Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

budowa na sąsiedniej działce

Recommended Posts

Gość
Jeżeli sąsiad zamierza wybudować dom wraz z warsztatem, który może zniweczyć moje plany na spokojne mieszkanie, czy mam jakieś prawa, czy mogę oprotestować jego pozwolenie na budowę, skoro nie zostałem uznany za stronę postępowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Jeżeli sąsiad zamierza wybudować dom, który może w różny sposób nam "przeszkadzać", możemy oprotestować jego pozwolenie na budowę, ale tylko zanim się ono uprawomocni. Takie prawo przysługuje jednak tylko osobie, która zostanie uznana za stronę w postępowaniu administracyjnym. Niestety decyzję w sprawie uznanaia za stronę podejmuje urzędnik na podstawie złożonej przez inwestora dokumentacji. Jeśli nie przyznano nam prawa strony, a okazuje się, że budowa wpływa na nasze uprawnienia, możemy jednak zażądać wznowienia postępowania, które zakończyło się niekorzystną dla nas decyzją.
Przed wszczęciem postępowania administracyjnego, w wyniku którego wydane ma zostać pozwolenie na budowę, urzędnik starostwa, musi ustalić, kto jest stroną tego postępowania. Jest to o tyle istotne, że strony postępowania są informowane o wszystkich czynnościach podejmowanych w toku postępowania. Można wówczas wnieść odwołanie, zapobiec uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę. Stroną jest zawsze ta osoba, która ma interes prawny w toczącym się postępowaniu. Zgodnie z prawem budowlanym interes prawny ma właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości znajdującej się w tzw. obszarze oddziaływania obiektu, który ma powstać. W przypadku mieszkań komunalnych stroną nie mogą być najemcy, a jedynie miasto. Również spółdzielcy, posiadający spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawa do lokalu, nie mogą odwoływać się od decyzji zezwalającej na budowę np. centrum handlowego na sąsiedniej działce, za nich może zrobić to tylko spółdzielnia. W przypadku stawiania budynku, obszar oddziaływania może obejmować teren, jaki powstający obiekt będzie zacieniał na sąsiedniej nieruchomości, ograniczając w ten sposób możliwość swobodnego jej zagospodarowania. O tym, kto ma "interes prawny", czyli kto jest stroną postępowania, każdorazowo decyduje urzędnik na podstawie przepisów prawa, swojej wiedzy i czasami uznania. To on decyduje, na podstawie odpowiednich przepisów prawa, czy obszar oddziaływania planowanego budynku mieści się w granicach działki, na której inwestycja będzie realizowana, czy też wykracza poza jej granice. Jeżeli jako sąsiedzi nie zostaliśmy przez urzędnika uznani za stronę, to o powstającej obok nas inwestycji dowiemy się dopiero po jej rozpoczęciu, a więc po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że już nic nie można zrobić. Jeżeli właściciel sąsiedniej działki, na której jest prowadzona inwestycja, nie uczestniczył w postępowaniu jako strona i nie został o nim powiadomiony, mając faktycznie przymiot strony, może zażądać wznowienia postępowania i uznania go za stronę.
Jeżeli wniosek będzie zasadny i nastąpi wznowienie postępowania, a organ tym razem stwierdzi, że powstająca inwestycja faktycznie narusza prawa strony, wnoszący będzie mógł odwołać się od decyzji wydanej w tym postępowaniu. Wznowienie postępowania nie jest jednak równoznaczne ze wstrzymaniem prac budowlanych. Te wstrzymuje się bowiem jedynie wtedy, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo, że pierwotna decyzja zostanie zmieniona. O planowanej inwestycji można też dowiedzieć się, zanim zaczną się prace. Wymaga to jednak wiele szczęścia i determinacji. Wszystkie informacje o toczących się postępowaniach, w tym tych zmierzających do wydania pozwolenia na budowę, są jawne i dostępne w urzędach. Znacznie prościej sprawa wygląda, jeżeli sąsiad został uznany za stronę w postępowaniu. Oznacza to, że zostanie powiadomiony o wszczętym postępowaniu przez organ, inwestycja więc go nie zaskoczy ani nie będzie się o niej musiał dowiadywać w starostwie. Otrzyma również decyzję, czyli informację o tym, że zostało wydane pozwolenie na budowę na sąsiedniej działce oraz np., na jaki budynek pozwolenie zostało wydane. Od tej decyzji, dopóki się nie uprawomocni, strony mogą się odwołać. Przez czas rozpatrywania odwołania pozwolenie na budowę nie podlega wykonaniu, a co za tym idzie, sporna inwestycja nie będzie mogła się rozpocząć. Odwołanie należy wnieść w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji do organu wyższego stopnia wskazanego w decyzji, za pośrednictwem organu, który wydał pozwolenie. Co ważne, wnosząc odwołanie nie trzeba go uzasadniać. Organ rozpoznający odwołanie musi zbadać sprawę i wydać nowe orzeczenie. Może odmówić udzielenia pozwolenia, zmienić jego warunki lub utrzymać je w takim kształcie, w jakim pierwotnie zostało wydane. Bardzo często zdarza się, że organ odwoławczy uchyla decyzję i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia z powodu niewyjaśnienia istotnych dla sprawy kwestii trudnych lub niemożliwych do wyjaśnienia w postępowaniu przed organem odwoławczym. Odwołując się od kolejnych decyzji i na końcu kierując sprawę do Sądu Administracyjnego, można wstrzymać inwestycję nawet na lilka lat.

