Skocz do zawartości

sterownik pieca pytanie


gomesz

Recommended Posts

Napisano
Cytat

witam zapomniałem zamontować kabel od sterownika pieca i mam pytanie czy kabel skrętka wystarczy,chciałbym go pociągnąc na poddasze mieszkalne tak abym nie biegał do kotłowni.


Jak podasz więcej danych : co to za sterownik to na pewno ktoś odpowie.
Jak byś kupił TAKI sterownik to byś nie musiał mieć kabla icon_smile.gif
Gość mhtyl
Napisano
Cytat

witam zapomniałem zamontować kabel od sterownika pieca i mam pytanie czy kabel skrętka wystarczy,chciałbym go pociągnąc na poddasze mieszkalne tak abym nie biegał do kotłowni.


Rozwiązanie dobre ,mój kolega już dawno temu tak sobie zrobił ,miał kotłownię w piwnicy a sterownik dał w przedpokoju.Musisz tak taki kabel tzn aby posiadał tyle żył ile wychodzi ze sterownika.Więcej jak będzie nie zaszkodzi. Napisz jaki to sterownik albo rzuć fotkę jego.Skrętka tak na mój gust może być za słaba bo przecież pompka będzie cały pobierać (obciążać) kilkadziesiąt W i napięcie 220 V a skrętka jest przeznaczona na mniejsze napięcie i mniejsze obciążenie. Nawet gdybyś miał dokupić odpowiedni kabel to za kilka metrów majątku nie zapłacisz a będziesz miał pewność ,że wytrzyma.
Gość adiqq
Napisano
to zależy jaki pobór prądu ma taki sterownik...
np Ibtron do reku standardowo jest przewidziany do podłaczenia skrętką(akurat ten model co mam)
a Auratona 3000 mam 3x0,75mm
bezpieczniej będzie pociągnąć trochę grubszy kabel, na pewno to nie zaszkodzi...
Napisano
jeszcze nie mam sterownika,jednak wole mieć pewność przed tynkami tak więc skrętka będzie za słaba a wyczytałem w gogle ze skrętka wystarczy i juz poprowadziłem od kotłowni do mieszkania co teraz jakie inne rozwiązanie dołozyc jeszcze inny. blink.gif
Gość mhtyl
Napisano
Cytat

jeszcze nie mam sterownika,jednak wole mieć pewność przed tynkami tak więc skrętka będzie za słaba a wyczytałem w gogle ze skrętka wystarczy i juz poprowadziłem od kotłowni do mieszkania co teraz jakie inne rozwiązanie dołozyc jeszcze inny. blink.gif


Wszytko zależy jak jest sterowany piec czy bezpośrednio ze sterownika czy poprzez styczniki,przekaźniki lub coś w tym rodzaju bo w przypadku tego drugiego obciążenie będzie znikome bo skrętka przenosi tylko sygnał a całe obciążenie bierze na siebie ten stycznik,przekaźnik.Dobrze by było jakbyś już wiedział jaki ma to być ten sterownik czy jaki piec ze sterownikiem, bo może się okazać że nie trzeba będzie montować sterownika w innym pomieszczeniu.
Napisano
a jaki kabel zastosować czy są specjalne do sterowników ilo zyłowy,jeszcze nie wiem jaki będe miał sterownik piec będzie na ekogrszek
Gość mhtyl
Napisano
Cytat

a jaki kabel zastosować czy są specjalne do sterowników ilo zyłowy,jeszcze nie wiem jaki będe miał sterownik piec będzie na ekogrszek


Zwykły na 220 V a ile żył albo kabli (trzy żyłowe wystarczą) to byś musiał się dowiedzieć czym ten sterownik steruje tzn ile urządzeń obsługuje. Bo może sterować dwoma lub więcej pompami, dmuchawą ,zaworem czterodrożnym i podajnikiem a może być ,że obsługuje mniej urządzeń.
Napisano
Cytat

