Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

Szwajcar

Uczestnik
 • Posty

  200
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  1

Reputacja

11 Neutralny

1 obserwujący

O Szwajcar

 • Ranga
  Bywa
 1. Chata wujka Tomka ;)

  Miałem kiedyś robione wyliczenia - nie dokładne, uproszczone - ale z nich wynikało, że moc kotła grzewczego dla tak ocieplonego budynku to około 6,5 kW i 3 kW na CUW. Razem była propozycja kotła 10 kW. Trochę jednak boję się upierać przy 10 kW. Może dla spokojnego snu założyć 12 - 15 kW?
 2. Chata wujka Tomka ;)

  Namówiliście mnie Zrezygnowałem w ogóle z instalacji płaszcza wodnego. Za to zrobię cyrkulację i do WC i do kuchni. Cyrkulację w kuchni zrobię na czujnik ruchu lub programatorem czasowym (albo oba). Nierobienie jej odpada bo wygoda mojej małżonki jest dla mnie największym priorytetem (mam nadzieję, że to przeczyta ) Oczywiście, że zmywarka przejmuje większość, ale jakoś tak, jak połowica kucharzy to co chwila jest coś do umycia
 3. Chata wujka Tomka ;)

  Oczywiście, że chodzi o zasobnik CWU warstwowy tak 200 - 250 to chyba nie jest za dużo. Wanna jest, dzieciaki na weekend potrafią się czwórką ze swoimi połówkami zwalić. Każde czyścioszek jak złoto . Sterowanie pokojowe to bym jednak zostawił. Pokoje dzieci będą często nieużywane więc można tam obniżyć lekko temperaturę. Kwestię kotła przegadam jeszcze z Panem Insztalatorem
 4. Chata wujka Tomka ;)

  Wyłącznie podłogówkę. Na obecnym etapie nie zakładam kominka z płaszczem. Zwykły - dekoracyjny. Jednakże zostawiam do wykonania gałązki przyłączy do systemu. Czyli taki system Kominek PW ready Bufor też będzie o połowę mniejszy i warstwowy.
 5. Chata wujka Tomka ;)

  Czuję się trochę schizofreniczne pisząc sam ze sobą. Może powinienem zadać pytanie w "branżowym" dziale. Mam jeszcze dylematy z obiegiem cyrkulacji ciepłej wody. W łazience sobie daruję, bo przylega ścianą do "kotłowni". Pozostaje WC i kuchnia. Wymyśliłem sobie, że do WC (z prysznicem) pociągnę gałązkę recyrkulacji ciepłej wody, a pompka będzie się włączać razem ze światłem. Natomiast w kuchni mam pomysł by zamontować przepływowy podgrzewacz który wstępnie podgrzeje wodę, a potem wyłączy się jak napłynie już ciepła. Wyczytałem takie rozwiązanie w necie, ale z tego co wiem podgrzewacz - by był sensowny - musi być zasilany trójfazowo. Jest gniazdo trójfazowe do podłączenia indukcji, można podpiąć pod nie ten podgrzewacz czy trzeba osobne gniazdo. Czy ktoś użytkuje podobne rozwiązanie i może mi polecić lub zniechęcić do takowego? Dla przypomnienia plan domu.
 6. Chata wujka Tomka ;)

  Dzień dobry, dziś proszę o radę. Pan Inszatalator zabiera się powoli za mój dom i będzie działać kompleksowo. Woda, gaz, ogrzewanie podłogowe i odkurzacz centralny. Zaprojektowaną mam instalację grzewczą z kotłem gazowym i kominkiem z płaszczem wodnym. Schemat wygląda tak: Proponują mi do tego zasobnik wody 500l Bo bufor musi być odpowiedni. Ale w kominku będę palił okazjonalnie no i od późnej jesieni do wczesnej wiosny. 500 litrów zbiornika wydaje mi się trochę na wyrost dla mnie i małżonki (plus dzieci wpadające raz na kwartał na weekend) . A te pół tony wody trzeba zagrzać i utrzymywać w cieple, to pewnie tanie nie będzie... Co o tym sądzicie?
 7. Dziś mam temat nie związany z moją budową, a pracą zawodową. Mamy do wykonania w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu remont pomieszczenia technicznego. Zakres prac: Wykonanie adaptacji pomieszczenia 116: · Demontaż profili okiennych i szyb na ścianie działowej. · Demontaż wejściowych drzwi aluminiowych. · Dostawa i montaż pełnej ściany działowej do pomieszczenia. · Dostawa i montaż drzwi pełnych wzmocnionych z zamkiem atestowanym. · Demontaż ze ścian istniejących koryt kablowych i wolnych szafek technicznych. · Uzupełnienie/montaż płyt GK na ścianach pomieszczenia. · Dostawa i montaż nowych koryt teletechnicznych dopasowanych do ilości układanych wiązek kablowych. · Dostawa i montaż podłogi technicznej pod częścią pomieszczenia gdzie stoją 2 szafy RACK 19” 45U i przychodzą wiązki kablowe (z dostawą) · Przewieszenie szafek technicznych światłowodowych na ścianie. · Dostawa i montaż szafki zapasu kabla światłowodowego (z dostawą) · Malowanie pomieszczenia. Kontakt 74 66 55 286, bi@um.walbrzych.pl
 8. Chata wujka Tomka ;)

