Skocz do zawartości

konkol

Uczestnik
  • Posty

    59
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez konkol

  1. Witam
    jestem na etapie wyboru działki, nie chciałbym kupić działki na której jest wysoki poziom wody gruntowej. Podobno można stwierdzić czy jest sucho czy mokro na podstawie roślinności która porasta działkę.

    Spotkałem się z opinią że brzozy na działce lub w pobliżu świadczą o tym, że jest sucho, czy to prawda?
    Słyszałem też o przypadkach że na działkach rósł tatarak icon_smile.gif

    Dzisiaj widziałem działkę na której rosło coś takiego:

    DSC01446.jpg



    To jest chyba to samo co to:

    DSC01446.jpg



    Co to jest i w jakich warunkach rośnie?
    Jak po innych roślinach rozpoznać grunt pod nogami?
  2. Witam!
    Wiem, że ściany zewnętrzne były wałkowane na tym forum na wszystkie sposoby, ale chciałby usystematyzować wiedzę i doświadczenia osób które już wybudowały z tego materiału.

    Temat kieruję do osób które już mieszkają w takim domu, proszę te osoby o opinię i podzielenie się doświadczeniami.

    Mam kilka pytań do Was:
    1. Jakie macie doświadczenia ogólnie z budowy? Czy mocno się kruszy czy nie? Niektórzy piszą, że bardzo dużo mieli uszkodzonych pustaków, a inni, że jest bardzo twardy i na cały dom kilka sztuk.

    2. Jak się ogólnie z tego muruje?

    3. Robiliście ściany jedno czy dwuwarstwowe? Czym ocieplane i dlaczego? Jaki klimat w domu, jak się mieszka, czy ciepło?

    4. Jak z wieszaniem mebli na ścianach z porothermu?

    5. Jeszcze takie pytanie techniczne, czy ściana jednowarstwowa z porothermu nie traci po latach swoich właściwości izolacyjnych? Czy za 50 lat to będzie dalej tak samo ciepła ściana?

    Pozdrawiam
  3. Cytat

    Moim zdaniem, takie procentowe „zestawienie” jest możliwe tylko dla ściśle określonego i „wyliczonego” budynku.
    W każdym innym przypadku jest to obarczone zbyt dużymi „uproszczeniami”, aby mogło stanowić jakikolwiek „wzorzec”.



    Fakt, jeden ma lepsze okna, drugi gorsze, jeden większe drugi mniejsze, jeden 15cm wełny na poddaszu, drugi 25cm, jeden ściany jednowarstwowe YTONG 36cm, a drugi ociepla to jeszcze 20cm styropianu... itd.

    Dlatego pisałem, że to jest dla mojego domu, prosty i mały 125m2 pow. użytkowej, nie duże okna, żadnych udziwnień i bajerów.
  4. Cytat

    hm .... oki , jarze przecież ... icon_rolleyes.gif
    ale to teoria .... a w praktyce - coś mi się te 13% nie widzi jesli chodzi o oszczędności w ogrzewaniu ... zdeczka za dużo na chłopski rozum jak na tylko okna .... przecież okna to niewielka powierzchnia w stosunku do ścian , dachu , fundamentu .....
    patrząc na to w ten sposób - jeśli dałbyś dodatkowe ocieplenie na pozostałych przegrodach - to powinieneś płacić zerowe rachunki za CO ... a to nie jest takie proste ... wentylacja tak czy siak swoje zabiera - tym bardziej grawitacyjna ...



    Spójrz na to w ten sposób, wszystkie przegrody są ocieplone, a okna? Okna to tylko dwie szyby przez które ucieka 26% ciepła icon_biggrin.gif

    Przez wentylację ucieka jeszcze więcej, według moich obliczeń strata ciepła przez wentylację wynosi 1,7kW, czyli z 5,7kW to jest dokładnie 30%.

    Wychodzi na to, że wentylacja i okna to najsłabsze ogniwo domu. Chyba, że ktoś ma słabe ocieplenie poddasza, albo innych przegród.

    A wracając do zerowych rachunków za CO, nie znam się na domach pasywnych, ale tam właśnie chyba o to chodzi, że jest wszędzie mega ocieplenie, różne rekuperatory i inne pierdoły i płaci się minimalne rachunki.

