Skocz do zawartości

Niewidoczne mocowanie półki - niewymiarowe otwory


Nelsoy

Recommended Posts

Cześć, zakupiłem u stolarz półki 600 x 40, niestety nie zwróciłem uwagi na wywiercone otwory do niewidocznego mocowania. Ich wymiary to 15 x 100 i tu pojawia się problem, brak pasujących kołków na rynku. Dodam, że tył jest zrobiony na płasko, brak wybrania. Ściana to żelbeton.

 

Jakieś sugestie jak można to rozwiązać? Nie jestem przekonany do kotwy chemicznej, może jakaś tuleja rozprężna jeżeli ściana to beton? Tylko wywalić dziurę na 15mm to trochę przesada. Nie mogę też znaleźć pręta o średnicy 15, nie wiem czy 14 nie będzie za luźna?

 

Będę wdzięczny za każde sugestie.

Link do komentarza

A nie możesz obok niewymiarowych otworów wywiercić wymiarowe otwory? Zależnie od zakupionych, dostępnych na rynku... przecież półka, niezależnie od tego, czy z drewna, czy z płyty się nie rozleci...

Link do komentarza
2 godziny temu, Nelsoy napisał:

Cześć, zakupiłem u stolarz półki 600 x 40, niestety nie zwróciłem uwagi na wywiercone otwory do niewidocznego mocowania. Ich wymiary to 15 x 100 i tu pojawia się problem, brak pasujących kołków na rynku. Dodam, że tył jest zrobiony na płasko, brak wybrania. Ściana to żelbeton.

Jakie w końcu półki zakupiłeś? 600X40 czy 15X100? w jakiej jednostce miary podajesz te wymiary?

Tył półki jaki miałby być wg Ciebie? i o jakim wybraniu mówisz?

 

Link do komentarza
8 minut temu, uroboros napisał:

15x100 to wymiar otworu. 15 to średnica w mm, a 100 to głębokość tego otworu... tak myślę...

A 600x40 to wymiar tylnej ścianki półki, też w mm...

tak myślę...

Jeżeli 100 to głębokość otworu a 40 to szerokość półki bo jak z kolei tak to odczuję.

Przecież o otworach nic nie pisze, napisał że pólka nie żadnego wybrania.

Jak dla mnie zbyt chaotyczny opis.

Zresztą jakby nie patrzeć na zagadnienie to w nietypowych przypadkach trzeba zawsze improwizować i zawsze znajdzie sie rozwiązanie.

Link do komentarza

Dzięki za odpowiedź, już prostuję.

Wymiar półki to 40mm grubość na 600mm szerokości. Otwór o średnicy 15mm, głębokość 100mm. Przez brak wybrania rozumiem wywiercony tylko otwór. Niektóre gotowe półki na rynku, mają dodatkowe wybranie, żeby mogły się schować "uszy" od koła, do których mocuje się go do ściany. Sprzedawane są w kompletach. 

 

@uroboros rzeczywiście nie pomyślałem o wywierceniu dodatkowych otworów obok. Jeżeli nie będzie innej opcji to chyba rzeczywiście tak zrobię.

 

Edytowano przez Nelsoy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

T takim razie proponuję kupić pręt/szpilkę gwintowana M15 i do tego kołek rozporowy odpowiedniej średnicy. Po wywierceniu otworu w ścianie i wbiciu kołka wkręcisz szpilkę i obetniesz na żądana długość. I jeżeli masz otwór głęboki na 100 mm nie oznacza, że szpilka musi mieć 100 mm, może mieć 90 mm i tez będzie trzymało.

 Z wierceniem od nowa otworów nie radziłbym, chyba że masz wiertarkę stołową i wywiercisz idealnie prosto i osiowo po to aby potem pólka wisiała równo czyli aby miała pion i poziom. 

Wiercąc w ścianie musisz też zadbać o wywiercenie i zamocowanie szpilek aby było równo.

