Skocz do zawartości

czad przepisy, które niedługo wejdą w życie


Recommended Posts

Napisano
  Cytat

Niebawem polskie przepisy budowlane wprowadzą nowy przedmiot prawa własności w stosunku do przestrzeni podziemnej lub powietrznej na działce. Aktualnie nad tymi zmianami pracuje Ministerstwo Infrastruktury. W Stanach Zjednoczonych „działka powietrzna” może być częścią działki gruntu wydzieloną poprzez jej wymiar pionowy. Dlatego też właściciel gruntu może sprzedać prawa powietrzne tzw. air rights.



Taka działka jest pierwotnie składową działki gruntowej, która może zostać wyodrębniona w celu innego jej użytkowania wraz z niezależnym prawem własności dla "nieruchomości powietrznej". Tego typu rozwiązanie prawne istnieje w USA od lat 70-tych ubiegłego wieku.

Z kolei w Szwecji wprowadzono ustawę o tworzeniu „nieruchomości trójwymiarowej", czyli nieruchomości 3D. Prawo dostępu do wszystkich poziomów działki warunkuje ustanowienie nieruchomości 3D wraz z infrastrukturą. Istnieje również możliwość stworzenia „pustej” nieruchomości 3D, niezwiązanej z zabudowaniami, która jest uwidoczniona w katastrze nieruchomości.



Według proponowanych zmian obiekt budowlany stanowiłby odrębną własność i byłby wpisany w ewidencji gruntów na tzw. „wirtualnej subdziałce”. Ponadto taka zmiana wprowadzi konieczność zmiany ewidencji gruntów.

Nowe przepisy o prawie powietrznym dotyczyć będą przede wszystkim takich obiektów
budowlanych jak podziemne parkingi, mosty, tunele, ale i każdego obiektu budowlanego zlokalizowanego nad lub pod gruntem.

Rozwiń  


co Wy na to?
Napisano
he he
widzę, że nikt nie ma "pomysłu" co to dobrego może nam przynieść
tak pośrednio to może dotyczyć sytuacji bliskiej Bobiczkowi

ale tu ja widzę np takie możliwości, które zadziałają w drugą stronę
już nie będzie problemu z jakimś tam autokomisem (słynny węzeł Marsa w wafce)
skoro takie prawo zaistnieje to bedzie można właściciela gruntu wywłaszczyć w konkretnym miejscu
np wywłaszczą taki autokomis od 8 m ppt w górę
nie trzeba będzie wykupywać gruntu, to samo może nastąpić w przypadku linii energetycznych jak i każdej innej infrastruktury, pewnie też np metro pod chałupą
wydaje mi się, że tu raczej o takie oszczędności chodzi

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam .Mam pytanie jak dokleić płytkę której już nie ma dłuższy czas do tarasu ,jak nie ma jak do czego jej dokleić .Na Zdjęciu to jest od kleju bo ta płytka na drewno jest przyklejona . https://zapodaj.net/plik-qmlTGjAND9
    • Kontrola Wydziału Budownictwa powinna ustalić stan faktyczny i odnieść się do Twoich uwag.
    • Formalnie nie ma obowiązku uzyskania dokumentów potwierdzających możliwość przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, wodociągowej itd. na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę lub składania zgłoszenia z projektem. Zniesiono go jeszcze w 2015 roku, w ramach nowelizacji prawa budowlanego.  Ale są tu dwa zastrzeżenia. Pierwsze jest takie, że bez zapewnienia dostępu do mediów nie zakończymy budowy i nie będziemy mogli w takim budynku legalnie mieszkać. Tu trzeba mieć na uwadze przede wszystkim prąd. Ale chociażby bez kanalizacji się nie obędzie, jeżeli na danym terenie przewidziano tylko przyłączenie do sieci.  Drugi haczyk to oświadczenie projektanta o możliwości podłączenia domu do istniejącej sieci ciepłowniczej. Obecnie takie oświadczenie trzeba dołącyć do dokumentacji. Chociaż wciąż są niejasności interpretacyjne, czy zawsze trzeba to zrobić. 
    • Murowania już coraz mniej. Zbliżamy się do wysokości nadproży a więc docinamy wstępnie ostatnie pustaki na których zostaną wylane poduszki betonowe oraz obsadzone nadproża. Przenosimy również poziom zero do budynku tak aby łatwiej nam się pracowało. Porównujemy lasery krzyżowe trzech firm Nivel System, DeWalt oraz Hilti.    
    • Dzień dobry, Jako ekspert marki OSMO chciałbym podzielić się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi prawidłowego olejowania tarasu drewnianego. Temat wraca co sezon, a odpowiednie zabezpieczenie drewna jest kluczowe, by cieszyć się jego wyglądem i trwałością przez lata. Dlaczego warto olejować taras? Taras to miejsce narażone na intensywne działanie słońca, deszczu, śniegu i zmian temperatury. Drewno bez odpowiedniego zabezpieczenia zaczyna szarzeć, pękać i chłonąć wilgoć. Olejowanie, szczególnie z użyciem specjalistycznych olejów do drewna zewnętrznego, chroni powierzchnię i pozwala zachować jej naturalne piękno. Oleje OSMO – co je wyróżnia? Produkty OSMO do tarasów, np. OSMO Olej tarasowy, są na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych. W przeciwieństwie do lakierów, nie tworzą szczelnej powłoki, lecz wnikają w drewno, pozwalając mu oddychać. Olej nie łuszczy się i nie wymaga szlifowania przy odnawianiu – wystarczy oczyszczenie i ponowne nałożenie produktu. Krok po kroku: jak olejować taras Przygotowanie powierzchni: Drewno powinno być czyste, suche i odpylone. W przypadku starych powierzchni – zalecamy dokładne mycie oraz szlifowanie papierem o gradacji 80–100. Wybór oleju: OSMO oferuje kilka wariantów olei do tarasów  – zarówno bezbarwne, jak i pigmentowane (np. Bangkirai Teak, Szary). Pigmenty dodatkowo chronią przed promieniowaniem UV. Aplikacja: Olej nakładamy cienką warstwą pędzlem lub aplikatorem (np. OSMO Floor Brush 150 mm). Po 12 godzinach schnięcia można nałożyć drugą warstwę – tylko na surowe drewno. W przypadku renowacji zwykle wystarcza jedna warstwa. Warunki pogodowe: Olejować należy przy temperaturze powyżej +10°C, bez deszczu przez minimum 24h po aplikacji. Pielęgnacja i renowacja Regularna kontrola stanu powłoki – zwłaszcza po zimie – pozwala szybko zareagować. Jeśli kolor blaknie lub powierzchnia traci hydrofobowość, wystarczy ją oczyścić i nałożyć nową warstwę oleju. Chętnie odpowiem na pytania – zarówno dotyczące doboru produktu, jak i techniki aplikacji.   Pozdrawiam serdecznie, Ekspert OSMO 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...