  Mam prąd. Zacznijmy od tego, że projekt instalacji elektrycznej nie powalał na kolana. Jak zabrałem się za modyfikację to - dla jako takiej czytelności - rozbiłem gniazdka i oświetlenie. No i teraz Pan Elektryk miał co robić. Jak to bywało poprzednio, projekt zwisł na ścianie. I przez parę dni odbywało się (ogólnie mówiąc) ciągnięcie kabla. Wersja z zaślepkami. I wbudowanym kanałem na kable multimedialne... Zawisła skrzynka, na razie z opisem roboczym i tymczasowym oznaczeniem "hebli", które mają być do góry (na czarno). Bo jak na razie prąd jest tylko TU. Na budowie poszalał też Pan Koparkowy i choć jeszcze nie skończył, to przestrzeń wokół domu wyraźnie optycznie się powiększyła. Widok z jednego z narożników działki... I widok z drugiego narożnika na pierwszy narożnik (powyższy) A tu z tego samego miejsca na podjazd. Pan Koparkowy wyharatał podjazd i zarzucił 2 wywrotki kamienia, który staram się kołami ubijać jak tylko jestem na budowie. Tym razem to sobie współczuje... tyle koszenia będzie ...
 9. Chata wujka Tomka ;)

  A tak, umrę w niewiedzy
 10. Chata wujka Tomka ;)

  Jest jeszcze jeden argument na szybkie ściągnięcie folii. I tak nie zabezpiecza ona całych profili. Jest przyklejona tylko na płaskich powierzchniach. Zostawia niechronione to co jest najbardziej narażone - obrzeża i narożniki.
 11. Chata wujka Tomka ;)

  Akurat wszyscy mnie uczulali, żeby ściągać folię. A dlaczego ja? Niech zabezpiecza ten kto jest gotów je zniszczyć. Miałem już takie 3 miesiące na tej budowie, że pies z kulawą nogą się nie pojawił.
 12. Chata wujka Tomka ;)

  Heniek, nie wiem kiedy będzie pełna obróbka, a te folie się wulkanizują. Zwłaszcza jak świeci słońce. Trzeba je usunąć, a przy obróbce zabezpieczyć okno jak najlepiej.
 13. Chata wujka Tomka ;)

  Eternitem wyłożę palenisko Sam sobie zazdraszczam Cóż się dziwić, że mam parcie by już budowę skończyć Jak widać na późniejszych zdjęciach, folia zostawała. Latałem i 3 dni sukcesywnie odklejałem robiąc kule taśmy wielkości tych do kręgli
 14. Chata wujka Tomka ;)

  Reportaż z montażu Panowie przez 3 pełne dni, pół soboty i jeszcze kawalątek wtorku montowali niemal 4,5 t okien. Oczywiście najbardziej oczekiwaną częścią był montaż ogromnych (jak dla mnie) przeszkleń w salonie. Zaczęło się od podwójnych drzwi tarasowych na styku kuchni i jadalni. Tyle zrobili w sobotę. W poniedziałek mogłem wjechać na budowę dopiero po pracy i załapałem się na montaż ostatniej szyby. Gdy chwyciłem za telefon by zrobić zdjęcia usłyszałem. "Ty weź usuń tą drabinę, niech Pan sobie cyknie swoje akwarium" No to "cykłem" I jeszcze - już po przeszkleniu - z zewnątrz. Oraz na gotowo - już dziś. Dziś też przetestowałem każde skrzydło, każde okno i każdą klamkę. We wszystkich drzwiach tarasowych mam zewnętrzny uchwyt i zamontowany taki sprężynowy "dinks" pozwalający przymknąć drzwi od zewnątrz. Każde - oprócz przesuwnych i fixów jest też uchylne. dorobiłem się też "drzwi" i po raz pierwszy, by wejść do domu, musiałem użyć klucza. Wczoraj też wpuściłem na teren mojej działki kolegę koparkowego. Wyciął mi drogę i wykorytował pod tłuczeń i żwir, który będzie pełnił rolę wjazdu i parkingu do czasu wybrukowania i postawieniu garażu. Ponadto jak już wspominałem wcześniej, nawieziono mi ziemi by wyrównać teren i trzeba to było obrobić. Grzegorz zajął się tym księżycowym krajobrazem skutecznie. Ale jeszcze kupa (a właściwie kilka ziemnych kup ) roboty przed nim. Łącznie z wykopaniem dziury pod studnię chłonną i zbiornik do gromadzenia deszczówki.
 15. Chata wujka Tomka ;)

  A jak ją ściągnąć po przymocowaniu kasety i prowadnicy rolet? Będziem zabezpieczać.