BIGL
Uczestnik-
Posty
562 -
Dołączył
-
Ostatnio
-
Dni najlepszy
5
BIGL last won the day on marca 5 2016
BIGL had the most liked content!
Ostatnio na profilu byli
Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.
BIGL's Achievements
Aktywny (3/4)
36
Reputacja
-
Sam to niedawno przechodziłem i mogę doradzić tylko tyle - zleć to agencji nieruchomości. Agencja najlepiej miejscowa (nie sieciówka), negocjuj prowizję i dodaj do ceny nieruchomości. Agencja załatwia wszelakie dokumenty, ogłoszenie pojawia się na wszystkich portalach i sama sprzedażą (rozmowami z klientem) zajmuje się profesjonalista. Przeprowadziłem się z Białegostoku do Wrocławia - dom stał pusty i klucze zostawiłem agencji.SUPER Jak kupowałem tutaj dom to nawet przez chwilę nie pomyślałem żeby robić to bezpośrednio. Ps. Czy działka jest rolna (zabudowa siedliskowa/zagrodowa itp.) - jeżeli tak to czeka Was przeprawa z agencją rolną, a to wydłuża procedurę o 1-2mies. (jak już znajdziesz kupca).
-
Dobre rozwiązanie , ale: Potraktuj ten bufor jako akumulator z wężownicą . Ładujesz go kotłem 20-25kW za jednym wsadem, szybko i zapominasz o sprawie. Bufor oddaje ciepło przez 1-2 dni i gdy ten akumulator jest pusty to trzeba jeszcze raz go naładować. Z tym większym kotłem chodzi o to aby nie palić cały dzień, nie dokładać opału itp. Jak będziesz w okolicach Białegostoku to daj znać - wpadniesz pooglądasz i będziesz wiedział w czym tkwi sekret.
-
Tym razem kolega ma rację - COP strasznie poleci jak będziemy dogrzewać taki zbiornik do wysokich temperatur.
-
Mi zapewne wystarczy 6 kW tylko gdzie taki znaleźć - oczywiście nie mówię tu o miniaturkach na jedną gałązkę. Kocioł jest taki tylko ze względu na bufor - łatwy załadunek, szybkie ładowanie aku i zapominam o sprawie. Gawle - z całym szacunkiem ale bredzisz z tymi śmieciuchami, sąsiedzi do tej pory zastanawiają się czy ja w ogóle palę bo dymu nie widać Gdy kocioł chodzi na 80-90* to jest czyściutko. Batman - na pewno warto zainwestować w 100% podłogówki (wtedy jest wyjście pod bufor, PCI czy gaz), jak najlepszą izolację oraz WM bo przy szczelnym domu wentylacja grawitacyjna po prostu nie działa.
-
Tak, ale: 1 Mały kociołek ma małe palenisko i za czym idzie trzeba będzie często podkładać . 2 Ciężko i nieekonomicznie będzie wyglądało palenie w takim kociołku gdy za oknem ok 0*. 3 Bufor to komfort i zarazem sprzęgło - palisz pełną mocą (czyste spaliny itp.), nie dławisz kotła, wszystko samo się steruje. 4 Przy tak małym domu (dodatkowo bez piwnicy) ważnym aspektem jest cisza - brak szumu dmuchawy, mielenia podajnika itp. 5 Przy szkielecie lub BK zyskujemy akumulację. 6 Akumulacja nie jest realizowana wyłącznie za pomocą wylewki - za czym idzie stała temperatura w domu jak i małe skoki temperatury zasilania podłogówki. Może pod tym względem jestem przewrażliwiony, ale bardzo odczuwam jednostopniowe wahania temperatury domu np. 21-22*. 7 CWU bez ograniczeń - sprawa bezdyskusyjna. 8 Czysty kocioł i komin - u mnie 4 sezon i wszystko jak nowe. 9 Zawsze można zamontować grzałki i mieć wszystko na prąd. Nie piszę że bufor jest jedynym słusznym rozwiązaniem, ale moim zdaniem warto go brać pod uwagę - zwłaszcza gdy mamy mały domek i ciężko jest dobrać do niego kocioł stałopalny.
-
Ja wtrącę swoje 3 grosze: Jeżeli zmieścisz 1000L to CWU tylko przepływowo - banalnie, prosto i bez ograniczeń. U siebie mam wężownice z rury karbowanej nierdzewnej, woda bez ograniczeń. Latem palę raz na 5-7 dni i to wystarcza, aktualnie co drugi dzień(sezon zimowy). Wężownica jest tak wydajna że ciepłą wodę mam praktycznie po rozpaleniu tzn. jakieś 15 minut na grawitacji - tak aby ciepła zrobiła się najwyższa partia zładu. Pierwsza wężownica była z miedzi (2x25m cu18), ale myślę że spokojnie wystarczy 25m miedzi 22. Zimą i tak palę w kotle więc CWU jest bez ograniczeń - taniej i prościej się nie da. Bufor 1000L, kocioł ok 23kW, przy paleniu drewnem wystarczą 2 załadunki, jak pale węglem to wsypuję węglarkę i po sprawie. Tak jak poprzednicy uważam że tylko podłogówka, w łazience mam drabinkę ale ona jest zasilana z rozdzielacza podłogówki (tylko do ręczników). Skup się głownie na izolacji/wentylacji budynku - to podstawa.
-
Masz rację - wczorajsze są z innej strony więc może dłużej powiszą. Ma przyszłość jednak trzeba będzie pomyśleć o czymś trwalszym.
