Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Dawid Brzóska

Uczestnik
 • Posty

  19
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Dawid Brzóska

 • Ranga
  Początkujący
 1. hej wszystkim, właśnie jestem w trakcie podziału działki rolnej 45ar na dwie mniejsze (na podstawie WZ). jestem właścicielem nieruchomości od prawie 10 lat. na dniach otrzymałem pismo z gminy o konieczności zapłaty podatku od sprzedaży w wysokości 30% wartości ?! nie wiem dokładnie co to za pismo bo aktualnie jestem poza granicami państwa, ale chciałbym sie dopytać czy istnieje coś takiego jak tego rzędu podatek ? edit: dzwoniłem do gminy i chodzi o opłatę adiencką czyli 30% od różnicy wartości. czyli rozumiem, że w takim przypadku różnice ta określa rzeczoznawca? czy można t
 2. Odświeżam sprawę: miesiąc temu złożyłem wniosek o WZ na dwa domy jednorodzinne na tej działce 0,45ha. Z tego co się dowiadywałem ma być zgoda. Czy w takim przypadku będę mógł podzielić te 0,45ha na 0,25 i 0,2ha? Teoretycznie działka wciąż zostaje jako rolna, ale będę miał WZ na dwa domy..
 3. Tak pisałem o 1,5ha, ale 1ha też go zadowala. Te wszystkie warunki i całe to prawo jest tak chore, że się nie dziwie, że ludzie tak kombinują w tym kraju.. Myślałem, że może udałoby się sprzedać ziemię bezproblematycznie opierając się na punkcie sprzedaży ziemi osobie bliskiej zbywcy (ale z tego co czytam kuzyn nie jest uznawany za osobę bliską..). Ostatecznie wychodzi na to, że będę musiał złożyć wniosek do KOWR, ale wciąż zastanawiam się nt. zapisu, gdzie nabywca zobowiązuje się prowadzić działalność gospodarczą - z tym, że przyszły nabywca nie ma zamiaru nic prowadzić.
 4. Tak, otrzymałem jako darowiznę. A co do tego, że prawo nie działa wstecz - nieruchomość dopiero zamierzam sprzedać i z tego co się orientowałem nie będę musiał płacić tego podatku. A co do przyszłego nabywcy - jest on mieszkańcem tej gminy, ale nie jest rolnikiem, właśnie nie wiem jak to do końca wygląda; być może wystarczy tylko zgoda z ANR (podobno 95% wniosków rozpatrują jako pozytywne). Ponadto od 1 lipca wchodzi ustawa, że nierolnik będzie mógł nabyć grunty rolne do 1ha.
 5. Witam, Mam pytanie odnośnie podatku dochodowego 19% w związku ze sprzedażą ziemi rolnej przed upływem 5 lat - ok. 2 lata temu przejąłem gospodarstwo po rodzicach (ok. 10ha). Pojawiła się możliwość sprzedaży ok. 1,5ha osobie z rodziny (z wykształceniem rolniczym). Nabywca chcę kupić ziemię myśląc, że w przyszłości podzieli to na działki budowlane, jednak w dniu sprzedaży ziemia nie straci charakteru rolnego. Czy jest ktoś w stanie stwierdzić, czy będę zmuszony do opłacenia podatku dochodowego? btw. czytam, że od 01.01.2019 przepisy odnośnie podatku się zmieniły i liczy się 5
 6. Byłem w gminie i kazali złożyć wniosek o WZ na dwa domy, ale wciąż zastanawiam się, czy nie zlecić geodecie wydzielenie z tej działki rolnej 30ar i sprzedaż klientowi (wtedy on musiałby złożyć wniosek do ANR o możliwość kupna jako nierolnik).
 7. O to chodzi, że nie jest to atrakcyjne położenie - wokół co prawda powstają powoli domki, ale sama działka leży nieco w dołku. Było kilkanaście osób oglądać, ale tylko ten jeden zgodził się kupić te 25 bądź 30ar dlatego chcę to załatwić dość szybko. Poza tym cała powierzchnia to ok. 1,4ha (jak widać na zdjęciu na górze), a same WZ były określane na 45ar.
 8. Jeżeli sprawę odrolnienia leży po stronie starostwa to szczerze może nie byłoby tak źle - mam znajomego na funkcji wicestarosty, który mógłby nieco przyspieszyć temat. Jutro udam się do gminy i będę myślał co dalej..
 9. bardzo Ci dziękuję za rzetelne odpowiedzi! lepiej, aby wniosek o WZ złożył przyszły właściciel, ale czy będzie mógł skoro to jeszcze nie jego ziemia? szczerze mówiąc narazie zależy nam na sprzedaży tej jednej 25arowej działki. tak czy siak pójdę jutro zapytać o tej odrolnienie - orientujesz się +/- ile taka procedura może trwać? a co do sprzedaży nierolnikowi więcej niż 30ar - podobno od 1 lipca wchodzi już ta ustawa..
 10. Nie powiedzieli mi tego w gminie, tylko mój geodeta, który mam wrażenie nie ma o tym pojęcia.. - mimo, że jest geodetą już ponad 30lat.. zagłębiłem się w temat i faktycznie wyczytałem na kilku stronach, że ziemię rolną powyżej 30ar może kupić tylko rolnik (podobno teraz wchodzi ustawa, która to zmienia). tak czy siak, nie wiem za bardzo jakie teraz kroki podjąć - bo w przypadku tak jak teraz, ziemia rolna klasa 4, bez MPZP nie podzielę i tak na działkę 25 i 20ar? czy może szybciej będzie wydzielić te 30ar i sprzedać klientowi? btw. postanie kwestia wyłączenia terenu z produkcji ro
 11. No dobra, mam WZ ale po pierwsze na siebie, a po drugie na całe 45ar. Klient chcę kupić 25ar z tego bądź ewentualnie 30ar (wtedy będzie potrzeba zgoda z ANR, bo nie jest rolnikiem). Jutro udaje się do gminy, ale już zgłupiałem co muszę zrobić..
 12. Bez przesady, ile coś takiego może trwać.. ja wiem jak wszystkie urzędy działają, ale bez przesady. Co prawda, na WZ czekałem ok. 2 miesięcy.. jest to 4 klasa ziemi, a czytałem, że dla słabych klas odrolnienie odbywa się "od ręki"
 13. ok dzięki za odpowiedzi reasumując, jutro muszę udać się do urzędu gminy aby odrolnić te 45ar, a następnie geodeta będzie mógł wydzielić te 25ar, po czym będę mógł sprzedać ten kawałek? mam nadzieję, że nie potrwa to więcej niż 1-1,5 miesiąca..
 14. Tak, mam status rolnika. Zastanawiam się, bo zależy mi na szybkiej sprzedaży tych 25arów (mam już kupca) i tak myślę, że skoro mam WZ na jeden dom, czy po prostu zostawić narazie tą WZ, złożyć wniosek o odrolnienie i wydzielenie tych 25arów. Teoretycznie jak może wyglądać to czasowo?
 15. Czyli starać się teraz o odrolnienie, czy zmianę decyzji?
×
×
 • Utwórz nowe...