie musiał kasować te śmieci które napisałeś, a po co?
  • ale ja krytykuję służbę zdrowia, też widzę duże braki. Tylko zauważ, że każda próba dyscyplinowania kasty lekarzy to obraza demokracji i praw obywatelskich. Oczywiście to nie znaczy, że nie trzeba im dofinansowania. Ale z mojego doświadczenia wynika, że szpitale są różne w stosunku do pacjentów - i nie zależy to od prawa. 
  • Nie , nie dałem się ponieść... Nie czerpię informacji z forum ...
  • Stanowczo zaprzeczam nic takiego nie postało w mojej głowie i żeby już nie posługiwać się tym loginem i nie drażnić, odpowiem tylko że chyba w tym zamieszaniu i na fali waszego hejtu, dał się ponieść waszej dezinformacji. Przepraszam nie mogę już dzisiaj pisać. Dobranoc.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...