Skocz do zawartości

Leszek Ogórek

Uczestnik
  • Posty

    27
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Leszek Ogórek

  1. Na zdjęciach widać klatkę schodową.

    W miejscu, gdzie teraz stoi drabina, będą schody.

    Na piętrze zaraz pojawi się stropian, 12 cm (nie pytajcie dlaczego - tak ma być i to nie jest istotą tematu), a na to ogrzewanie podłogowe i wylewka anhydrytowa.
    Pytanie:
    Jak wykończyć miejsce wskazane na zdjęciu?
    Chodzi o wejście, o to miejsce, gdzie na wejściu widać dwie rury peszlowe.

    Wydaje mi się, że w tym miejscy należy zlicować anhydrytem z wieńcem, który już jest i wylać jakieś 10 cm anhydrytu w głąb pomieszczenia na górze. I dać jakieś małe zbrojenie 6x6 cm z cienkich prętów 6 mm.

    Dobrze to wymyśliłem?

    IMG_20210814_133102.jpg

    IMG_20210814_133133.jpg

  2. Na klatce schodowej mam takiego jegomościa do obrobienia. To jest na środku klatki schodowej, więc jak się będzie chodzić po schodach, to to jest taka "półeczka", na której można by postawić kwiatka, czy co tam. To jest element wieńca na piętrze.
    Pytanie: czym to obrobić, aby było twarde i stabilne, żeby się nie rozpadało i nie odpadało na schody drewniane?

    Tynk? (chyba za miękki?), klej gipsowy/gips szpachlowy? Zaprawa murarska? (chyba nie da rady na wylanie tak malej ilości, będzie się rozpadać)?

    Czym Wy to wykańczacie?

    20210319_072419_mfnr.jpg

    20210319_072457_mfnr.jpg

  3. 28 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

    Bloczki BK absolutnie nie nadają się na ogrodzenie - 1 - 2 zimy  i  mur będzie się kruszyć. Jako dodatek do betonu wymagają rozkruszenia niemal na piasek (zwłaszcza w fundamentach). .  

    Chodzi tylko o małe elementy 10x10x10 cm. przecież nie będę tak głupi i mieszał tego z fundamentem...

  4. Stawiałem niedawno ściany działowe na piętrze z bloczków H+H. Zostało mi sporo odpadu.
    W niedalekiej przyszłości zamierzam robić ogrodzenie dookoła działki. Plan ogrodzenia:

     

    1. wykopać dół na fundament

    2. włożyć podkładki z cegieł (żeby zbrojenia nie kłaść bezpośrednio w dole na piasku)

    3. na podkładki położyć zbrojenie.

    4. zalać betonem fundament.

    5. Na tym stawiać mur z bloczków betonowych (podmurówka + słupki).

    6. przęsła z desek.

     

    I teraz pytanie - czy wymienione powyżej resztki bloczków H+H mogę użyć w punkcie 2 zamiast cegły?

  5. Pustak to lepsza izolacja - ja wziąłem pustak i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Kwestia praktyczna - wiercenie otworów w ścianach z pustaka to trochę gorsza sprawa niż w Ytongu; żeby zawiesić jakiś karnisz, czy obrazek w pustaku warto (trzeba) zainwestować w dobre kołki. Poza tym pustak moim zdaniem zdecydowanie lepszy.

  6. 17 godzin temu, animus napisał:

    Tego już nie ma sensu komentować, zrobione. :bezradny:

     

    Niekoniecznie. Jestem zdeterminowany i jeśli będzie trzeba, to po prostu wypie*przę te płyty ze ściany i zrobię tynk. Jeszcze przemyślimy tę kwestię z żoną i zobaczy się, czy nam to tak bardzo przeszkadza.

     

    Słuchajcie, bardzo Wam wszystkim pięknie dziękuję za Waszą pomoc, za każdy wpis w tym temacie! Bardzo rozjaśniliście mi moje wątpliwości. Jak pojawią się nowe kwestie, to będę zakładał kolejne tematy, bo widzę, że znacie się na rzeczy :) Dobra, starczy tego słodzenia, idę do roboty. Dzięki wszystkim!

  7. Cóż, jeśli chodzi o płyty GK, to zrobili to wbrew mojej woli. Po prostu przyjechałem któregoś razu na budowę i zobaczyłem płyty gk. Powiedzieli mi, że to dlatego, że jakby zrobili tynk, a potem na te ukośne ściany dali płyty gk, to w miejscu łączenia zawsze powstawałoby pęknięcie. Wkurzyłem się, ale co mam teraz z tym robić? Zdzierać? A może mają rację. Sam już nie wiem. Fakt, że postąpili do d*py.