-
Dawno mnie tu nie było i trzeba trochę zaktualizować: Żonie i dzieciakom bardzo się podoba, mnie również - to chyba wystarczy. Całość trwała jakieś pół roku ale było warto - zresztą w takim rozkładzie łatwiej ogarnąć temat finansowo.
-
Już widać światełko w tunelu - grubsza robota już skończona i można trochę odetchnąć. Dzisiaj udało mi się zamontować blaty, indukcję i zlew (jutro go podłączę :??? Blaty mamy dębowe - na zdjęciach jest świe3ży olej więc troszkę się mienią, jutro będzie OK. Uwielbiamy naturalne drewno i akurat tego u nas nie brakuje . Blaty są tak twarde że załatwiłem swoją Topex-ową wyrzynarkę - dopiero frezarką udało się zrobić otwory pod indukcję i zlew. Efekt - mamy piękną kuchnię, dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości, satysfakcja z zaoszczędzonej kasy ogromna - jeszcze większa z własnej pracy. Oczywiście jeszcze zostały fronty i okucia - tu na szczęście 90% prac załatwi wkrętarka, można powynosić ciężki sprzęt z salonu Aktualnie mamy jeszcze cokoły na dole Aby coś się dało z tym cudem zrobić to musieliśmy wymienić nasze 12 letnie garnki - jutro testujemy... Zlew został stary - do wymiany tylko bateria. Jest w doskonałej kondycji i satyna doskonale komponuje się z blatem. Udało mi się zainstalować filtry węglowe w okapie - naprawdę udany zakup, Nie dość że ma pilota to jest nieziemsko cichy, pomimo braku frontów. Jaka jest zasada wymiarowania frontów? Tzn. ile trzeba odejmować od wymiarów korpusów.
-
Dopiero dzisiaj udało mi się zrobić ramki w naszej kuchni. Firma od płyt przez 3 tygodnie zwlekała (czekali na płytę z fabryki) i na koniec zmieniliśmy kolor na taki jaki był na miejscu. Oczywiście po odbiorze wyciętych płyt wyszły inne pilne sprawy i dzisiaj domknąłem ten etap do końca. Na pierwszy ogień słupek - tu też widać kolor w świetle dziennym Całość będzie miała wygląd jak dojdą blaty - już nie mogę się doczekać ;) Jak zwykle przy okazji nabyłem kolejną męską zabawkę - frezarkę górnowrzecionową i wyfrezowałem rowek na listwę led do oświetlenia blatu i podświetlenia ściany Okap też ma bardzo wydajne ledy ;) . Troszkę przy nim pomajstrowałem i dodałem do niego jeden włącznik (czarny-pierwszy z lewej) to właśnie nim włączam oświetlenie pod szafkami
-
Przepraszam że dopiero teraz - najzwyczajniej przeoczyłem post . Ja bym zrobił otwór na wylot i od wewnątrz otwornicą do puszek elektrycznych miejsce na nakrętkę z podkładką. Można też kotwą chemiczną, ale trudno będzie skutecznie ją zaaplikować (warstwa styro) i wyczyścić otwór.
-
Tak - rano jest jeszcze biały , południe szary , a wieczorem to i czarnego podłapie. Ron - bo tak się zowie jest strasznym szwędołą. Najciekawsze jego miejsca to zasobnik na węgiel, silnik auta itp. - prawdziwy facet.
-
Dom za 180 Tyś Metoda Gospodarcza
BIGL odpisał Przemek89 w kategorii BLOGI - dzienniki/kroniki budów
Była 2 strony wcześniej, a teraz masz na końcu. Nie ma problemu z mocowaniem przez styropian - w przypadku wąskiego elementu dajesz szpilkę, na nią zakładasz dystans grubości elewacji i skręcasz. Jak mamy ściany z ceramiki i szpilki nie mogą być wylotne to stosujemy kotwy chemiczne. Przy większych konstrukcjach konieczne mogą być podpory takie jak u Przemka lub też nogi jak u mnie. Koniecznie wklej te zdjęcia. Jesteś pewien że musisz w ogóle coś zgłaszać ?(chodzi o wiatę) -
Specjalnie dla PeZeta - wiata o 6 rano . W tym przypadku górna pozioma belka jest przykręcona do ściany tylko dla sztywności - tu są ogromne przekroje (belki stropowe i krokwie z domu). Jak budujemy coś lekkiego to można zrobić na samej belce, belce z podporami jak u Przemka lub też zrobić metalowe nogi o mniejszym przekroju. Możliwości jest wiele - byle by to zrobić już na elewacji. Jak chcemy przykręcić coś wąskiego przez warstwę styropianu - dajemy szpilkę i ewentualnie dystans odpowiadający grubości elewacji. To takie moje przemyślenia
-
Dom za 180 Tyś Metoda Gospodarcza
BIGL odpisał Przemek89 w kategorii BLOGI - dzienniki/kroniki budów
CO TO JEST?? Takie wianki to się robi na styro i na elewacji (patrz moja wiata) - teraz masz koorewski mostek termiczny i zbutwiałe drewno jak to przykryjesz styro. Popatrz na to i powiedz jak położysz na tym krokwie itp. gdy to będzie pod styropianem. Przemku - zajebisty z Ciebie koleś, szacun za wysiłek i wkład własny, ale jak nie wiesz to pytaj (jak nie chcesz to czytaj).