Skocz do zawartości

Pęknięty fundament


Recommended Posts

Napisano
Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego.
Problem - pęknięty fundament (do tego momentu zabrnęła budowa), ławy są całe. Przyczyną może być fundamenty wypełnione piaskiem po brzegi (wynik partactwa niekompetentnych "fachowców").

Nie zastosowano żadnych zabezpieczeń przed zima np. folii w wyniku czego piasek uciskał na mur. Pęknięcia są w 3 miejscach. Nie wiem co robić.

Czy rozebrać fundament do poziomu ławy, czy rozebrać kilka warstw bloczków fundamentowych i zamiast niej wykonać warstwę zbrojeniową wykonaną z betonu i drutu. Boje się ze ta druga opcja nie będzie tak stabilna ale za to bardziej ekonomiczna.

Bardzo proszę o poradę.
Z góry dziękuje.
Napisano
Zakres robót zależy od skali uszkodzenia. Jeśli są to tylko pęknięcia bez znacznego odkształcenia ściany fundamentowej to wystarczy wypełnić je zaprawą cementową i prowadzić dalsze prace budowlane. Jeśli odkształcenia są znaczne konieczne będzie rozebranie tego fragmentu i wymurowanie go na nowo.
Samo pękniecie nie ma wpływu na stabilność fundamentu, gdyż część nadziemna ścian wywoła nacisk zapobiegający dalszemu "rozchodzeniu się " fundamentu.
Napisano
rozumiem, że masz wypełniony "fundament" od środka piaskiem - więc obsyp go również od zewnątrz - wtedy naciski gruntu od wewnątrz i od zewnątrz się wyrównają i na ścianki fundamentowe nie będzie działać siła zginająca

reszta jak wyżej

pozdro

Slawku

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • K-SPORT ma nie tylko sprzęt do ćwiczeń czy jakiejś wygody ale też takie zestawy dla dzieciaków https://www.k-sport.com.pl/product-pol-398-Hustawka-ogrodowa-z-drabinka-podwojna-i-zjezdzalnia-bocianie-gniazdo-KSOZ020.html. Jak za taką cenę to spory ten plac zabaw, a do tego stabilny, prosty w montażu i porządny.  
    • O dzięki za tak ważne szczegóły wraz z potrzebnymi materiałami. Okno jeszcze tak dodam, że wymiarowo jest za małe, więc otwór ma okolo 1cm szerokości i głębokości 0,5-1cm około w tej chwili i trzy takie miejsca gdzie 1,5 jest. Czyli pianoklej i na koniec fugowanie silikonem w ciągu dalszym tak, czy jednak może akryl? Na zewnątrz zostalo wykończone silikonem i tynkiem. 
    • To trzeba zapianować powtórnie szczelinę  pianoklejem. Rurkę dozującą, wężyk ścisnąć kombinerkami, uformować, żeby wchodził w szczelinę. Rurkę wpychać głęboko  do zatrzymania, wtedy delikatnie wycofywać i dozować piankę. Starać się uzyskać ciągłość pianowania, dozując co kawałek dookoła futryny.   https://allegro.pl/oferta/tytan-60-sekund-szybki-pianoklej-uniwersalny-w-wersji-wezykowej-300ml-17086100860        Nadmiar obciąć drugiego dnia tapeciakiem. Na koniec, na wierzch fuga  silikonowa, najlepsza do wypełniania małych i średnich szczelin. Silikon  Soudal Silirub jest elastyczny, więc dobrze poradzi sobie z ruchami futryn okiennych i drzwiowych.   https://allegro.pl/produkt/soudal-silirub-2-neutralny-silikon-budowlany-i-szklarski-300-ml-bezbarwny-94c1bfd3-3ca1-4a71-8623-3add53c722c9?offerId=17615593030  
    • Czuć powiewy aktualnie  
    • A jest to szczelne, czy nie?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...