    Jeśli chodzi o anhydryt, to na dole już go mam i działa rewelacyjnie. Nasza lokalna firma robi to na prawdę świetnie. Jest droższe, ale nie wyobrażam sobie inaczej. Szlifowanie też już było i jest na prawdę super.

    Czym mierzyłem nierówności: suwmiarką :) Wiem, że powinienem laserem. Nie mam.

    animus - źle Cię zrozumiałem. Myslałem, że chodzi Co i 6 cm płyta z wypustkami, a na nią wylewka z rurkami od podłogówki. Nie zamierzam dawać wylewki betonowej i na niej jeszcze anhydrytu, musiałbym być durniem :) 

    EDYCJA:

    Inaczej, małe sprostowanie.

    Te płyty GK zleciłem owszem, ale ona miała zakryć tylko murłatę i miała być przyklejona do cegieł tylko na pewną odległość, na jakieś 10 - 15 cm. A dalej miał iść tynk. A oni pociągnęli płytę GK do miejsca, które widać na zdjęciu. I właśnie zrobili to tak, tłumacząc, że gdyby pociągnęli tę płytę ten kawałek pod murłatą na ścianie i połączyli dalej tę płytę z tynkiem to w tym miejscu by pękało zawsze. Nie wiem dlaczego, ale przekonali mnie, choć źle mi z tymi płytami.

  8. mhtyl - Skosy i sufit jeszcze nie są zrobione.
    aru - doceniam i szczerze dziękuję, ale na prawde te "koszty" to mnie nie przerazają, mam na to odłożone, serio :) wiem, o co chodzi z wyrównaniem keramzytem, czy innymi materiałami. Jeszcze nie podjąłem decyzji, choć wydawało mi się, że podjąłem. 

    mhtyl - dlaczego nie polecasz anhydrytu na podłogówkę? Pierwsze słyszę; dotychczas wszyscy mi mówili, że jest to najlepsza wylewka na podłogówkę.

  9. 12 godzin temu, animus napisał:

    Rozumiem, że budujesz zgodnie z projektem?

    Styropian pod ogrzewanie podłogowe z wypustkami liczy się jako izolacja (jego grubość bez wypustek), co do grubości wylewki betonowej to te 5cm to jest minimum.
    Na ogół nie polecam tej technologii pod ogrzewanie podłogowe, co do grubości płyty z O.P. to bym się skłaniał ku 6cm.

    Może nie obcinali jej, weszła cała i tyle sięgnęła, pamiętaj, że jest jeszcze warstwa ostateczna i są jeszcze listwy przypodłogowe, ostatnio w modzie wysokie.

    Staram się robić zgodnie z projektem. Wprowadziliśmy drobne zmiany, ale akurat nie dotyczą tego tematu.

    Czyli robić płytę z wypustkami 6 cm i na to wylewka. Oczywiście nie betonowa, tylko anhydryt.

    To w takim przypadku na pewno będzie niżej niż "fachowcy" przykleili płytę GK. Super, uwielbiam taką fuszerkę :icon_confused: Trudno, będę później coś kleił. Źle mi będzie z tym, że pod listwą jest jakaś szpara na kilka cm.

  10. Dnia 29.04.2020 o 10:00, Eksperci Weber napisał:

    Dzień dobry,

     

    najłatwiej będzie zastosować płynny jastrych, który ma o wiele większy zakres stosowania (grubość) oraz jest wzmacniany włóknami. Ma właściwości samopoziomujące, zatem aplikacja będzie prosta (bez operowania łatami, zacierania itp.). Oczywiście przed zastosowaniem takiego produktu należy oczyścić powierzchnię i ją odpowiednio zagruntować (oczywiście należy stosować się do wytycznych zawartych w kartach technicznych produktów).

    Rekomendujemy: grunt weber PRIMO oraz płynny jastrych weber RENOFLOOR. Produkty można kupić w popularnych marketach budowlanych. :)

     

    Zachęcamy do kontaktu.

    Ło panie! Drożyzna. To nie o to mi chodziło.