Na takim to możesz podłączyć coś około 15 pomp które będą chodziły na najwyższym biegu. Taki przekrój to za dużo. Jeżeli byś się skusił na taki sterownik jak podałem w post #2 to wystarczy taki jak do podłączenia internetu czyli UTP (PATCHCABLE) zakończonego wtykami RJ45. Wtedy wszystko masz na komputerze w domu i na wyjazdach. Jedyny kłopot to że takie sterowniki są "prawie nie do dostania osobno". Sprzedawane są razem z kotłami jako kpl.
Napisano
a jezeli będe chciał zastosować czujniki temperatury w pomieszczeniu,chodzi mi o trzy pomieszczenia tak abym to ja mógł regulować ciepłem w pomieszczeniu ,regulacja np z kotłowni i jaki kabel do tych pomieszczeń przygotować tak aby pózniej podłącze czujnik temperatury,czy to wystarczy ze pociągne je z kotłowni do danego pomieszczenia.
Napisano
Cytat

a jezeli będe chciał zastosować czujniki temperatury w pomieszczeniu,chodzi mi o trzy pomieszczenia tak abym to ja mógł regulować ciepłem w pomieszczeniu ,regulacja np z kotłowni i jaki kabel do tych pomieszczeń przygotować tak aby pózniej podłącze czujnik temperatury,czy to wystarczy ze pociągne je z kotłowni do danego pomieszczenia.


Pod zwykły czujnik temperatury wystarczy kabel dwużyłowy, lecz zawsze można puścić jedną lub dwie żyły więcej i cieniutki 3 lub 4 x 0,75 będzie aż za dobrze.
Napisano
mozna sterowac temp pomieszczenia indywidualnie przez termostat w nim umieszczony lub jednego panelu kontrolnego obslugujacego kazdy termostat umieszczajac go np. w kotlowni lu dowolnym miejscu w domu. problem w tym ze nie wystarczy tylko polzenie kabla. w toim przykladzie tych trzech pomiszczen ktore chcesz sterowac to mam pytanie do czego mialy by byc wpiete te czujniki twoim zdaniem
Napisano (edytowany)
Cytat

mozna sterowac temp pomieszczenia indywidualnie przez termostat w nim umieszczony lub jednego panelu kontrolnego obslugujacego kazdy termostat umieszczajac go np. w kotlowni lu dowolnym miejscu w domu. problem w tym ze nie wystarczy tylko polzenie kabla. w toim przykladzie tych trzech pomiszczen ktore chcesz sterowac to mam pytanie do czego mialy by byc wpiete te czujniki twoim zdaniem




