Skocz do zawartości

Dobudówka na darowiźnie od A do Z


Recommended Posts

Witam. Moja sytuacja wygląda następująco:

Niebawem z żoną dostaniemy od mojego wujka domek jednorodzinny ( około 50 m kw). Jednak wuja będzie z nami zamieszkiwał i tu wykorzystamy chyba użyteczność wieczystą. My dostaniemy domek na własność a wuja zachowuje podwórko i wszelkie inne działki. Orientując się w temacie wyczytałem, że podatek będzie naliczany od 2 grupy. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć ile tenże podatek wyniósłby jeśli wartość domku oscylowałaby w granicach 50 tys??
Dalej chcemy do domu zrobić dobudówkę. W budynku co już stoi jest piwnica, parter gdzie będzie pokój wuja plus wspólna kuchnia i łazienka, i do tego poddasze. My chcemy dobudować sobie około 40 m kw gdzie będą 2 pokoje plus mała szatnia i korytarz. Dobudówka ma być jednopoziomowa, bez stropowa. Dach z blachodachówki. Mury zewnętrzne chcemy budować tradycjonalnie. Czyli ściana nośna + ocieplenie+ ściana wewnętrzna.

I tu moje pytania. Bo o ile na podatek kasy wystarczy nam z oszczędności to na dobudówkę chcemy zabrać kredyt ( co m.in. wymusza konieczność darowizny). Nie orientuję się w ogóle o kolejności działań. Kiedy pozwolenia, kiedy do banku po kredyt. Czy będzie nam przysługiwała dopłata do kredytów, czy jakieś dotacje na ocieplenia, dotację na korektory słoneczne i w ogóle wszelkie inne ulgi jakie możemy uzyskać..
Link do komentarza
Budynek może być podarowany, sprzedany wyłącznie z gruntem, na którym jest postawiony.

W opisanej sytuacji są dwie możliwości - równocześnie z darowizną ustanowienie współwłasności działki na której budynek stoi lub geodezyjne wydzielenie działki i ustanowienie odrębnej własności lub wieczystej dzierżawy wraz z domem.

W kwestii rozbudowy - będzie ona możliwa, jeśli pozwalają na to lokalne przepisy (plan zagospodarowania przestrzennego lub wydane warunki zabudowy) a inwestor będzie dysponował prawem go gruntu na którym ma stanąć przybudówka.

Podatek od darowizny dla 2 grupy wyniesie ok. 10% wartości darowizny (górna stawka podatku 12% pomniejszona o kwotę wolną od podatku i stawki skali wartości).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • kroki jakie wykonałem: - jak masz możliwość wejścia do sąsiadów i wykonania fotek łazienki to byłoby przydatne ale nie konieczne - zgłosiłem sprawę do dewelopera jako reklamacje - deweloper przekazał sprawę zarządcy - ustalane było czy była zgoda na takie przeróbki - była wizja lokalna zarządcy (wiadomo że potwierdziło się że rury są w ścianie) - zarządca po wizji nakazał sąsiadce przywrócić ściany do stanu pierwotnego (sąsiadów zlali temat) - zgłosiłem zgłosiłem sprawę do Nadzoru budowlanego przez Epuap - nadzór wykonał wizje lokalną u sąsiadki oczywiście potwierdziło się wkucie - wykonałem na własną rękę jeszcze ekspertyzę/orzeczenie techniczne  ściany które wykazało że masa ściany jest za mała(rzeczoznawca budowlany) - był sprawdzane projekty czy ktoś czasem nie zezwolił na zmianę usytuowania rur itd. - Nadzór przesłuchiwał również budowlańca który wykonywał prace remontowe u sąsiadów. z tego co wiem w PINB'ach takich spraw zaczyna przybywać właściwie są zalewani tego typu sprawami. u nas ludzie dopiero zaczynają dochodzić swoich praw jeśli chodzi o sprawy akustyki we własnych mieszkaniach, mój brat który jest inżynierem budownictwa w Niemczech mówi że tam akustyka to bardzo poważny temat i nie wmawia się lodżia takich głupot jak to że mogli sobie wybudować dom, Ogólnie na forach u nas opisując takie sprawy możemy napotkać tylko i wyłącznie hejt. powołałem się na: - Co do zasady w obiektach wielorodzinnych obowiązuje zakaz pogarszania akustyki już po wybudowaniu budynku mieszkalnego. - instrukcji użytkowania lokalu(w regulaminie mamy wpisane że jest zakaz wkuwania) oraz na: rt. 5.pkt 1 Ustawy Prawo Budowlane a w szczególności rozdział IX Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i stanowią wadę trwałą w tej części obiektu. Zgodnie z § 323. 1 W.T . Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. PS:staram się aktualizować temat na forach aby pomóc innym jak sobie z tym radzić. mogę powiedzieć tylko tyle że na pewno nie odpuszczę nawet jakby to miało trwać jeszcze 5 lat
    • Witam  wszystkich chciałbym się poradzić gdyż robię dla dziecka pokój  w starym pomieszczeniu przylegającym do domu  i będę dostawial ściankę porothermu 10  przy starej ścianie zewnętrznej.   Z hasioka ogólnie całość jest z zewnątrz ocieplona styropianem ,pytanie moje brzmi czy murujc nowa ścianę jest konieczność dania dodatkowej izolacji między ścianami jakąś wełną 50 czy nie trzeba?
    • Co to za działanie, jak od początku listopada ciemno, głucho i ponuro.
    • Napisaliśmy obszerny artykuł o działaniu instalacji fotowoltaicznej w zimie + wykres wydajności instalacji przez cały rok. Zapraszamy do lektury: https://evolive.pl/fotowoltaika-zima/   Poniżej wykres dla instalacji 6,3kW:
    • @podczytywacz Trafne spostrzeżenie. Dzięki. Fakt. Praktyki brak. Może najpierw spróbuję ogarnąć jedną ścianę i zobaczę jak to będzie się zachowywało. Bo nie śpieszy mi się z tym, żebym musiał zrobić wszystko za jednym podejściem. Ewentualnie wezmę jakąś farbę bliżej matu, ale żeby to nie był 100% mat. To co miałem w głowie to chyba "eggshell" a nie satyna. Tak czy siak. Dzięki za czujność i oczywiście za dobre spostrzeżenie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...