Skocz do zawartości

Dom z filarami


Recommended Posts

Witam forumowiczów!
Jestem w trakcie remontowania domu z lat 60-tych. Chcielibyśmy dostawić do niego filary w narożnikach budynku, jeden podtrzymujący daszek nad tarasem, dwa podtrzymujące balkon. Chodzi nam o filary kwadratowe w podstawie, zwężane ku górze. Załączam zdjęcia przykładowe takich projektów znalezione w internecie.
Mam w związku z tym kilka pytań:
1. Jak buduje się taki filar?
2. Budynek jest ocieplony styropianem 10 cm. Czy powinienem wyciąć w narożnikach ten styropian i domurować filar do ściany, czy mogę pozostawić styropian(trochę szkoda ocieplenia w narożnikach) i do niego dostawić filar? Jak to rozwiązać konstrukcyjnie (np. powkręcać w ścianę co jakiś czas pręty łączące ścianę z filarem)?
3. Chcielibyśmy, aby filary były dosyć szerokie, jak na załączonych zdjęciach. Czy ktoś ma rozeznanie jaka powinna być szerokość w podstawie takiej kolumny i jeśli chodzi o narożniki ile cm taki filar powinien w podstawie wystawać od ściany. Może ktoś ma jakiś szkic.
4. Poszukuję projektów, zdjęć domów z takimi filarami, także w narożnikach. Jeśli macie, proszę o podesłanie.

Zdjęcia domów z filarami:
dom 1
dom 2

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Właściwie przydałyby się jakieś fotki stanu istniejącego , bo tak to będziemy tylko domniemywać, co masz i co chcesz uzyskać...

Rozumiem, że balkon już istnieje, a Ty chcesz dodać takie dwa bajeranckie filary właściwie tylko dla przyozdobienia fasady z balkonem, a daszek nad tarasem też jest już podtrzymywany przez jakiś tam słupek i jego rozszerzenie to tylko dla ozdoby.

Jeśli tak, to najprościej będzie wymodelować kształt słupów/filarów po prostu przez doklejenie styropianu, tak jak się robi najtańsze boniowanie, na to podwójnie siatkę i tynk.
Link do komentarza
Przede wszystkim, bardzo dziękuję za zainteresowanie się tematem!
Nie mam w tej chwili fotek domu (piszę w przerwach w pracy). Domek to typowy prostokąt z dachem dwuspadzistym, do którego poprzedni właściciel od str. południowej dobudował w 2/3 długości ściany przedsionek z kotłownią. A resztę długości ściany przykrywa daszek podparty słupkiem - to ma być jeden z filarów. Na poddaszu będą pokoje, a w ścianie szczytowej balkon podparty dwoma słupkami, których jeszcze nie ma. Te słupki maja mieć kształt wspomnianych filarów, czyli będą budowane od nowa.
Dodatkowo od strony północnej w narożnikach ścian chcemy również dobudować filary (jak na załaczonych przykładowych zdjęciach ), tylko jak wspomniałem ściany są ocieplone styropianem 10 cm.

Interesowały by mnie również wymiary takich filarów. Chcemy żeby wyglądały dosyć masywnie, ale nie mamy żadnego punktu odniesienia. Edytowano przez czarkowsky (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie mam w tej chwili fotek domu (piszę w przerwach w pracy). Domek to typowy prostokąt z dachem dwuspadzistym, do którego poprzedni właściciel od str. południowej dobudował w 2/3 długości ściany przedsionek z kotłownią. A resztę długości ściany przykrywa daszek podparty słupkiem - to ma być jeden z filarów



A czy poprzedni właściciel miał stosowne pozwolenia na rozbudowę domu o ową kotłownie /czy była to samowola budowlana/???
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I co Ci odpowiedzieć? Oczywiście, że mogło. A w jakim stopniu? Tego nie wiadomo nawet gdybyś nie miał ściany przysłoniętej styropianem. Bo większość to będą mikropęknięcia, które dopiero później, po zsumowaniu wszelkich, nawet przyszłych okoliczności mogą, ale nie muszą się ujawnić. I to nawet w wersji skrajnej, jak brzoza smoleńska. To jak z tym dzbanem, co to wodę nosi do czasu. Zasadą jest aby nie stwarzać powodów do awarii, stąd wzięły się procedury i reguły. Losu nie należy kusić.  U Ciebie mleko się już wylało, teraz pozostaje tylko obserwować, czy coś się nie dzieje. I nie powtarzać błędów w przyszłości.   PS. A budowlańcom powiedz, że młotek to jest podstawowym narzędziem u kowala, a nie na budowie
    • Podepnę się pod temat - miałem powiększane okno w ścianie nośnej, przyszła ekipa ale nie wycinała tylko młotami ręcznymi wybiła dziurę. Papierowo mam wszystko uzgodnione w porządku, ale po przeczytaniu kilku takich postów zastanawiam się, czy prawidłowo to zrobili. Ściany z pustaka ceramicznego, po drugiej stronie (choć nieco niżej widzę dwa małe pęknięcia na elewacji na styropianie). Czy takie wybijanie młotowiertarką mogło spowodować jakieś uszkodzenia? Nie mam jak sprawdzić muru, z jednej strony styropian i elewacja, wewnątrz ściana z K-G. Otwór był powiększany w dół, więc ościeżnica nie była ruszana - wybity prostokąt na jakieś pół metra.
    • @ewiq0 mi coś nie coś podesłała. Nie chcesz tego oglądać. Przynajmniej tych gdzie jestem ja Ale myślę że w prywatnej wiadomości dostaniesz. Tylko się ogarną uczestnicy.     Napisałem wiadomość 
    • Bo się nie wymienialiśmy .... kto sobie foty zrobił, czy filmiki, to ma Ja mam raptem kilka fot, ale wspomnienia bezcenne Najwięcej mam z wycieczki do Ogrodzieńca Przełamywałam lęk wysokości, musiałam uwiecznić
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...