Skocz do zawartości

dzialka z wodami gruntowymi ponad 1m p.p.t a budowa domu


Recommended Posts

Napisano
Witam icon_smile.gif
Planuje zakup dzialki budowlanej w Ruscu.
Ogladalam dzialki w okolicy lasu przy ulicy Zwirowej (dokladnie na mapie znalazlam jest to ulica Turkusowa). Dostalam dokumenty jednak jedna kwestia budzi moje watpliwosci - wody gruntowe. W wypisie z planu zagospodarownia przestrzennego wyczytalam iz jest to teren zmeliorowany i czesciowo w zasiegu obszaru o zlozonych warunkach gruntowych z poziomem wody gruntowej powyzej 1m p.p.t.

Ogladalam tez dzialki przy ulicy Cichej (blizej Schenkera). Czekam na dokumenty do tej dzialki, wiec nie wiem jaka jest tutaj sytuacja.

Ale moje pytanie sa nastepujace:
do mieszkancow Rusca i tych ktorzy znaja ten teren - czy caly teren Rusca jest obszarem zmeliorowanym? Czy wystepuja problemy z wodami gruntowymi, np. podtopienia w okresie wiosennym?

do ekspertow budownictwa - w jakim stopniu opis dzialki jak powyzej (z wodami gruntowymi powyzej 1m p.p.t) uniemozliwia/utrudnia budowe domu?

Bardzo prosilabym o odpowiedz/sugestie. Nie chcialabym zakupic dzialki z ktora bede miala w przyszlosci problemy.
Pozdrawiam.
Napisano
polecam budowę domu na płycie fundamentowej, pod którą należy wysypać 30-centymetrową warstwę żwiru
Napisano
Poziom wód gruntowych przy użytkowaniu domu bez piwnicy nie jest istotny, oczywiście pod warunkiem że grunt w stanie nawilgocenia ma dostateczną nośność. Mogą natomiast pojawić się problemy przy stawianiu fundamentów, gdy konieczne będzie odwodnienie wykopu np. za pomocą igłofitrów. Warto więc tak zaplanować roboty budowlane, aby fundamenty stawiane były przy najniższym poziomie wód gruntowych - najczęściej późnym latem lub jesienią.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
    • Prowadzisz firmę i chcesz spać spokojnie, wiedząc że wszystko jest zgodne z przepisami? Zostaw BHP profesjonalistom! Oferujemy pełną obsługę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy: ✅ Szkolenia BHP wstępne, okresowe i stanowiskowe – online lub stacjonarnie ✅ Ocena ryzyka zawodowego – dopasowana do realiów Twojej branży ✅ Dokumentacja powypadkowa – szybko, sprawnie i zgodnie z wymaganiami ✅ Stała obsługa BHP – wsparcie, kontrole, audyty i przypomnienia ✅ Instrukcje BHP, IBWR, analiza wypadków, konsultacje – wszystko, czego potrzebujesz Obsługujemy firmy z różnych branż – budowlanych, usługowych, produkcyjnych i biurowych. Działamy głównie w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, ale oferujemy także usługi zdalne. Nie czekaj na kontrolę PIP – działaj z wyprzedzeniem! 📞 Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Bezpieczeństwo Twoich pracowników to inwestycja, która się opłaca! https://piotrdoradca.pl/uslugi-bhp-szczecin-kompleksowa-obsluga-firm/
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...