Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

JacekW_BB

Uczestnik
 • Posty

  125
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez JacekW_BB

 1. Dlatego podstawą do dobrania PC jest policzenie zapotrzebowania cieplnego domu i świadomość, że PC nie dobiera się na 100% tylko na 85-90%. Wtedy żadnemu inwestorowi nieuczciwy instalator niestraszny
 2. I chcesz na tej podstawie dobrać PC? Musisz założyć ekstremale warunki w OZC.
 3. Ok, choć przyznam, że ze wszystkich inwestycji jaki akurat my mamy na koncie nie kojarzę, by na taki metraż starczyło 6kW. Ale fakt- jest to możliwe
 4. Dom musiałby być bardzo dobrze ocieplony Temu pytałem o stan izolacji.
 5. 5,5kW dla takiej powierzchni? A jakie masz ocieplenie i ogólnie izolację? Jeśli już skłaniałbym się ku górnej granicy, którą Ci podawali. Jeśli coś mogę Ci doradzić, proś zawsze o namiary na klientów z zamontowaną przez daną firmę pompą.
 6. By cały system dobrze działał podłogówka również musi być prawidłowo wykonana. Co do OZC - jeśli potrzebujesz od jakiejś firmy wstępną, orientacyjną ofertę, zapewne wystarczą tak podstawowe dane jak powierzchnia, stan ocieplenia itd. Można mocno orientacyjnie założyć na ich podstawie potrzebowanie. Do ostatecznego doboru konieczne jest jednak OZC wyliczone na podstawie całego projektu i informacji od klienta.
 7. Nasi klienci płacą mniej więcej 1500-2500 zł za cały rok przy domach 120-250 m2, oczywiście dom domu nie jest równy
 8. Widzisz, my akurat wyceniamy także ze styropianem. Warto więc zwracać uwagę przy analizie wycen na tego typu szczegóły. Klienci najczęściej kupują komplet - czyli i kotłownię i podłogówkę od jednej firmy.
 9. Otóż nie, polecam prześledzić rynek. Wiele firm proponuje zbyt małe dź by ich cena wydawała się atrakcyjna.
 10. Co do pozornie niższych wycen warto sprawdzać co jest dokładnie wliczone w tą niską cenę. Sam zauważyłem przy pracy z klientem, że często inwestorów kuszą nisze wyceny, w których przy bliższej analizie brakuje np. styropianu w wycenie podłogówki, w wycenie pompy ciepła jest w stosunku do potrzeb budynku i warunków geologicznych propozycja małej liczby metrów odwiertów lub kolektora płaskiego. Pomijam fakt wyceniania podejrzanych jakościowo materiałów....
 11. Bufor chroni podłogówkę przed zbyt wysokim parametrem kominka, więc przy kominku z płaszczem wodnym jest wymagany. Potwierdzi Ci to większość producentów i instalatorów
 12. Czy dla Ciebie 240-250 m odwiertów do 12kW to niedowymiarowane dolne źródło?
 13. Adiq źle mnie zrozumiałeś - chodziło mi o to, że lepiej kupić niższy model pompy niż wykonać niedowymiarowane odwierty albo niedowymiarowany kolektor płaski. I również zgadzam się z tym i potwierdza to nasze doświadczenie jako firmy, że lepiej wykonać - o ile warunki na to pozwalają - kolektor poziomy. Jest to rozwiązanie tańsze i do tego przy odpowiednim doborze równie wydajne jak pionowy kolektor.
 14. Cóż jak widzę mam przewagę nad Panem, że jestem praktykiem a nie czystym forumowym teoretykiem.
 15. Nie wiem na jakim terenie Pan wierci, ale na Śląsku nie zdarzają się nam terenie, gdzie występowałyby jednolite warstwy geologiczne przez całe 100 m wgłąb. Generalnie uśrednia się uzysk ciepła z metra na 40-45 metrów. Oczywiście konsultuje się to także z geologiem i wykonuje projekt.
 16. Dla pompy 10kW jest 220 m, dla 8kW 200m dla 12 kW 240 m - my przewymiarowawszy dź.
 17. Nie kilkadziesiąt tylko parę - pomiędzy 8kW a np 10kW jest niecały tysiąc zł różnicy jeśli chodzi o samą PC. DO tego dochodzi 20-25 metrów odwiertów więcej czyli ok 1500-2000 zł. Procedura u nas wygląda tak: 1. Wstępna oferta. 2. Liczenie OZC po wstępnej akceptacji. 3. Podpisanie umowy.
 18. Najpierw robimy wstępną wycenę z kilkoma wariantami np. 8kW, 10kW i 12 kW. Potem gdy klient akceptuje naszą ofertę liczymy OZC by potwierdzić który model jest optymalny. Proszę darować sobie uszczypliwości - nasi klienci akurat są zadowoleni a my sami podchodzimy profesjonalnie do swojej działalności.
 19. My liczymy OZC gdy klient jest już zdecydowany na naszą firmę i jest to już w cenie całości. OZC to w zależności od domu 200-400 zł.
 20. Przy PC nie można zbyt oszczędzać przy izolacji a także przy samej instalacji - ZWŁASZCZA NA DOLNYM ŹRÓDLE. Lepiej już nawet kupić niższy model pompy ciepła (np. standardowe DHP-L Danfossa zamiast DHP-L Opti Pro+) niż wykonać niewymiarowane odwierty czy kolektor płaski. Potem te oszczedności inwestycyjne odbiją się na kosztach eksploatacyjnych.
 21. Mogę tylko podpisać się pod tym co już napisano. Podaj więcej info. Przez pierwszy rok PC może zjeść trochę więcej prądu ))) Od naszych klientów mogę Ci tylko podpowiedzieć, że przy domach 150-200 m2 płacą za cały rok za ogrzewanie i cwu 1700-2500 zł w zależności od stanu ocieplenia, górnego źródła itd
 22. Fixxxer nie patrze nikomu do kieszeni, ale jeśli masz podejrzanie niską cenę to coś tu nie pasuje. Wybacz, ale technologi nie da się oszukać. Najczęściej nasi niedoszli klienci, którzy zdecydowali się na najniższe wyceny potem żałują. Diabeł tkwi tutaj w szczegółach. Sam zauważyłem, że najczęściej instalatorzy, którzy chcą wypaść najtaniej proponują niekompleksowe rozwiązania (np. w cenie podłogówki nie podają styropianu) lub po prostu zaniżają wielkość dolnego źródła, co może grozić po paru mroźniejszych sezonach tym, że dolne źródło dojdzie do -5 stop. pompa ciepła, by je ratować włączy grza
 23. Ja generalnie odradzam zawsze łączenie kominka z płaszczem z pompą ciepła. Podnosi to koszty instalacji (zarówno kominka jak i PC) a z doświadczenia naszych byłych klientów, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie wiem, że po 1-2 sezonach entuzjazm palenia w kominku opada do zera .
 24. Ponadto znalazłem w Internecie informacje nt. dopłat do domów energooszczędnych. W przygotowaniu jest program dopłat do kredytów zaciągniętych na budowę domów energooszczędnych i mieszkań. Koncepcja jest mniej więcej taka, że bank finansujący będzie pośrednikiem w wypłacie dotacji NFOŚ: do 40 tys do domu i 15 tys do mieszkania, zależnie od uzyskanego poziomu oszczędności energii. Więcej informacji ma znaleźć się ponoć w piątkowej "Rzeczpospolitej".
×
×
 • Utwórz nowe...