Dnia 26.07.2017 o 22:24, Robert2017 napisał:Fotka przedstawia podłogę po trzech latach użytkowania... więc może nosić ślady jakichś zabrudzeń, kolor to rzecz gustu, mnie podobała się bielona podłoga. Dołącze później fotke jak wygląda teraz po ponownym zaolejowaniu, trwało to może godzinke, dwie.. i znów mam podłogę jak nową.
Widzę, że powinien Pan mieć doświadczenie w podłogach, na pewno w domu chodzi Pan po podłodze drewnianej.. tak wywnioskowałem z nicka. Czy dla swoich dzieci położyłby Pan podłogę olejowaną czy lakierowaną? którą podłogę jest sprawniej naprawić, odświeżyć? czy lakier naprawi Pan miejscowo gdy dzieciak porysuje, zabrudzi nie do umycia? jakie są koszty cyklinowania, lakierowania a jakie olejowania? Ja w jednym domu mam pogląd na lakier i olej. Dołoże jeszcze fotke podłogi lakierowanej po trzech latach...ma Pan jakiś sposób na szybką i tanią renowacje lakieru? jeśli tak to chętnie posłucham.
To co widzimy na zdjęciach nie wynika ze sposobu pokrycia czy impregnacji. Powyższe wynika z oświetlenia - tu skupione, tam rozproszone, oraz ze struktury i barwy drewna - tu monolityczna, tam wyrazista. W efekcie te same wady są mniej lub bardziej widoczne.
Warto wiedzieć, że nie ma sposobów idealnych, każdy ma swoje wady i zalety.
Elementy olejowane są tańsze w zakupie a droższe w eksploatacji w porównaniu do lakierowanych.
Posadzki olejowane dają milszy komfort w dotyku względem posadzek lakierowanych.
Posadzki olejowane pozwalają na ich wybarwienie z podkreśleniem struktury drewna, natomiast przy lakierowaniu stosuje się bejce, które tłumią jego rysunek.
Posadzki olejowane są mało odporne na niektóre płyny, będące w codziennym użytku domowym. Lakierowane są tu znacznie lepsze.
Posadzki olejowane są narażone na zaplamienia strukturalne - głębokie, posadzki lakierowane bardziej powierzchniowe.
Przy dzisiejszych posadzkach z elementów z mikrofazą trudność naprawy mniej wynika z rodzaju pokrycia - bardziej z głębokości uszkodzenia, kto twierdzi inaczej powinien poszperać np. na youtube.