Skocz do zawartości

Podrzewanie CWU kominkiem płaszczowym


Recommended Posts

Witam. Instalator podłączył mi kominek z płaszczm wodnym (LECHMA) do instalacji co przez płytowy wymiennik ciepła. W instalacji co źródłem ciepła jest kocioł dwufunkcyjny VITODENS 200 (VIESSMAN) + zasobnik CWU z dwoma wężownicami (VITOCELL 100) - do jednej są podłączone kolektory słoneczne a do drugiej obieg CWU z kotła CO. Monter tak mi podłączył ten kominek że nie mam mozliwosci podgrzewania kominkiem ciepłej wody uzytkowej (CWU).
Przedstawiłem mu przykładowy schemat:
http://www.kominkihelena.pl/gal.html?url=/...lacjaWodna3.gif
Stwierdził ze tak się nie robi bo jak zapomnę poprzełączać zawory od zbiornika wody to nie będe mial cieplej wody, a nawet moze to doprowadzić do awarii kotla CO. Stwerdzil, ze jak chcę kominkiem podgrzewac wodę to powinienem mieć zbiornik z trzema wężownicami nie z dwoma.
I jeszcze jedna sprawa. Mam regulator; Kominek LuX (RT-08P) - http://www.tatarek.com.pl/index.php?produk...u&podkat=u2 - który ma możliwośc odłączania drugieo żródła ciepła (np. kotła CO) w momencie gdy temperatura wody w kominku osiagnie zadaną temperature, czyli jak mi ten sterownik wyłączy kocioł to zostane bez ciepłej wody bo kominek przy takim połączeniu nie grzeje jej - czyli ta funkcja zostaje niewykorzystana w takim razie.
Prosilbym o Waszą opinie na temat takiego połączenia kominka bez mozliwości grzania wody - czy faktycznie nie ma sensu grzać wodę kominkiem jak sie ma kociol dwufunkcyjny - a jak gaz wyłączą, to bedę miał ciepło w domu i zimna wodę???.
Pozdrawiam Edytowano przez Sławomir Picher (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
przez plytowy tylko do CO? czyli wychodzac z wymiennika wraca do kominka? jesli tak to Ci sie zagotuje woda jesli piec nie bedzie tloczyl swojej wody w wymiennik...

ja mam tak, ze z kominka idzie mi w plytowy wymiennik gdzie woda CO odbiera cieplo a za plytowym idzie w wezownice zbiornika CWU i wraca do kominka.
Wada tego jest to iz woda CO odbiera cieplo z kominka tylko wtedy gdy piec tloczy wode i jednoczesnie robi to kominek. Niestety zadarza sie rzadko by sie zgraly gdyz kominek musi miec troche czasu aby nagrzac wode, ktora swiezo naplynela do plaszcza a piec puszcza ciepla w grzejniki co jakis czas gdy mu spada temp na czujce... za to wode w zbiorniku CWU mam dobrze nagrzana. Do gornej wezownicy mam podlaczony piec jednofunkcyjny.

to rozwiazanie dzialajace u mnie 2 zimy mi sie nie podoba dlatego juz zamowilem i za kilka tygodni mi zamontuja jeszcze jeden zbiornik tzw bufor przed piecem, do niego bezposrednio podepne kominek - nie bede sie bawil w wymienniki, do bufora plus do zbiornika CWU podepne mala pompe ciepla (pow-woda) - taka 1KW z cop'em 3,6 (pracuje do 0 stopni) czyli grzeje z moca kolo 3,8 KW - mozesz juz za 3 tys brutto dostac, spokojnie nagrzeje wode CWU latem wiosna i jesienia.

Jakbym lubil panele to bym zamowil taki bufor z wezownica i podpial jeszcze panele a dopiero bufor podlaczyl do zbiornika CWU z jakas pompka i czujka - kombinowac mozna z wyobraznia, Edytowano przez pokles (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...