Skocz do zawartości

herbatkowy

Uczestnik
  • Posty

    14
  • Dołączył

  • Ostatnio

herbatkowy's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. O to fajnie, to przynajmniej kwestia wyrzutni będzie prosta, z racji czterospadowego dachu czerpnię chyba trzeba będzie zrobić w podbitce dachowej bo na dachu to nie bardzo bo będzie gorące powietrze.
  2. Mam razem z kominem dymnym od kominka dwa wentylacyjne szyby do wentylacji grawitacyjnej po 18cmx14cm każdy ciekawe czy mogę wpiąć wyrzutnię od reku w taki kanał nie za mały przepust będzie? czy trzeba w dwa?...
  3. Ja rozumiem, z tym że jestem na etapie zalewania stropu i robienia dachu, potem okna... wiadomo że koszta będą rosnąć. I rekuperację zrobię najwcześniej dopiero w następnym roku bo po co mi w domu bez hydrauliki i prądu rekuperacja? A rury przepustowe w stropie muszę zamontować już teraz do piątku.
  4. Ja pierdzielę faktycznie zapomniałem... ogrzewanie gazem, w całym domu podłogówka (grzejniki malutkie w łazienkach i może wiatrołapie), kuchnia najpewniej indukcja. Mam nadzieję że jakimś sposobem nie mieszam wentylacji mechanicznej z grawitacyjną.. Jedynie w tym garażu kratkę wytnę w kominie wentylacyjnym.
  5. Kubatura części użytkowej (wentylowanej) to 377m3 (134m2 x 282cm). Długości kanałów i ich opory to już kwestia do policzenia prawda? I zależy to zapewne od umiejscowienia centrali Myślę że mogę ją postawić na poddaszu na samym środku budynku czyli mniej więcej nad garderobą, to będzie akurat obok komina dymnego który ma w sobie również kanał wentylacyjny, i w ten kanał wepnę wyrzutnię, więc w garazu będzie odseparowana wentylacja grawitacyjna z oddzielnym kominem. Czy te kryterium średnicy anemostatów (do 40m3 wystarczy 100mm, a od 40 do 70 wystarczy 125mm) jest poprawne? Czy mogę dać wszędzie 125 i będzie ok? Aha no i przede wszystkim- czy te rozmieszczenie anemostatów jest ok? Np. na korytarzu nie trzeba dodać? Tak w ogóle to spotkałem się z domami w których w każdym pokoju jest nawiew i wywiew (!) i też to jakoś działa... Nie to żebym tak chciał zrobić bo absolutnie nie chcę, ale wynika z tego że chyba nie ma jednej słusznej szkoły wentylacji... Bo mieszkałem w takim domu tydzień i oddychało się świetnie.
  6. Dzięki za rzeczową odpowiedź, takich jest niewiele jak człowiek czegoś szuka w internecie. Rurki 160mm mają być przepustowe żeby nie wiercić potem w stropie, jakoś te kanały trzeba ocieplić więc lepiej chyba większe te przepusty zrobić. Anemostatów nikt nie liczył ale myślałem żeby zastosować się do zasady " Nie przekraczać wydatku 40 m3 /h z anemostatem 100, oraz wydatku 70 m3 /h z anemostatem 125". Zamieszczam niżej mój wstępny plan rozmieszczenia rurek- ma to ręce i nogi? Kanałów wentylacyjnych nie będę prowadzić w wylewce, będą luzem na strychu bo to nieużytkowe poddasze, położę płyty sklejki na ocieplenie i to będzie prowizoryczna podłoga, wchodzić na te poddasze będzie się kilka razy do roku. Aaa tutaj jeszcze dochodzi kwestia ocieplenia stropu, czy mogę te kanały wentylacyjne przykryć wełną? Czy lepiej zostawić na wierzchu i zaizolować oddzielnie wszystkie kanały? Wstępnie to tak by wyglądało, nawiew 190 - wyciąg 200. Na codzień będzie używana ta łazienka przy wejściowych drzwiach bo tam jest prysznic więc chyba pasowałoby tam te 50m/s, wanna to wiadomo że rzadziej niż częściej więc można ująć i zrobić 40, wtedy będzie 190-190. W pralni myśle że te 35 powinno być no ewentualnie 25, żeby zapachy z garażu nie szły do domu. Z drugiej jednak strony na konkurencyjnym forum przeczytałem coś takiego "Doradzają Panu wentylację przemysłowa w domu, ja doradzam domową. Przemysłowa jest na kubaturę (krotność wymian) domowa, dla ludzi 20-30m3/h na osobę. Przy 200m3/h strumienia wentylacji, niezależnie w rekuperacją czy bez, nie da się normalnie funkcjonować. W okresie grzewczym za sucho i cały rok za głośno. " Komu wierzyć? PS: Ostatnia kwestia, wpięcie w komin wentylacyjny na strychu czyli wysoko WYRZUTNI od WM a na dole czyli niżej wycięcie kratki w tym samym kominie wentylacyjnym w garażu będzie się gryźć? Na logikę wydawało mi się że nie i tak też czytałem że to dobra opcja, jakbym zapomniał zgasić starego motocykla w garażu to jest mniejsza szansa na uduszenie No i co jak zajadę mokrym autem w zimę do garażu? Nie będzie tam grzybów ani wilgoci? Jakaś wentylacja chyba pasowałoby żeby była. No ale nie wiem, nie mądrzę się bo jestem laikiem, jedynie dywaguję. Dzięki Ci kolego MrTomo jeszcze raz że mi pomagasz.
