Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

JacekW_BB

Uczestnik
 • Posty

  125
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez JacekW_BB

 1. Cytat

  Większa pompa = droższa pompa = więcej zarobku dla instalatora ;)  Dlatego podstawą do dobrania PC jest policzenie zapotrzebowania cieplnego domu i świadomość, że PC nie dobiera się na 100% tylko na 85-90%. Wtedy żadnemu inwestorowi nieuczciwy instalator niestraszny icon_wink.gif

 2. Cytat

  Bardzo dobrze to może nie, ale na pewno ponadnormatywnie w standardzie zbliżonym do projektowanych zmian w przepisach.
  Jak jeszcze przyjąć 80% pokrycie zapotrzebowania na ciepło dla mocy PCi, to że się tak wyrażę z palcem w .....
  icon_wink.gif  Ok, choć przyznam, że ze wszystkich inwestycji jaki akurat my mamy na koncie nie kojarzę, by na taki metraż starczyło 6kW. Ale fakt- jest to możliwe icon_wink.gif
 3. Cytat

  Takie wstępne założenia różniły się w ofercie między 5,5 a 7,7kw i różnicą w cenie urządzeń na poziomie 9000zł...  5,5kW dla takiej powierzchni? A jakie masz ocieplenie i ogólnie izolację? Jeśli już skłaniałbym się ku górnej granicy, którą Ci podawali.

  Jeśli coś mogę Ci doradzić, proś zawsze o namiary na klientów z zamontowaną przez daną firmę pompą.
 4. Cytat

  Witam,
  Ostatnio zainteresowałem się tematem pompy ciepła i powysyłałem zapytania w kilka miejsc.

  bajbaga w sumie to ten JacekW_BB ma trochę racji. Spotkałem się z firmami, które w 'ciekawy' sposób przedstawiają swoje oferty na wykonanie odwiertów. Natomiast nie wiem co ma ogrzewanie podłogowe do omawianej PC.

  OZC przedstawiła mi tylko jedna firma z którą rozmawiałem dłużej. Były również takie które z miejsca podawały moc pompy posiadając informacje (budynek nowy, powierzchnia 140m)...  By cały system dobrze działał podłogówka również musi być prawidłowo wykonana. Co do OZC - jeśli potrzebujesz od jakiejś firmy wstępną, orientacyjną ofertę, zapewne wystarczą tak podstawowe dane jak powierzchnia, stan ocieplenia itd. Można mocno orientacyjnie założyć na ich podstawie potrzebowanie. Do ostatecznego doboru konieczne jest jednak OZC wyliczone na podstawie całego projektu i informacji od klienta.
 5. Cytat

  Ja mam 250m2 ogrzewanej podłogi plus ciepła woda. W sezonie, który zwykle u mnie trwa od połowy września do połowy kwietnia (7 m-cy) zużywa ok. 7000 kwh, w sezonie letnim na c.w.u. to już grosiki. Dom ocieplony 15 styropian i 25 cm wełna poddasze.
  Nie wiem czy mało czy dużo, ale podobno eko groszku zużyłabym ok. 5t, więc kwotowo podobnie a jestem i tak mega zadowolona, że nie mam składu i syfu w kotłowni, chodzenia z popiołem i bawienia się w Kopciuszka.
  Dla mnie to rzecz warta niemal każdych pieniędzy.  Nasi klienci płacą mniej więcej 1500-2500 zł za cały rok przy domach 120-250 m2, oczywiście dom domu nie jest równy icon_wink.gif
 6. Cytat

  Oczywiście żadna z wycen jakie dostawałem na PC - od najtańszych do najdroższych - nie zawierały kosztu styropianu, a jedynie jego ułożenie na wylewce.  Widzisz, my akurat wyceniamy także ze styropianem. Warto więc zwracać uwagę przy analizie wycen na tego typu szczegóły.


  Cytat

  A wytłumaczycie mi jaki głęboki sens jest w łączeniu kosztów wykonania "kotłowni" opartej na PCi, z kosztami wykonania "ogrzewania" ?

  Co ma piernik do wiatraka ?  Klienci najczęściej kupują komplet - czyli i kotłownię i podłogówkę od jednej firmy.
 7. Cytat

  Toś poleciał po bandzie. icon_biggrin.gif

  W 99,999999999999999999999999999999999999999999999999999% przypadków jest to wartość zawyżona. icon_mrgreen.gif
  Otóż nie, polecam prześledzić rynek. Wiele firm proponuje zbyt małe dź by ich cena wydawała się atrakcyjna.
 8. Cytat

  Dziękuję za troskę o moje dochody. Spieszę donieść że są na dostatecznie wysokim poziomie i nie ma powodów do śmiechu a tym bardziej do płaczu. Smutne jest natomiast to że większość tzw Inwestorów dotyczy to też i Pana dobiera produkty i usługi pacząc głównie przez pryzmat ceny stawiając jakość na dalszym planie. To nie wstyd być biednym.  Co do pozornie niższych wycen warto sprawdzać co jest dokładnie wliczone w tą niską cenę. Sam zauważyłem przy pracy z klientem, że często inwestorów kuszą nisze wyceny, w których przy bliższej analizie brakuje np. styropianu w wycenie podłogówki, w wycenie pompy ciepła jest w stosunku do potrzeb budynku i warunków geologicznych propozycja małej liczby metrów odwiertów lub kolektora płaskiego. Pomijam fakt wyceniania podejrzanych jakościowo materiałów.... icon_wink.gif
 9. Cytat

  Z moich doświadczeń wynika że bez żadnego problemu można włączyć kominek z płaszczem bez żadnego bufora, oczywiście przy 100% podłogówki. Przy grzejnikach bym się nie odważył.
  Podłogówka "łyka" wszystko co się jej poda, w rozsądnych granicach rzecz jasna.