wydaje mi się ze pod sterownik który będzie umieszczony w kotłowni,ale nie ma takich fachowców którzy to mogą dokładnie opowidzieć,więc kabel pod tynkiem nic nie zaszkodzi,z tego co wiem jeszcze musi być wypuszczony kabel na zewnątrz budynku pod który bedzie umieszczony czujnik ciepła. Edytowano przez gomesz (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam Mam problem spowodowany brakiem uzyskania pozwolenia na budowę przez to że droga prowadząca do działki (wewnętrzna , prywatna ) ma 3.5 metra szerokości a nie 5 m , dodam że moja działka i dwie przed moja są jedyne nie zabudowane licząc od wjazdu z drogi publicznej na drogę wewnętrzną a dalej za moją działka jest około 6-7 domów.  I jak to działa że tamte domy dostały pozwolenie a ja nie dostałem i działka przed moją również nie dostała pozwolenia  bo rozmawiałem z sąsiadem.   Czy oprócz służebności jest jakaś inna szansa odwołania się i sensowna argumentacja tego przypadku ? Ktoś może miał podobną sytuację w ostatnim czasie ?    
    • No i tym samym zwiększyć śliskość nawierzchni    
    • Jak fugę wykorzystałbym rzadki beton. Jak trochę przyschnie, zamieść całość a po całkowity wyschnięciu fug, przeczyścić kamienie wodą, można czymś zaimpregnować (pod warunkiem, że kamienie się ładnie doczyszczą)
    • Instrukcja olejowania nowego tarasu drewnianego z zastosowaniem produktów Osmo   Aby zapewnić trwałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz estetyczny wygląd tarasu, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie drewna jeszcze przed montażem. Poniżej przedstawiamy sprawdzony sposób pracy z wykorzystaniem renomowanych produktów marki Osmo. 1. Gruntowanie – Osmo WR Aqua 4001 Wszystkie elementy drewniane – deski tarasowe i legary – gruntujemy preparatem WR Aqua 4001. Grunt aplikujemy z każdej strony, zwracając szczególną uwagę na krawędzie oraz spód desek. Po nałożeniu preparatu drewno musi schnąć przez minimum 24 godziny w suchym, przewiewnym miejscu. 2. Pierwsza warstwa Oleju Tarasowego Osmo – przed montażem Po wyschnięciu gruntu nakładamy pierwszą warstwę Oleju Tarasowego Osmo. Olej nanosimy: Z obu stron desek tarasowych (góra i dół), Na wszystkie powierzchnie legarów. Dzięki temu drewno jest zabezpieczone zarówno od strony ekspozycji, jak i od strony gruntu/wilgoci. 3. Montaż tarasu Po całkowitym wyschnięciu oleju deski i legary montujemy zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Prace należy prowadzić w suchych warunkach pogodowych. 4. Druga warstwa Oleju Tarasowego Osmo – po montażu Po zamontowaniu desek, na ich widoczną (górną) stronę nakładamy drugą warstwę Oleju Tarasowego Osmo. Zapewnia to pełną ochronę przed działaniem promieni UV, deszczem i śniegiem oraz nadaje drewnu piękne, naturalne wykończenie. 5. Zabezpieczenie końcówek desek – Osmo 5735 Impregnat do czoła deski Na zakończenie każdą czołówkę (końcówkę) deski zabezpieczamy specjalnym impregnatem Osmo 5735. Zapobiega to nadmiernemu wnikaniu wilgoci przez czoła, co jest szczególnie ważne, ponieważ właśnie tam drewno najbardziej chłonie wodę i jest narażone na pękanie.   Dodatkowe wskazówki: Drewno przed impregnacją i olejowaniem powinno mieć wilgotność poniżej 20%. Idealne warunki pracy: temperatura od +10°C do +30°C, brak opadów i wysoka wilgotność względna powietrza. Do aplikacji zaleca się używać pędzla do drewna, wałka lub specjalnych akcesoriów Osmo.  
    • Dzięki za podpowiedź. Osobiście, skupiam się na lepszych parametrach (choć tu różnica w nich jest niewielka) bo będę potrzebował ich później do świadectwa energetycznego przy wniosku o dofinansowanie pompy ciepła. Z trudnościami w układaniu jakoś sobie spróbuję poradzić.   Szukając jakiegoś "haczyka", myślałem właśnie o parametrach nie podanych w opisie ale skoro ich nie podali, to raczej są mniej istotne i do pełnej oceny tych produktów pozostaje tu pewnie to, co opisałeś, czyli wygoda w układaniu, rozwarstwianie, pylenie, itp. W międzyczasie spróbowałem porównać wełnę szklaną "piano", czyli tą którą używałem dotychczas, z "KT37", czyli jedną z tych, które chcę dokupić i wydają się jednakowe. Jedyna różnica poza długością w rolce i ceną to ta, że sprzedawane są w dwóch innych marketach budowlanych pod różną nazwą.   Podsumowując, jeśli nie ma zbyt dużych różnic między "Uni-matą 38" a "KT 37", to zamówię tą "KT 37". Jest tańsza za metr kw., delikatnie cieplejsza i ma takie same właściwości, jak "Isover Piano", którego używałem dotychczas.      
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...