Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Berton

Jakie ogrzewanie

Recommended Posts

Cytat

Do czasu zakazu ogrzewania węglem ... .


Z czego ten zakaz miał by wynikać i przez kogo miał by być wydany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jesteśmy ostatnim krajem w UE, gdzie wolno w domach grzać sie węglem, w zeszłym roku taki zakaz wprowdzili już i Słowacy. Certyfikacja energetyczna i liczniki "emisji" nie mają sensu przy korzystaniu z energii "pozalicznikowej"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

czy ogrzewanie eko groszkiem rzeczywiście jest takie opłacalne?


Jesli kociol jest dobry! Niestety, są producenci, którzy do swojego starego kotła o spalaniu swobodnym po prostu wstawili palnik "retortowy" z nadmuchem, nie zmieniając reszty konstrukcji. Nadmuch zapewnia lepsze spalanie (nie tylko groszku, także innego opału), lecz spaliny przepływają przez wymiennik szybciej, więc unoszą ciepło do komina. Skutek jest taki, że uzyskujemy mniej ciepła mimo lepszego spalania. Trzeba więc wybrać kocioł o największej powierzchni wymiennika (i w ogóle nie interesować się tymi, dla których ten parametr nie jest podany). Dotyczy to wszystkich kotłów z dmuchawą, nie tylko na groszek.
Kocioł z paleniskiem retortowym jest niepraktyczny, jeśli często zdarzają się dłuższe przerwy w dostawie prądu, ponieważ jego rozpalanie jest kłopotliwe. Normalnie w sezonie grzewczym się go nie wygasza. Podczas ciepłej zimy w domu może być w domu za gorąco, zwłaszcza że nie można go eksploatować przy zbyt niskiej temperaturze. Ważne jest (jak zawsze), żeby węgiel był dobrej jakości. Zakładając spełnienie tych warunków można oczekiwać, że koszt ogrzewania nie wyjdzie taniej niż ze zwykłym kotłem węglowym, ale komfort większy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...