Skocz do zawartości

tymczasowy13

Uczestnik
  • Posty

    23
  • Dołączył

  • Ostatnio

tymczasowy13's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Mam jeszcze szybkie pytanie, bo będę podpierał jednak w paru miejscach te płatwie. Czy zamiast cegieł mogę użyć kostkę brukową? Może dziwne pytanie ale bardzo pasowałyby mi jej wymiary. Kostka wysokość 8cm plus na to deska 4cm (potrzebuję podparcie wys 12cm), ewentualnie jakieś kliny jak by była potrzeba. Szerokość kostki to 10cm, tyle ile grubość ścianki. Wszędzie piszą, że jest bardzo odporna na ściskanie i wszelkie uszkodzenia.
  2. Bardzo dziękuję retrofood za zainteresowanie tematem. Też się pocieszam, że wylewka daje obciążenie rozłożone, ale pamiętam jak wstawiałem osuszacz to w jednym miejscu podczas jego pracy czułem pod stopami drgania chudziaka. Przestawiłem urządzenie obok i przeszło, także nie mam pewności jak to jest pod nim wszystko ubite. Kurcze, wolałbym to zrobić teraz, dopóki nie ma wykończenia, bo jak już położę podłogi i płytki to znów musiałbym to wszystko burzyć od nowa. Oczywiście kwestia ile czasu to by tak postało...Może chociaż podstawię te bloczki w linii pod płatwiami by nie stało tak "okrakiem" i pod futrynę tych obu drzwi.
  3. ...a czy siądzie chudziak, szczególnie jak poszła jeszcze teraz wylewka na niego...pozostaje mieć nadzieję, że nie. Dach jest bardzo lekki, trapezówka, bez deskowania. W zimę trzeba będzie w miarę szybko odśnieżać ten dach. Mam nadzieję, że nic nie siądzie.
  4. Przez 12 lat ta ścianka trzymała to obciążenie. Jedyna różnica to że miała pełne oparcie, teraz punktowe. Chudziak jest cały. Ja nie budowałem tego cuda, kupiłem jakiś czas temu i wyszła sprawa z tą podłogą z powodu tej wilgoci co pisałem wcześniej. Może spróbuję podkuć punktowo tą wylewkę i ściankę równo w linii pod płatwiami (te 3 punkty) podeprę o chudziak po 2 cegły betonowe obok siebie dla większej powierzchni naporu na chudziaka. Nie mam innego pomysłu. Bardzo dziękuję za zainteresowanie moim problemem.
  5. Na załączonym rzucie zaznaczyłem na czerwono miejsca podparć płatew, tylko że tam na papierze widnieją słupki jakby obok ścianek a w rzeczywistości ich nie ma, stąd mój wniosek że podporą są w tych miejscach ścianki działowe (na tej poprzecznej w 3 miejscach). Być może że jak piszesz słupki są w ściankach choć wątpię, bardziej stawiam, że tymi "słupkami" są łączenia modułów. Wg dokumentów płatwie opierają się również na ścianach zewnętrznych. Między ścianami zewnętrznymi jest 6 metrów. Ta ścianka o której piszesz (ta podpierająca) to ścianka z tymi nieszczęsnymi drzwiami na zdjęciu. Ścianki działowe nie stoją na wylewce, tylko punktowo na cegłach, które z kolei stoją na chudziaku. Wylewka jest tylko podchlapana pod spodem, ale oparciem ścianek bym tego nie nazwał. Cegły dam radę jakoś wpasować skuwając punktowo wylewkę, wyskrobię styropian ją wsunę pod ściankę. Choćby pod tą ścianką poprzeczną tam gdzie jest największa siła podparcia płatew czyli w linii pod nimi (te 3 miejsca) Cegła ta stałaby na chudziaku więc jest podparcie byłoby stabilne, betonowa nie wykruszyła by się. Gdybym chciał podłożyć legar to musiałbym kuć całą wylewkę (pas kilkanaście cm) na całej długości wszystkich ścianek by go jakoś tam wpasować. Rzut fundamentu: https://tufotki.pl/S0gTo także pod tą poprzeczną fundamentu nie ma, tylko chudziak.
  6. Ponieważ nie mam jak teraz zmienić oparcia ścianek na ciągłe, to czy mogę pododawać dodatkowo takie cegły: https://betard.pl/pl/cegla-betonowa ? Miejscowo mógłbym podkuć wylewkę i się tam jakoś dostać.