    Nie wiem jak ty, ale ja wierzę w te wyliczenia, na chłopski rozum jest to dla mnie logiczne, wszystko ocieplone oprócz okien, więc masz taką stratę jaką masz.
  5. Już odpowiadam:
    (na przykładzie mojego domu)

    Zapotrzebowanie na ciepło zakładając okna o współczynniku 2,0:
    5,70kW (z czego z powodu okien 1,5kW - czyli 26% - taka jest strata ciepła dla zwykłych okien)

    Zapotrzebowanie na ciepło przy współczynniku przenikania ciepła okna 1,0:
    4,95kW (z czego z powodu okien 0,75kW - czyli 15%)

    Oszczędza się między jednym a drugim przypadkiem 0,75kW, czyli 0,75 / 5,70 * 100% = 13% - tyle oszczędności na ogrzewaniu.

    Wyżej pisałem o 20-30% oszczędności na ogrzewaniu, a chodziło mi o stratę ciepła przy zwykłych oknach, mój błąd. Osczędność taka by była gdyby nie było okien.

    Ale tak czy siak strata ciepła przez okna, przy zastosowaniu okien zwykłych, jest większa niż wynikało by to z załączonego obrazka.

    A jeśli chodzi o chwyt marketingowy to myślę, że te 13% oszczędności to nie jest aż tak dużo, ale okna wcale nie są dużo droższe. Filplast wyliczył mi cenę o 10% wyższą za okna o współczynniku przenikania ciepła szyby równym 0,5 względem okien o współczynniku szyby 1,1.
  6. Cytat

    a wentylować i tak trza - wentylacja w domu rzecz ważna ... o ile nie najważniejsza .... bez niej grzyb i inne ustrojstwa .... icon_rolleyes.gif



    Wszystko to racja, ale przy oknach "zwykłych" pomieszczenia się same w wiekszym stopniu wentylują. Chociaż tak może było 15 lat temu jak okna nie były szczelne, a teraz szczelne są nawet te najtańsze a w myśl najnowszych przepisów muszą być zamontowane nawiewniki w oknach lub ścianach, więc może i zdało by egzamin rozwiązanie z oknami energooszczędnymi? Ciekawe
  7. Cytat

    no to teraz sobie dopowiedz którędy Ci spierniczy kiedy wstawisz sobie okna energooszczędne przy standardowym dociepleniu ścian , dachu i przy wentylacji grawitacyjnej ... zasadniczo - możesz strzelać... na jedno wyjdzie .... icon_wink.gif



    Znam te rysuneczki. Dokładnie sobie policzyłem straty i zapotrzebowanie ciepła dla mojego domu i wychodzi jak napisałem. Ciekaw jestem tylko czy przy oknach energooszczędnych nie będzie zbyt małej cyrkulacji powietrza i czy stosując takie okna nie powinno być wentylacji mechanicznej.
  8. Cytat

    widocznie sprzedaja, moze byly robione na wymiar bo w sumie cena w cale przystepna nie byla dla mnie;D



    Możliwe, bo nie widziałem nigdzie takich wysokich.

    Może jeszcze ktoś się wypowie?

    Jakie macie wysokości okien? Jakie są typowe?
    Mogą być okna energooszczędne przy wentylacji grawitacyjnej naturalnej?

    Czy przy szerokości okna 150cm robi się okno z podziałem czy jeszcze jednoskrzydłowe?
  9. Cytat

    nie mam zielonego pojecia, do mnie przyjechal znajomy z zaprzyjaznionej firmy od okien i drzwi, wymierzyl dziury o dopytal czy parapet czy uchylne czy uchylno -roztwieralne(tak sie pisze?)

    Ja ma wszystkie okna i drzwi na tym samym poziomie talz nie rozumiem pytania czy da sie uzyskac??? zdjecia w dzienniku.

    okna dachowe bede mialado dopiero za tydzien wraz z dachem a wymiary podobnoz standardowe co by nie doplacac za duzo;D musa sie zmiescic miedzy krokwiami. ;D

    Co do wentylacji to nie wiem. Ot co, to cala moja wiedza;D



    No ale właśnie o to mi chodzi, jaki masz wymiar otworu okiennego na wysokość?

    A co do tej samej wysokości to chodzi mi o drzwi wejściowe i okna, czy górna krawędź jest na tej samej wysokości?
  10. Witam!
    Jakie macie wysokości okien i drzwi balkonowych w domu? Podobno nie powinno dawać się okien mniejszych niż 135cm a najpopularniejszy wymiar to 150cm, a okien balkonowych odpowiednio 220cm i 235cm. Chodzi mi tylko o wysokość.

    A może ma ktoś drzwi wejściowe (główne do domu) i okna takiej wysokości, że górna krawędź jest na tym samym poziomie? Ciekaw jestem czy da się to w ogóle uzyskać.

    Napiszcie też jakie macie wymiary okien dachowych.

    Po trzecie, czy warto i czy można dawać okna i drzwi energooszczędne w domu z wentylacją naturalną?

