Skocz do zawartości

MateuszMati

Uczestnik
  • Posty

    9
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez MateuszMati

  1. Niedługo będę przed tym etapem. Szczerze wątpię, że ktoś Ci za darmo w wolnym czasie przygotuje porządny projekt. Trzeba iść do firmy, która się tym zajmuje, gdzie będziemy kupować system i być może będą go instalować. W cenie powyższych usług zrobią projekt. Pytanie powinno brzmieć inaczej: którą firmę, instalatora, sprzedawcę polecacie?

  2. Przymierzam się do położenia u siebie w nowo budowanym domu takiego systemu. Kompleksowe systemy dzielą się na dwie kategorie:

    1. Działające wg standardu: KNX - znacznie droższe rozwiązanie, ale nie jesteśmy uwiązani do jednego producenta osprzętu
    2. Systemy zamknięte - tańsze, ale cały osprzęt musi być od danego producenta

    Kolejny podział:

    1. Systemy rozproszone: każde gniazdko, przełącznik, itd. to oddzielne, niezależne urządzenie. Takie części są droższe i wymagają więcej miejsca w ścianie (większe puszki).
    2. Systemy scentralizowane: cała logika jest w centralnym punkcie (z reguły szafka przy rozdzielnicy elektrycznej)

    Ja po długich analizach będę swój system wybierał między systemami zamkniętymi (ze względu na niższą cenę i łatwiejszą instalację) oraz scentralizowane - nie widzę potrzeby robić systemy rozproszonego w małym domku jednorodzinnym.

    Jeszcze się zastanawiam nad producentem:

    1. Grenton - można pisać skomplikowane skrypty (dla mnie zaleta), rozwijają się, ogólnie są polecani przez instalatorów
    2. Nexwell - wizualnie jest najładniejszy, praktycznie wszystko można od nich dostać, nie trzeba szukać osobno np. wideodomofonu, stacji pogodowej i się zastanawiać czy jest kompatybilna z systemem. Minusem są istotne ograniczenia w ilości możliwych akcji dla danego warunku, brak możliwości pisania skryptów, ograniczone komunikacja z zaawansowanymi urządzeniami.
    3. Deimic - wszystko jest w jednym, względnie w dwóch modułach

     

  3. Sporo jest piecy elektrycznych na rynku. Tutaj masz przykład pieca jonowo-katodowego, ale są też inne alternatywy.

    Jednak spójrz na jego sprawność: producent chwali się sprawnością 99,98% - to znaczy tyle, że na 1kwh energii elektrycznej uzyskasz 0,9998 kW energii cieplnej. Wynik super, jednak dla mnie to w niczym nie różni się to od ogrzewania elektrycznego. Czy stać Cię na grzanie prądem? Czy masz super ocieplony dom? Inaczej może Cię to sporo kosztować.

     

    Alternatywa: czy nie lepiej kupić zwykłą grzałkę elektryczną + zbiornik na wodę. Grzałka kosztuje kilkaset złotych (w zależności jaka moc, typ). Wyjdzie dużo taniej, a efektywność również grubo ponad 90%. Czy nie bardziej to się opłaca?

  4. A nie zastanawialiście się nad fotowoltaiką bez drogiego falownika? Panele produkują prąd stały, który bezpośrednio możemy oddać np. do grzałki zamontowanej w bojlerze cwu. Koszt instalacji to panele + grzałka na prąd stały. Koszt znacznie niższy i nie tracimy 20% prądu oddawanego do sieci. Faktem jest, żeby bardzo dobrze obliczyć jaką moc potrzebujemy do danego odbiornika. W przyszłości nadmiar tej mocy będziemy magazynować w bateriach, ale póki co to jest daleka przyszłość.

  5. Dnia 23.02.2020 o 17:51, MrTomo napisał:

    Prędzej 1500-2000 litrów lub więcej.

    Jak duży ten dom?

     

    Raczej x2 (no może x 1,5)

    Dom 150m2 użytkowych + garaż 40m2 ogrzewany. Wysokie sufity, więc kubatura trochę większa.

     

    Pompy nie wyceniałem jeszcze, te 30tys. to tak szacowałem. Jeśli będzie więcej to już w ogóle to się nie opłaca. Trzeba pamiętać, że pompy trzeba serwisować, a serwisant za darmo nie będzie przyjeżdżać.

  6. Ja u siebie planuję grzać elektrycznie poprzez zbiornik akumulacyjny:

    • Zbiornik akumulacyjny / buforowy na 1000-1500 litrów
    • Ogrzewanie podłogowe wodne
    • Grzałka elektryczna, trójfazowa 10-12kW

    Zasada działania: Grzałka grzeje wodę w zbiorniku tylko, gdy prąd jest tani, np. w nocy dla G12. System sterowania ogrzewaniem pobiera w ramach potrzeb wodę na podłogówkę (zawory sterowane elektrycznie na rozdzielaczu).

    Warunek: bardzo dobrze ocieplony budynek.

    Alternatywa: pompa ciepła + bufor. Z moich amatorskich obliczeń wynika, że pompa powinna grzać taniej niż pomysł z grzałką w taniej taryfie, lecz koszt instalacji pompy, ok. 30 tys. zł nigdy mi się nie zwróci w stosunku do grzałki.

×
×
  • Utwórz nowe...