  7. "Ślepa podłoga" nie miała wentylacji, kisiło się przez 12 lat. Spody ścianek ocalały, bo ochroniła je trochę płyta OSB na której stały. Tak czy inaczej działówki nie zgniły. Cała podłoga (kratownica, wełna, osb, folia, pianka, panele) zostały zdemontowane. Chudziak sechł grubo ponad miesiąc. Potem dałem folię, styropian i wylewkę.
  8. Są praktycznie na równi z posadzką, pod ściankami jest niższy poziom wylewki. Ścianki stały jak stoją, tylko były posadowione na legarze, miały ciągłe oparcie ale to wszystko było zgniłe. Wykonawca zdemontował całą podłogę, zdemontował legar i podstawił tak te cegły, następnie poszła wylewka, ale nie podpiera ona ścianek pod spodem. Spójrz na zdjęcia z linku powyżej, może coś więcej Ci powiedzą. czy jeśli na samym szczycie ścianki (oczywiście po odkuciu części wylewki) podstawię bloczek to będzie lepiej?
  9. No własnie największy problem w tym, że od miesiąca jest już wylana wylewka i jeśli chciałbym się dostać pod działówki to pozostaje tylko kucie Płatwie opierają się na ściankach, gdzie zaznaczyłem słupki tylko fizycznie słupków nigdy nie było a oparcie jest na działówce. Właśnie moje pierwsze pytanie dotyczyło podpór w tych miejscach pod ścianami, bo "fachowiec" podłożył te nieszczęsne cegły "okrakiem". Mogę skuć część wylewki i podłożyć w tych miejscach bloczki betonowe, ale oparcia ciągłego pod działówkami nie mam jak zrobić. Teraz to wygląda tak: https://tufotki.pl/rr0Cc Zastanawia mnie jeszcze kwestia wentylacji przestrzeni pod działówkami bo jest tam też beton do pewnej wysokości nie będzie jak oddawać wilgoci. Załamka
  10. uff.... - może się niejasno wyraziłem. Domek jest posadowiony na fundamencie, podwalina jest zamocowana do niego. Temat ścian podpieranych cegłami tyczy tylko i wyłącznie ścian działowych, które same w sobie są bardzo lekkie a jedyne obciążenia występuję punktowo na wysokości płatew. Tak czy inaczej zmartwiłeś mnie, nie mam teraz jak zrobić oparcia ciągłego :(
  11. https://muratordom.pl/budowa/fundamenty/sciany-fundamentowe-rodzaje-i-budowa-scian-fundamentowych-aa-QMUw-Kxmu-vB4s.html
  12. Cegły są ceramiczne, zatopione w betonie (miksokret) do wysokości ok 3/4, stoją na chudziaku i podwójnej folii 0,5mm, na cegłach jest dodatkowa izolacja oddzielająca od spodu ścianek. Jednak sądzę, że w paru miejscach - przynajmniej na wysokości płatwi pośrednich - będę musiał trochę podkuć tą wylewkę i dodać dodatkową cegłę na łączeniu modułów.
  13. Dziękuję za podpowiedzi. uff.... - czemu tylko tymczasowo? retrofood - dlaczego to nie mogą być cegły?
  14. Płatew kalenicowa na rzucie widnieje jako podparta słupkiem (POZ 4), podczas gdy ściana działowa jest postawiona tuż pod nią, więc domniemam, że opiera się właśnie na tej działówce a nie na samym słupku. Wszystkie ściany działowe stoją na cegłach jak na zdjęciach, ściany zew na chudziaku. Płatwy pośrednie nie stoją jak na rzucie na słupkach (POZ 3) tylko są oparte na działówkach, stąd moje powiązanie płatew ze ścianami działowymi i wątpliwości co do prawidłowego przeniesienia ciężaru. Do linku https://tufotki.pl/0yiV4 dorzuciłem kilka screenów. Powtórzę - do tej pory działówki stały całą swoją powierzchnią na drewnie, ale zostało to zdemontowane bo brak wentylacji w ślepej podłodze spowodował wilgoć. Podłoga zmieniona na wylewkę. Domek jest letniskowy, ma 12 lat, nie ja go budowałem, kupiłem jakiś czas temu.
×
×
  • Utwórz nowe...