Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
czarkowsky

Dom z filarami

Recommended Posts

Witam forumowiczów!
Jestem w trakcie remontowania domu z lat 60-tych. Chcielibyśmy dostawić do niego filary w narożnikach budynku, jeden podtrzymujący daszek nad tarasem, dwa podtrzymujące balkon. Chodzi nam o filary kwadratowe w podstawie, zwężane ku górze. Załączam zdjęcia przykładowe takich projektów znalezione w internecie.
Mam w związku z tym kilka pytań:
1. Jak buduje się taki filar?
2. Budynek jest ocieplony styropianem 10 cm. Czy powinienem wyciąć w narożnikach ten styropian i domurować filar do ściany, czy mogę pozostawić styropian(trochę szkoda ocieplenia w narożnikach) i do niego dostawić filar? Jak to rozwiązać konstrukcyjnie (np. powkręcać w ścianę co jakiś czas pręty łączące ścianę z filarem)?
3. Chcielibyśmy, aby filary były dosyć szerokie, jak na załączonych zdjęciach. Czy ktoś ma rozeznanie jaka powinna być szerokość w podstawie takiej kolumny i jeśli chodzi o narożniki ile cm taki filar powinien w podstawie wystawać od ściany. Może ktoś ma jakiś szkic.
4. Poszukuję projektów, zdjęć domów z takimi filarami, także w narożnikach. Jeśli macie, proszę o podesłanie.

Zdjęcia domów z filarami:
dom 1
dom 2

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stach
Właściwie przydałyby się jakieś fotki stanu istniejącego , bo tak to będziemy tylko domniemywać, co masz i co chcesz uzyskać...

Rozumiem, że balkon już istnieje, a Ty chcesz dodać takie dwa bajeranckie filary właściwie tylko dla przyozdobienia fasady z balkonem, a daszek nad tarasem też jest już podtrzymywany przez jakiś tam słupek i jego rozszerzenie to tylko dla ozdoby.

Jeśli tak, to najprościej będzie wymodelować kształt słupów/filarów po prostu przez doklejenie styropianu, tak jak się robi najtańsze boniowanie, na to podwójnie siatkę i tynk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przede wszystkim, bardzo dziękuję za zainteresowanie się tematem!
Nie mam w tej chwili fotek domu (piszę w przerwach w pracy). Domek to typowy prostokąt z dachem dwuspadzistym, do którego poprzedni właściciel od str. południowej dobudował w 2/3 długości ściany przedsionek z kotłownią. A resztę długości ściany przykrywa daszek podparty słupkiem - to ma być jeden z filarów. Na poddaszu będą pokoje, a w ścianie szczytowej balkon podparty dwoma słupkami, których jeszcze nie ma. Te słupki maja mieć kształt wspomnianych filarów, czyli będą budowane od nowa.
Dodatkowo od strony północnej w narożnikach ścian chcemy również dobudować filary (jak na załaczonych przykładowych zdjęciach ), tylko jak wspomniałem ściany są ocieplone styropianem 10 cm.

Interesowały by mnie również wymiary takich filarów. Chcemy żeby wyglądały dosyć masywnie, ale nie mamy żadnego punktu odniesienia. Edytowano przez czarkowsky (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie mam w tej chwili fotek domu (piszę w przerwach w pracy). Domek to typowy prostokąt z dachem dwuspadzistym, do którego poprzedni właściciel od str. południowej dobudował w 2/3 długości ściany przedsionek z kotłownią. A resztę długości ściany przykrywa daszek podparty słupkiem - to ma być jeden z filarówA czy poprzedni właściciel miał stosowne pozwolenia na rozbudowę domu o ową kotłownie /czy była to samowola budowlana/???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...