  7. Rozumiem, kierownik budowy się nie zna mimo że powinien oraz nie wie kto w jego otoczeniu się zna, w projekcie jest wentylacja grawitacyjna i taka została w domu wykonana (kominy) ale ja nie chcę z niej korzystać. W sumię to już wolę takich ludzi którzy mówią że się nie znają, niż udają że się znają i doradzają źle (jak jeden kolega który mi sporządził taki plan, że klękajcie narody). Ludzie sami montują sobie WM bez kierownika budowy, oczywiście nie "na pałę" tylko według poprawnego planu, i ja właśnie potrzebuję takiego poprawnego planu, albo porad jak taki plan sporządzić. Dom ma nieużytkowe poddasze i wszystko może być na górze, więc jest to najprostszy dom do zamontowania rekuperacji, stąd plan że zrobię to "metodą gospodarczą". Może znajdzie się ktoś kto jednak chce mi realnie pomóc lub chociaż doradzić? Mieszkać będzie 3-4 osoby, powierzchnia części użytkowej to 134m2, wysokośc pomieszczeń 282cm. Czy w takim domu wystarczy nawiew na poziomie 120m3/h ? Jeśli jest duży to ponoć jest niekomfortowo, wysuszenie itp
  8. Witam, "na dniach" będę zalewać strop i mam zamiar wyprowadzić przed zalaniem rurki fi 160mm żeby potem nie wiercić w stropie. Mam kilka pytań odnośnie rekuperacji, bo niestety jestem zielony... -Czy wyrzutnia będzie mogła być wpięta w komin wentylacyjny? Według tego co czytałem pobieżnie to tak. Gdzie puścić czerpnię? Dach jest kopertowy więc nie ma żadnego muru żeby się przekuć... -Rozumiem że mogę sobie ubrać centralę w korzuszek no i rury w wełnę i zafiolować, i będzie ok na nieocieplonym poddaszu?? -No i najważniejsze... w jakich punktach wyprowadzić te rury 160mm ? Zamieszczam rzut budynku. Dom będzie parterowy, poddasze nieużytkowe, cała instalacja może być na tym poddaszu, lub w garażu bo zostawiłem dwie rurki 200mm w samym rogu (zaznaczone na fioletowo). Czysty rzut z opisem pomieszczeń. Poniżej wstępny plan wykonany przez mojego kolegę, który się tym zajmuje, czy jest wykonany dobrze? Na pewno zrezygnuję z kanału w wiatrołapie, bo po cholerę on tam? Jeżeli ktoś się realnie zna w temacie i mi pomoże z tym rozplanowaniem punktów żebym mógł poprzetykać te rurki 160mm? (średnica jest ok?), i ogólnie doradzi to chętnie postawię mu w podziękownaiu flaszkę wódki ( w formie przelewu $ ? ) Nie ukrywam że szukam pomocy również na innym forum ale tam jest jakaś wojna i zupełnie sprzeczne porady które tylko mieszają mi w głowie...
  9. Parapet oczywiście plastikowy po taniości. Na zewnątrz nie wiem czy jest szczelina bo tam jest przepaść a okno jest na 3 piętrze więc boję się wyjść zobaczyć. A tak na poważnie, zostało mi trochę tej uszczelki ze zdjęcia, tak na test zalepiłem nią szczelinę między parapetem a ramą okna i chyba przestało wiać, w każdym razie czuć różnicę na +
  10. Próbowałem już tej uszczelki samoprzylepnej, i nadal wiało ale przed chwilą obejrzałem to badziewne okno jeszcze raz i wychodzi mi na to że wieje między ramą okna a parapetem bo jest szczelina dopiero się dojrzałem... Jakim silikonem ją zalepić?
  11. Witam, sprawa może dla niektórych śmieszna, dla innych wręcz żałosna ale... potrzebuję uszczelnić dwa okna w mieszkaniu, oczywiście wieje między ramą a skrzydłem, z dołu z boku i tak dalej, okna są PCV ale chyba jakaś dolna półka po taniości, nie mam zamiaru ich naprawiać, regulować czy tam wymieniać uszczelek bo mieszkanie jest wynajmowane i nie będę w nie inwestować. Chcę czymś po prostu pozalepiać te szpary żeby na łeb nie wiało, z tym że czymś takim co da się W MIARĘ komfortowo usunąć po zimie. Jaki rodzaj silikonu (czy może pianki?) polecacie? Jest tego multum, uszczelniacze akrylowe, silikonowe, szklarskie itp, a może jakaś taśma którą da radę obkleić szpary i nie przepuści zimna? niestety nie jest ot moja działka i nie znam wszystkich tych specyfików i nie wiem co najlepiej się nada. Najlepiej gdyby było to w kolorze białym tak żeby jakkolwiek to wyglądało z daleka... PS: Liczę się z tym że tych okien nie będzie można otwierać Dzięki pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...