Paweł Puch
prawnik - redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • @demo czasami w karcie technicznej można znaleźć wydajności na poszczególnych biegach, ale nie należy to że tak powiem do standardu   Niepotrzebnie. Mam nadzieję że skutecznie.   Co do wydajności - słabszy z okapów przez ciebie wstępnie wybranych w zupełności wystarczy. Zresztą pisałem Ci już o tym wcześniej.
     Wydajność okapu dobierasz do kubatury kuchni i aby zapewnić skuteczne usuwanie zapachów powinna wynosić 6-12 krotności kubatury. Bardzo dobrze jest jeśli parametr 6-cio krotnej wymiany objętości powietrza jest już realizowany na pierwszym biegu.
   Dopytaj tylko sprzedawcę (jeśli to będzie ten model) o poziom głośności, bo 58dB to bardzo dużo (mam nadzieję że tyczy to 3-go biegu). Ten "sam okap"na tej stronce https://www.amazon.fr/Brandt-AD1049W-Hotte-Cheminée-Intégrable/dp/B004BLP6W6  ma generować 43dB, ale to może dotyczyć z kolei 1-go biegu. Nie wiem. Celuj raczej w okapy które nie generują hałasu powyżej 48dB.   Trwałość filtra węglowego możesz dodatkowo zabezpieczyć stosując dodatkowy filtr przeciwtłuszczowy w postaci włókniny układanej na filtrze aluminiowym, ale to zdaje się będzie zbędne w Twoim przypadku - okap umieszczony dojść wysoko, brak strumienia ciepłego powietrza z palników gazowych.
      
  • Kratki w szczytach niezbędne. Folia paroszczelna wcale nie jest szczelna, zapewnia jedynie zmniejszenie ilości przenikającej pary wodnej (opór dyfuzyjny  Sd ok. 100 m). Istotniejsze jest  umożliwienie  jej odparowania  na zewnątrz i temu właśnie służy wentylacja od strony strychu.
  • Witam.

   Mam dla Państwa ciekawą ofertę - Zarabianie przez polecanie

   Jesteśmy firmą , która zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stolarki
   Posiadamy w sprzedaży szeroki asortyment okien - od najtańszych (Monolit) poprzez średniej klasy (Adams) do klasy premium (Vetrex)
   Jesteśmy również producentem rolet i plis

   Szukamy firm budowlanych, biur obsługi inwestycji, do nawiązania współpracy na dłuższy okres przy obopólnej korzyści.
   Posiadamy również dużo kontaktów do ludzi którzy szukają różnych usług budowlanych 

   Oferujemy ciekawy system prowizji w przypadku załatwienia nam klienta - o szczegóły proszę dzwonić lub pisać.
   Jeśli zostawisz swój e-mail to prześlę naszą ofertę
   Każdy może zarobić - Wystarczy , że znasz kogoś kto się buduje i potrzebuje stolarki lub usługi profesjonalnego montażu.

   Prowizję wypłacam dzień po podpisaniu umowy lub nawet w ten sam dzień po wcześniejszym ustaleniu.
   Wiadomo im wyższa kwota zakupu to i prowizja idzie w górę.

   Jeśli nie odbieram to proszę ewentualnie napisać sms 533-979-875 lub e-mail m.klinkosz@vello.pl
   (mam dużo spotkań i nie zawsze mogę odbierać tel) a ja oddzwonię

   Można zarobić dodatkowe pieniądze praktycznie bez wysiłku

   Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu
   Mariusz 
  • A czy mógł by się ktoś wypowiedzieć jak takie schody się sprawdzają? Takie nowości mnie bardzo ciekawią jak z użytkowaniem  i jakością?  
  • No to wygląda trochę jak w kiepskim gabinecie dentystycznym, mi się nie podoba ale są gusta i guściki. Co kto lubi Jeśli chodzi o wykonanie to nie ma się do czego przyczepić.  
 • Popularne tematy

×