Skocz do zawartości

kominek z płaszczem - sprawa pewnego 'czyścika'?


fpmuzyka

Recommended Posts

Witam, mam problem bo jestem laikiem w sprawie kominków- nigdy nie miałam. Majster jednak zadał mi pytanie: a gdzie pani instaluje czyścik tzn jakiś przewód do czyszczenia? W moim przypadku komin biegnie w gabinecie przylegającym do salonu (gdzie jest kominek) Majster mówi że najlepiej te 'drzwiczki' do czyszczenia zrobić w gabinecie ale dla mnie to pomyłka i nidgy sę nie zgodzę. Zadał mi jeszcze pytanie na temat jakiegoś 'skapywania wody' ... jakieś naczynko i gdzie ma się ono znajdować... Nidgy mi nic o tym nie było wiadomo... jak macie to rozwiązane?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Nikt nie zabiera głosu zatem może ja coś podpowiem, ale zaznaczam, że ekspertem nie jestem, czerpię jedynie z własnego doświadczenia.
Czyścik powinien być gdzieś na dole komina. Podczas palania w kominku różne większe i mniejsze "sadze" fruwają w kominie i spadają na jego dno. Z czasem zbiera się tego całkiem sporo. Możliwe, że komin po latach eksploatacji zapcha się "sadzami" icon_sad.gif. Dlatego warto taki czyścik mieć i po sezonie wygarnąć ze spodu wiaderko czarnych śmieci. Duże to to nie jest, a i drzwiczki można tak dobrać co by się nie rzucały w oczy (można jakoś obudową kominka zasłonić, ale nie za bardzo, żeby nie był dostęp utrudniony). Kominy systemowe (prefabrykowane) mają gotowe kształtki z drzwiczkami, kominy murowane - murarz powinien wiedzieć i zostawić otwór.
Co do "skapywania wody" - w kominach, do których podłącza się kotły grzewcze zachodzi zjawisko skraplania pary wodnej i gdzieś te skropliny muszą spłynąć. Spływają oczywiście na spód komina i jeśli nie będzie rurki wyprowadzającej na zewnątrz, to komin będzie zawilgocony. Mam kocioł gazowy i w sezonie grzewczym filiżanka "wody" na dobę się wykraplała.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...