Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
rhino

Zdalny odczyt liczników w budownictwie - ciekawostki

Recommended Posts

Witam, 

Chciałem się podzielić z Państwem informacjami na temat zdalnego odczytu w budownictwie. 
Prowadzę forum na którym można uzyskać ciekawe informacje na ten temat www.zdalnyodczyt.fora.pl 

Ogólnie opisze na czym to polega: (opis na przykładzie systemu AMR firmy z Wrocławia) 

Zdalny odczyt liczników to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, pozwalające na automatyczne pobieranie danych z liczników ( woda, gaz, ciepło, chłód, en. elektryczna) i szybkie przesyłanie ich do zarządcy\właściciela budynku. Dzięki temu proces rozliczania mieszkańców i analizy dostarczonych danych staje się dużo szybszy i łatwiejszy. Proces odczytywania danych z liczników oparty jest o bieżącą konsumpcję w czasie rzeczywistym, co eliminuje konieczność dokonywania nadpłat przez lokatorów. Jednym z kluczowych elementów systemów zdalnego odczytu jest moduł radiowy (telemetryczny) połączony z licznikiem posiadającym wyjście impulsowe (z wbudowanym modułem impulsowym). Moduł radiowy jest urządzeniem umożliwiającym nie tylko transmisje radiową (komunikacja na częstotliwości 433 MHz lun 865 MHz), ale także rejestratorem, którego oprogramowanie pozwala na selekcje danych (np. odczyty co godzinę) oraz rejestrowanie stanów alarmowych (np. sygnalizację ingerencji w układ pomiarowy poprzez namagnesowania wodomierza w celu zakłócenia jego działania lub poprzez próbę otwarcia obudowy modułu radiowego, informowanie o niskim stanie baterii). Moduły telemetryczne wykonane są w postaci nadajników czterokanałowych, dzięki czemu można podłączyć do jednego modułu do czterech liczników, co znacznie obniża koszty wdrożenia systemu. Zasilanie takiego urządzenia odbywa się poprzez wewnętrzny akumulator o niskim współczynniku samorozładowania pozwalający na długotrwałą prace modułu przez 5-10 lat, w zależności od częstotliwości dokonywania pomiarów. Rozwiązanie w postaci systemu pozwala na rozbudowę istniejących urządzeń pomiarowych o moduły radiowe, niezależnie od producenta urządzenia (dowolność wyboru producenta liczników). 

Zastosowanie takiego rozwiązania przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim eliminuje potrzebę wchodzenia do mieszkań lokatorów w celu dokonania odczytu urządzenia pomiarowego, co : 
- poprawia poczucie bezpieczeństwa i prywatności domowników, 
- pozwala na dokonanie odczytu nawet podczas nieobecności mieszkańców, 
- obniza koszty związane z pomiarem zużycia mediów, 
- umożliwia odczyt liczników zlokalizowanych w trudno dostępnych miejscach, 
- skraca czas odczytu wszystkich urządzeń pomiarowych objętych systemem, 
- eliminuje ryzyko pomyłki odczytu związane z czynnikiem ludzkim, 
- umożliwia monitorowanie różnych parametrów systemu, a także prób ingerencji zewnętrznym polem magnetycznym na licznik. 

Więcej informacji na forum : zdalnyodczyt. fora.pl, ewentualnie można pytać tutaj, postaram się jak najszybciej odpowiadać na państwa pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...