Skocz do zawartości

Wojtek1988

Uczestnik
  • Posty

    5
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Wojtek1988

  1. Spokojnie, w pierwszej kolejności teściu na żonę (brak podatku), w drugiej - żona na mnie Wolałbym usłyszeć merytoryczne odpowiedzi!
  2. Witam serdecznie. Jestem w takiej sytuacji. Ojciec mojej żony ma zamiar w darowiźnie przekazać jej kawałek łąki, na której chcielibyśmy postawić dom jednorodzinny. Łąka jest to grunt o powierzchni 4000 metrów, III Klasy. Obecnie tego jeszcze nie zrobił, on jest rolnikiem, a ja, ani żona nie posiadamy tego tytułu. Łąka jest pusta, bez zabudowań. Byliśmy w gminie, uzyskaliśmy informację, że na tej łące możliwa jest jedynie budowa w formie zabudowy zagrodowej, czyli po wystąpieniu przez teścia o warunki zabudowy i o pozwolenie (nie ma MPZP) będzie wydana pozytywna decyzja na zabudowę zagrodową. Pracownik Gminy przekazał informację, że należałoby tam postawić budynek jednorodzinny oraz (UWAGA, nie jestem pewien co do jego słów) budynek gospodarczy np. garaż o wielkości 35m2 oraz wiatę o wielkości 50m2 (nie wiem czy mówił o takiej konkretnej wielkości, czy o metrażu do 35m2 i do 50m2). Kolejna rzecz, po uzyskaniu pozytywnej decyzji teściu ma zamiar w formie darowizny przekazać żonie działkę, po czym pójdziemy do starostwa, o przepisanie pozwolenia na żonę (ustaliłem, że tak robią i nie wnikają czy jest rolnikiem czy nie). Do rzeczy, wtedy przystąpimy do budowy domu (w warunkach zabudowy dalej będzie mowa o budynku i wiacie) - jak to się odbywa w późniejszym czasie? Kiedy wybuduję dom, a nie będzie garażu czy wiaty bo zbraknie pieniędzy to ktoś się do tego przyczepi? Czy może nie odbiorę domu? Czy wtedy musi zostać zrealizowany każdy punkt z pozwolenia, czyli dom, wiata, budynek gospodarczy? Jak to jest z tym metrażem tj. 35, 50m2? Szukam w necie, ale nie mogę znaleźć nic konkretnego co do wielkości. Czy może należy postawić dom jednorodzinny, i garaż DO 35m2 na zgłoszenie, i wiatę DO 50m2 na zgłoszenie? Kolejna kwestia, czy ktoś z Was robił tak jak w powyższej sytuacji? Z doświadczenia znajomego wiem, że u niego w rodzinie (Ta sama gmina) zrobili podobnie z tym przepisaniem pozwolenia na syna, lecz była to już istniejąca zabudowa zagrodowa. Wszystko fajnie, ale przeraża mnie ta masa komplikacji. Nie chciałbym się po jakimś czasie obudzić z informacją, że nie mogę dalej budować bo nie jestem rolnikiem, albo innego tego typu problemy. I kolejna kwestia jakieś zaplecze finansowe mam, ale bez kredytu się nie obejdzie, czy nie będzie kłopotów z uzyskaniem kredytu? Jeśli ktoś zna odpowiedzi, chce sie podzielić własnymi doświadczeniami, poradami, to proszę, poświęćcie chwilę czasu, będę bardzo wdzięczny.
  3. Jeżeli będzie decyzja pozytywna to co dalej? I analogicznie co w przypadku, kiedy decyzja będzie odmowna?
  4. Witam, błądzę w Internecie, od strony do strony, w gminie raz mówią mi tak, raz tak, zależy na kogo trafię, czuję, że nie są na tyle kompetentni i pewni tego co mówią, dlatego piszę tutaj ten post. Moja sytuacja wygląda tak, Mój ojciec (rolnik) posiada działkę rolną 2000m2, taka tam 22m szeroka i około 85m długa. Ja nie posiadam wykształcenia rolniczego. Chciałbym na tej działce postawić dom jednorodzinny, w tej wiosce nie ma MPZP, lecz cała wioska jest zabudowana domkami. Do rzeczy, działka jest III klasy, w jej bliskim sąsiedztwie (z trzech stron tej działki są nowe domki jednorodzinne, także można powiedzieć że płot w płot), ciut dalej kolejne domy itd. Działka ta jest w odległości 30metrów od drogi publicznej, każdy w dych domkach ma prąd, wodę itd., więc o przyłącza nie byłoby pewnie problemu. Obok tej działki wiem, że gość ma IV klasę ziemi. Ojciec chciałby przekazać mi działkę jako darowiznę, ale w gminie różnie mi mówią, raz że będę mógł się budować, raz że nie i wiecie jak to jest.. Zgodnie z nowo wprowadzonym przepisem art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, nie wymaga się uzyskania zgody ministra na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III, jeżeli grunty te spełniają określone warunki 1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy; 2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, 3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, 4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych części. (myślę że spełniają warunki co wyżej opisałem). No i teraz tak, jak to w końcu jest, będę mógł się tam wybudować jeśli ojciec przekaże mi działkę jako darowiznę? Jak zacząć, jak uzyskać warunki zabudowy, czy tą 3 klasę będę musiał odrolnić za zgodą ministra, jakie to są koszta itd.?. Jak wspomniałem wcześniej działka 2000m2, domek 100m2 max. Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi. Na koniec chciałbym dodać, że u mojego wujostwa była sytuacja taka, że wujek rolnik zaczął budowę domu na siebie na IV klasie ziemi, po zrobieniu murów przepisał całość na syna rolnika, w ten sposób omijali jakieś przepisy, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie i możliwość do mojej sytuacji. Z góry dziękuję i serdecznie wszystkich pozdrawiam.
  5. Witam serdecznie. Sytuacja moja jest następująca. Ojciec (rolnik) mojej żony posiada działkę rolną o powierzchni 4000m2, ziemia klasa V. Chciałby on przekazać żonie tą działkę celem postawienia na niej domu jednorodzinnego. Ani ja, ani żona nie posiadamy wykształcenia rolniczego, dla działki nie ma warunków zabudowy, nie ma tam mpzp. Jak się do tego zabrać, aby móc postawić tam chatkę? Z tego co się dowiedzieliśmy, na sąsiedniej działce sąsiad dostał zgodę na budowę domu 'pod blizniak' lecz dostał zgode z uwagi na fakt, że będzie trzymał motyle 🤣 Nie wiem na jakiej zasadzie to będzie działać. Proszę o poradę, w jakiej kolejności i co powinienem z żoną zrobić.
×
×
  • Utwórz nowe...