Skocz do zawartości

Budować czy remontować?


Recommended Posts

Witam serdecznie,
Otrzymałem w spadku po dalekim krewnym opuszczony dom na Śląsku. Jestem młody i szukam miejsca na założenie rodziny, niestety dom ten nadaje się do kapitalnego remontu. Proszę bardziej doświadczonych kolegów o opinie... Czy bardziej opłaca się wybudować nowy mały domek gdzie indziej, czy remontować ten stary? Dodam, że dom znajduje się w dalszej odległości od większych miast i miejsc pracy.

Oto skrócony opis "domku":
-rok budowy ok. 1960,
-powierzchnia ok. 100m2, 3 duże pokoje, kuchnia, łazienka, częściowo podpiwniczony,
-ściany zewnętrzne z cegły pełnej, wewnętrzne- lany hasz na szalunkach, nieocieplone,
-wewnątrz na tynku znaczne ilości grzyba,
-dach- stara dachówka, przecieka
-strop- drewniany na legarach ale pokryty tynkiem, wysoki na 3m z haczykiem
-poddasze użytkowe nigdy nie wykończone
-stare centralne ogrzewanie z piecem gazowym(chociaż w każdym pokoju i kuchni również piec kaflowy)

Liczę się z następującymi wydatkami: kucie tynku, odgrzybianie, wykonanie nowego tynku, obniżenie stropu i wykonanie go z betonu, wykonanie sprawnej wentylacji, ocieplenie budynku, wymiana drzwi i okien, wymiana instalacji grzewczej, wymiana dachu, adaptacja poddasza, renowacja kuchni i łazienki, wymiana instalacji elektrycznych.
W sumie wszystko jest do zrobienia. Jestem jednak do przodu o koszty pozwoleń, przyłączy, fundamentów i ścian.
Z drugiej strony, może zdecydować się na budowę małego domku bliżej miasta? Co o tym sądzicie? Liczę na Waszą pomoc icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość stach
Cytat

Jestem jednak do przodu o koszty pozwoleń, przyłączy, fundamentów i ścian.



No, nie wiem...
Fundamenty pewnie musisz doizolować i ocieplić, ściany ocieplić, wyrównać, otwory wymienić (nietypowe, "niedzisiejsze" pewnie wymiary), zasilanie elektryczne wymienić (większe moce), a i doprowadzenie wody pewnie też...
Cała więźba i pokrycie, strop (konstrukcja domu może nie wytrzymać betonowego)...
Zostają tylko ściany...

Jeśli nie łączy Cię z tym domem jakiś WIELKI i silny stosunek emocjonalny, to wszystko mówi za tym, żeby tą posiadłość sprzedać, może wystarczy kasy na działkę bliżej miasta, wybierzesz POD SIEBIE jakiś projekt domku i zamiast pchać kasę w remont i potem narzekać, że można było ...bliżej, ...inaczej, ...po nowemu czy jeszcze coś - wybudować nowy. Co do kosztów wyjdzie pewnie na to samo.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...