  Problemem jest tylko sterowanie, a to praktycznie eliminuje taki układ jaki ja stosowałem (wymaga indywidualnie napisanego programu do konkretnej instalacji).

  Przy standardowej pompie większości producentów pozostaje ten nieszczęsny dodatkowy baniak w kotłowni i nieszczęsne mieszacze...  Bufor chroni podłogówkę przed zbyt wysokim parametrem kominka, więc przy kominku z płaszczem wodnym jest wymagany. Potwierdzi Ci to większość producentów i instalatorów
 10. Adiq źle mnie zrozumiałeś - chodziło mi o to, że lepiej kupić niższy model pompy niż wykonać niedowymiarowane odwierty albo niedowymiarowany kolektor płaski. I również zgadzam się z tym i potwierdza to nasze doświadczenie jako firmy, że lepiej wykonać - o ile warunki na to pozwalają - kolektor poziomy. Jest to rozwiązanie tańsze i do tego przy odpowiednim doborze równie wydajne jak pionowy kolektor.
 11. Nie wiem na jakim terenie Pan wierci, ale na Śląsku nie zdarzają się nam terenie, gdzie występowałyby jednolite warstwy geologiczne przez całe 100 m wgłąb. Generalnie uśrednia się uzysk ciepła z metra na 40-45 metrów. Oczywiście konsultuje się to także z geologiem i wykonuje projekt. icon_wink.gif
 12. Nie kilkadziesiąt tylko parę - pomiędzy 8kW a np 10kW jest niecały tysiąc zł różnicy jeśli chodzi o samą PC. DO tego dochodzi 20-25 metrów odwiertów więcej czyli ok 1500-2000 zł. Procedura u nas wygląda tak:
  1. Wstępna oferta.
  2. Liczenie OZC po wstępnej akceptacji.
  3. Podpisanie umowy.
 13. Cytat

  aha, czyli najpierw robicie wycenę, a więc w domyśle proponujecie konkretne urządzenie, a potem jak klient się zdecyduje to robicie OZC żeby dobrać urządzenie? ;)
  ciekawe, ciekawe...
  magia marketingu albo magiczny marketing ;)
  Najpierw robimy wstępną wycenę z kilkoma wariantami np. 8kW, 10kW i 12 kW. Potem gdy klient akceptuje naszą ofertę liczymy OZC by potwierdzić który model jest optymalny. Proszę darować sobie uszczypliwości - nasi klienci akurat są zadowoleni a my sami podchodzimy profesjonalnie do swojej działalności.
 14. Cytat

  a Pan jak rozumiem liczy szczegółowo OZC zanim dokona Pan doboru urządzenia?
  jeżeli tak to ile kosztuje u Pana zrobienie oferty?  My liczymy OZC gdy klient jest już zdecydowany na naszą firmę i jest to już w cenie całości. OZC to w zależności od domu 200-400 zł.
 15. Mogę tylko podpisać się pod tym co już napisano. Podaj więcej info. Przez pierwszy rok PC może zjeść trochę więcej prądu icon_wink.gif))) Od naszych klientów mogę Ci tylko podpowiedzieć, że przy domach 150-200 m2 płacą za cały rok za ogrzewanie i cwu 1700-2500 zł w zależności od stanu ocieplenia, górnego źródła itd
 16. Fixxxer nie patrze nikomu do kieszeni, ale jeśli masz podejrzanie niską cenę to coś tu nie pasuje. Wybacz, ale technologi nie da się oszukać. Najczęściej nasi niedoszli klienci, którzy zdecydowali się na najniższe wyceny potem żałują. Diabeł tkwi tutaj w szczegółach. Sam zauważyłem, że najczęściej instalatorzy, którzy chcą wypaść najtaniej proponują niekompleksowe rozwiązania (np. w cenie podłogówki nie podają styropianu) lub po prostu zaniżają wielkość dolnego źródła, co może grozić po paru mroźniejszych sezonach tym, że dolne źródło dojdzie do -5 stop. pompa ciepła, by je ratować włączy grzałkę elektryczną i dom będzie grzany prądem, co boleśnie odbije się na rachunkach. Ponadto nie wszyscy tańsi instalatorzy profesjonalnie podchodzą już do doboru pompy nie licząc zapotrzebowania cieplnego domu co również może skutkować niedowymiarowaną lub przewymiarowaną PC co również odbija się na ekonomiczności systemu i jego żywotności.
 17. Ja generalnie odradzam zawsze łączenie kominka z płaszczem z pompą ciepła. Podnosi to koszty instalacji (zarówno kominka jak i PC) a z doświadczenia naszych byłych klientów, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie wiem, że po 1-2 sezonach entuzjazm palenia w kominku opada do zera icon_wink.gif.
 18. Ponadto znalazłem w Internecie informacje nt. dopłat do domów energooszczędnych. W przygotowaniu jest program dopłat do kredytów zaciągniętych na budowę domów energooszczędnych i mieszkań. Koncepcja jest mniej więcej taka, że bank finansujący będzie pośrednikiem w wypłacie dotacji NFOŚ: do 40 tys do domu i 15 tys do mieszkania, zależnie od uzyskanego poziomu oszczędności energii. Więcej informacji ma znaleźć się ponoć w piątkowej "Rzeczpospolitej".
×
×
 • Utwórz nowe...