Skocz do zawartości

Jaki Kocioł - Dom 80m, Nieocieplony . Proszę O Pomoc


Recommended Posts

Witam,

ponieważ jestem całkowicie laikiem w sprawach kotłów a stoje dokładnie teraz przed wyborem jako kocioł założyć do swojego domku, proszę Was o pomoc i rady

DOM:
- 80m dom z lat 70 dych, 4 pomieszczenia miszkalne + piwnica(w piwnicy=4 pomieszczenia, które są zagospodarowane jako kotłownia, miejsce na węgiel, drewno)
- dom jednorodzinny nieocieplony
- okna będą wymieniane niedługo na PCV
- latem ogrzewanie tylko ciepłej wody
- Obecnie stary piec na gruby węgiel połączony z centralnym ogrzewaniem - kaloryfery żeliwne, ale również dość stare
- ISTOTNA SPRAWA: ponieważ chcę skorzystać z dofinansowanie w Urzędzie Miasta Jaworzna to kocioł musi być z pełną autoamtyką oraz musi mieć "ZNAK BEZPIECZEŃSTWA EKOLOGICZNEGO" wydany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu
(chyba że każdy kocioł ma taki znak?)

Pytanie:
-Jaki kocioł założyć /jakiej firmy/ jaka moc kotła powinna wystarczyć?
- czy potrzeba wymiany starych kaloryferów na jakieś inne/nowe, czy mogę je zostawić?
- czy trzeba robić nową instalację do ogrzewania czy mozna korzystać ze starej instalacji c.o.?
- Proszę napiszcie swoje uwagi na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc
Stawiam piwko za pomoc
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Witam

Dla wszystkich odwiedzających to forum odgrzeję temat icon_smile.gif przed sezonem grzewczym. Przy nieocieplonym budynku należy kocioł trochę przewymiarować - jeśli to 80m użytkowych i grzanie CWU dałbym jakieś 13kW jeśli to jest instalacja z grzejnikami żeliwnymi i dużym zasobnikiem. A firma? Opinie są podzielone.


Może kocioł na miał?
http://technika-grzewcza.blogspot.com/2010...we-buderus.html

Nie wiem tylko jak administrator forum traktuje linki promujące konkretne firmy. Jeśli to niedozwolone to z góry przepraszam.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Odkopię troszke temat.
W moim domu rodzinnym mają zainstalowany kocioł Stalmark z podajnikiem szufladowym.
Jak fundusze mi pozwolą to też taki sobie sprawie i polecam każdemu. Palą miałem lub eko groszkiem.
Dom to bliźniak i jedna połówka ma ok 170m2+cześciowo ogrzewana piwnica i przy tym kotle spalanie wychodzi ok 1000-1300 kg miału na miesiąc. Zależy jaki miał się trafi i jaka pogoda jest. Brat na drugiej połówce także ma piec z podajnikiem tylko już kilkuletni i nie wiem jakiej firmy i on spala prawie 2 tony (on ma instalacje z miedzi a u mamy stara instalacja, która może działać grawitacyjnie)
Dodatkowo z Jaworzna do oświęcimia gdzie robią kotły jest niedaleko
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...