    Dnia 28.04.2020 o 17:32, animus napisał:

    Co do wylewki samopoziomującej to na niej możesz śmiało stawiać ściany, pamiętaj, że wylewka roboczo jest dość płynna i trzeba dobrze przyszalować brzeg klatki schodowej, bo pocieknie na dół.

    Co do ściany, jaka grubość i zbrojenia pod nią, to zobacz najpierw, co mówi projekt tego budynku, teoretycznie dokoła tego stropu i klatki schodowej powinien być zalany wieniec lub jakiś podciąg żelbetowy.

    Jeżeli jest, to ściany niech murują na wylewce, ale muszą te ściany wznoszone  kotwić po bokach do ścian istniejących.

     

    No więc dookoła stropu i klatki schodowej jest oczywiście wieniec i to porządnie zrobiony. Projekt mówi, że na płyty stropowe idzie 5 cm stropianu, potem 5 cm wylewki betonowej (posadzka) i tyle. Z tym, że my będziemy robić ogrzewanie podłogowe. Najlepiej z płyt z wypustkami. Więc one same w sobie już mają stropian, a na wierzchu warstwę plastikową chroniącą te "wypustki" w które się wkłada rurki od podłogówki. Stąd nie wiem, czy pod te płyty w ogóle kłaść te 5 cm stropianu z projektu. Raczej dałbym jakieś 3 cm max stropianu pod płytami z grzybkami.

    Może w okolicy wieńca lepiej dać jakiś mocny beton? No bo np. schody (drewniane) muszą się opierać na czymś solidnym (tak, wiem, że one są przykręcane do ścian i że oparcie ich na wieńcu to tylko dodatkowe usztywnienie).

     

     

    Dnia 28.04.2020 o 17:55, joks napisał:

    Kto posadzki będzie robił? jeżeli nie Ty to czym się łamiesz ?

    Oczywiście firma posadzkarska. Sęk w tym, że aby położyć stropian a na nim podłogówkę, to dobrze by było, żeby powierzchnia była jednolita, żeby równomiernie rozłożyć ruski, a nie że potem posadzka w jednym miejscu ma 4 cm a w innym 8 i grzanie jest do d*py.

     

    Natomiast jeśli chodzi o to:

     

    DSCF0630.thumb.jpg.60122d4283334f06ab8d0e1f858ab58f.jpg

     

    Ta biała szpachla jest na płycie GK, która jest przyklejona do ścianki kolankowej. Wydaje mi się, że trochę za wysoko ją moi fachowcy zostawili, bo stropian, wylewka i deska nie osiągną takiej wysokości jak podana na miarce, czyli te ok. 13 cm. Czy jednak się mylę? A jeśli nie osiągną, to trzeba będzie dosztukować płyty gk na całej długości ściany kolankowej i będzie lipa, bo na łączeniach szpachla będzie pękać. Mam rację?

     

    P.S. Wybaczcie, że dopiero dzisiaj odpisuję, byłem w robocie.

  11. Spoko, to podziałam z wylewką samopoziomującą i dam jej jak najmniej :)

    A skoro nam tak dobrze idzie, to pytanie kolejne. W miejscu zaznaczonym na czerwono (też jest krzywo jak cholera), czyli klatka schodowa ma być ściana do góry. A jako, że ogrzewanie podłogowe ma być na całości, to pytanie, czy w tym miejscu pod ścianą też robić wylewkę samopoziomującą i na niej stawiać ścianę? Czy lepiej zaszalunkować dookoła klatki schodowej na górze i zrobić jakieś zbrojenie na wysokość gotowej posadzki i na szerokość tej ściany i dopiero na nim stawiać ścianę?

    Te ściany będą mi stawiać murarze, ale muszę to wiedzieć, żeby nie być zielonym jak mi zadadzą te pytania. No i żeby nie wcisnęli mi jakiegoś kitu.

    klatka schodowa.JPG

  12. Teraz mam mętlik w głowie :D Chyba wyleję wylewkę samopoziomującą.

    Czy ten Huzar

    https://www.castorama.pl/podklad-posadzkowy-huzar-25kg-id-1116721.html

    będzie ok? Czy jednak badziew (ta cena wydaje się bardzo niska w porównaniu do np. wylewki SAM Atlasa)?

    Albo to: https://www.castorama.pl/beton-baumit-b20-25-kg-id-8290.html ?

    Myślę, żeby dać 1 cm w najwyższym punkcie płyt, wtedy w niższych partiach będzie ok 2-3 cm wylewki.

×
×
  • Utwórz nowe...