Link do komentarza

Otwory nie muszą być wiercone osobiście przez Nelsoy'a, może wywiercić je stolarz, u którego powstała półka... on ma odpowiedni sprzęt!

A pomysł z tym prętem gwintowanym jest OK!

Problemem może być wiercenie w żelbecie otworu pasującego do

17 minut temu, mhtyl napisał:

do tego kołek rozporowy odpowiedniej średnicy. 

Ta średnica to pewnie ok 23 - 25 mm

Link do komentarza
18 minut temu, uroboros napisał:

Otwory nie muszą być wiercone osobiście przez Nelsoy'a, może wywiercić je stolarz, u którego powstała półka... on ma odpowiedni sprzęt!

 

Dlatego uprzedziłem aby lepiej tego sam nie robił.

19 minut temu, uroboros napisał:

 

Problemem może być wiercenie w żelbecie otworu pasującego do

Ta średnica to pewnie ok 23 - 25 mm

Dobre wiertło na SDS-a da radę.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie jestem w stanie wskazać tych rzeczy prócz farby a była użyta Dekoral Clean&Color Ażurowa Czerń i FARBA DEKORAL CLEAN&COLOR TWEEDOWA ZIELEŃ Niestety nie byłem przy remoncie jak i nie byłem zleceniodawcą, po jakimś czasie wróciłem do mieszkania
    • Nie wiadomo. Bo to co piszesz niczego nie daje. Jakie tynki, jakie gładzie, jaki grunt, jaka farba... Teraz można tylko zgadywać.
    • Mam pewien problem, po pomalowaniu ściany farbą powychodził biały dziwny nalot, wcześniej na ścianie była szara farbą na której mógł występować lecz nie było tego widać. Wspomnę że pokój był w pełni remontowany, tynki, gładzie. Podejrzewam że jest to swojego rodzaju jakiś minerał z tynku lub gładzi bo niestety fachowej okazał się partaczem. Z początku myślałem że to pleśń, lecz po zachlapaniu ściany wodą w miejscu gdzie była wodą nie pojawiła się pleśń a powstał taki ładny zaciek. Jeśli ktoś ma pojęcie na ten temat, czy dobrze myślę że to wytrącenie jakiegoś minerału?
    • Cześć,   Jestem razem z żoną zainteresowany kupnem działki i budowa domu lub opcja kupna połowy bliźniaka. Jeszcze nie wiem na którą opcję ostatecznie zdecydujemy się, dlatego obserwuję i oglądam działki w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Wpadła mi w oko działka, która co prawda jest trochę droga, bo za 15 arów trzeba zabulic około 400k, ale chyba w tej okolicy to już zrobił się standard.   Działka wydaje się spoko, całkiem ustawna, w pełni uzbrojona, więc poprosiłem o kopie badań gruntu jakie zostały wykonane na tej działce (deweloper robil wiele odwiertów, bo w sumie na kilku działkach i drodze wewnętrznej, więc na każdej działce wypadły po 2 odwierty). Jako że w temacie jestem kompletnie zielony dlatego przychodzę z pytaniem czy takie parametry gruntu są dobre pod budowę domu czy wymagają jakiś szczególnych rozwiązań? Byłbym wdzięczny za poradę/opinię 
    • Nie będę nazywał serii Ospela, bo już jej nie widuję, ale była taka z długimi śrubkami do szyldów gniazdek (bardzo ładnych zresztą), że śrubki kaleczyły przewody w puszce i mogły zrobić zwarcie do PE. Usterka trudna w diagnozie, bo po zdjęciu szyldu (i odkręceniu śrubki) wszystko niby wracało do normy. Ale jak przy białym montażu jak się założyło czterdzieści gniazdek w kilku obwodach i RCD nie daje się załączyć, to proszę szukać usterki.   Teraz niech się ktoś kieruje kolorem. Jak ten głupi Michał od sera.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...