    Pozdrawiam
  11. Cytat

    A kto ci zrobi odbiór icon_wink.gif
    Specjalna studzienka wkopana w ziemię.
    W środku jest licznik i zawór.
    Wkopana na odpowiednią głębokość nie powinna zamarznąć zimą.

    LINK



    Dzięki, takie informacje mi wystarczą. Domyślam się, że przyłącze razem ze studzienką robi lokalny zakład komunalny, potem w trakcie budowy przyjeżdżają i przekładają przyłącze do domu
  12. hej, mam takie pytanie, jak technicznie wygląda przyłączenie do wody przed rozpoczęciem budowy. Wątpliwości mam, bo przecież takie przyłącze musi mieć jakiś licznik, jakiś zawór na końcu i naziemna część przyłącza przeceż może zamarznąć razem z licznikiem na zimę.

    Jak rozwiązać sprawę przyłącza wody, żeby wszystko sprawnie działało bez problemów przez cały okres budowy?
  13. Cytat

    jedynie sensowny (dwa lata temu) był POROTHERM 50 T.i PLAN http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...n%20POROTON.jpg
    lecz już dziś to trochę przymało !
    A co do .... "jednowarstwowej wokół okna z Porothermu 44Si bez specjalnych ksztaltek tak żeby nie zwiększać znacząco mostków" to mostek do gruntu + zawilgocenie ściany bez paroizolacji to nawet 400kWh/mb rocznie - Pomiar wykonany na domu modelowym.



    A parapet nie zabezpieczy przed zawilgoceniem?
  14. A ja proponuję powrót do tematu: Ściany jednowarstwowe icon_smile.gif Ciekawi mnie czy np. jest możliwe wykonanie ściany jednowarstwowej wokół okna z Porothermu 44Si bez specjalnych ksztaltek tak żeby nie zwiększać znacząco mostków?

    Z Ytonga to jest dużo prostsze bo z każdej strony ma taką samą strukturę, nawet jak się go przetnie na pół to dalej jest to samo. A Porotherm pod oknem nie zakończony odpowiednią kształtką ma wszystkie drążenia na wierzchu. Na to oczywiście pójdzie zaprawa i parapet, ale czy tamtędy nie będzie za dużo ciepła uciekać?

    Czekam na osoby doświadczone, które budowały z porothermu. Co o tym sądzicie? Czy to prawda że ciężko wiesza się na takich ścianach szafki?

    Jeśli chodzi o Ytonga to mam już doświadczenie i wiem, że z tego buduje się łatwo i szybko, nie trzeba wyjątkowych fachowców, a w ścianie łatwo robi się bruzdy. W domu jest ciepło. Wadą jest kruchość bloczków i spora nasiąkliwość.
  15. Cytat

    ...

    Za 20500 zł instalacji z pompą ciepła glikol-woda obejmującej także ciepłą wodę raczej się nie wykona, ale za 25-30 tys. powinno to już być realne.



    Wiesz, pisałem po różnych firmach z zapytaniem o pompę ciepła z gruntowym dolnym źródłem i dostawałem oferty na 40.000-70.000zł. Jestem bardzo ciekaw która firma mi zrobi to w cenie 25-30, bo jak mi taką pokażesz to wolę pompę gruntową niż powietrzną, pod warunkiem zmieszczenia się w kwocie 25-30tys.

    Będę wdzięczny za taki namiar
  16. Cytat

    Na razie to jest to niezbyt konkretnie. Co wchodzi w to "wszystko"? Jaka moc pompy ciepła? W jakiej strefie klimatycznej masz dom? Czy w to wchodzi przygotowanie ciepłej wody? Jeśli tak, to z jakim zasobnikiem? Czy wiesz jakie Twój dom ma zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania?
    Dopiero odpowiedzi na te pytania pozwoliłyby ocenić, czy jest to korzystna oferta.



    W to wchodzi pompa ciepła, zasobnik ciepłej wody 220l, jednostka zewnętrzna i instalacja.
    Dom jest w strefie klimatycznej III.
    Pompa ciepła o mocy 6,6kW.
    Oczywiście dobrana tak, żeby ogrzewać ciepłą wodę, dodatkowo latem pełni fukcję klimatyzacji.
    Mój dom ma zapotrzebowanie na ciepło do C.O. równe 5,0kW, zapotrzebowanie na ciepło do c.w.u. to 1,2kW, reszta to zapas.

    W okresie najzimniejszym, czyli w styczniu, przyjęte zostały najniższe temperatury wg średnich danych meteorologicznych i wyszły koszty ogrzewania w tym miesiącu 370zł, z czego zapotrzebowanie na ciepło uzupełniane jest przez grzałkę w granicach kilku procent.
×
×
  • Utwórz nowe...