Skocz do zawartości

88kameleon

Uczestnik
  • Posty

    19
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez 88kameleon

  1. Mogę dokupić uszczelkę to nie problem. Ale mam wrażenie, że przez taką uszczelkę może przedostać się woda. A blat mam z płyty wiórowej. Po prostu chciałbym zrobić tak żeby nie przejmować się, że jakaś woda mi tam podejdzie.

  2. Zrobiłem podłączenie i mam kolejny problem.

    Przy włączonym okapie, powietrze odbija się w kominie i powoduje, że nieczystości wlatują przez kratkę wentylacyjną.

    Podłączenie zrealizowane jest jak na zdjęciu:

    - po lewej kratka wentylacyjna której używam - na dole kratka wentylacyjna, u góry - wlot z okapu

    - po prawej widok z boku. Przewód wentylacyjny z okapu nachodzi na górną część kratki (czarna linia pionowa to ściana)

     

    Pewnie pasowałoby zrobić wylot z kratki do góry w kominie, ale nie wiem jak to zrobić. Kratka wentylacyjna po stronie wewnętrzenej nie ma żadnej tulei żeby można było coś nałożyć. Jakieś podpowiedzi?

    komin.png

  3. Witam,

     

    Chcę zamontować używany zlewozmywak stalowy. Wycięcie w blacie jest. Pod zlewozmywakiem jest uszczelka, która jest już jednak mocno wysłużona.

     

    I teraz moje pytanie. Jak ten zlew zamontować?

    Myślałem żeby usunąć starą uszczelkę i po prostu zasilikonować go na około silikonem sanitarnym i pod spodem dociągnąć "łapkami" które były w komplecie. Czy jest jakaś inna koncepcja?

    Co z uszczelką pod spodem? Myślę ją usunąć - powoduje, że zlew lekko (milimetr) się ugina, więc myślę żeby zasilikonować bez niej. Czy słusznie?

  4. 55 minut temu, retrofood napisał:

     

    Sam jesteś rura. Naucz się pisać.

    A co tutaj nie jest poprawne?

     

    1 godzinę temu, vlad1431 napisał:

    Może być nawet drzewiany, tutaj nie ma znaczenia jaki dasz, jak jest tylko odpowiedni cug. Lepiej napewno będzie elastyczny, bo nie będzie kątów.
     

    Dziekuje. Przy tym rozwiazaniu zastanawiam sie, czy nie bedzie zbyt duzego huku podczas pracy. Lacznie to okolo 80-90cm przewodu wentylacyjnego. Domyslam sie, ze bedzie sie troche ruszal?

  5. Witam,

     

    Z okapu w kuchni podłączam się bezpośrednio do komina. Od wylotu okapu (strzałka na rysunku) do wejścia kominowego jest ok 80 cm.

    Okap dodatkowo wyposażony jest w "tubę" do góry (czarny prostokąt na rysunku). I teraz moje pytanie,

    - czy na cały fragment kupić rurę wentylacyjną gietką, którą połączę wylot okapu z kominem?

    - czy kupić plastikową rurę wentylacyjną i do niej, dopiero na końcu (przerywana linia) dołączyć rurę giętką żeby powykręcać?

    okap.png

  6. Witam,

     

    Mam zainstalowany syfon do pralki podtynkowy. Cos jak to: https://syfonik.pl/pl/p/SYFON-DO-PRALKI-PODTYNKOWY-BIALY-4202S/31

    Jednak oprócz pralki, chciałbym podłączyć jeszcze odpływ suszarki. I teraz pojawia się problem z trójnikiem. Kupiłem coś takiego: https://allegro.pl/oferta/przylacze-do-pralki-zmywarki-dn40-32-alcaplast-9141782492,

    ale nie mam możliwości wkręcenia go na istniejący syfon. Jakiś pomysł, jakiego trójnika mogę użyć, ewentualnie jak mógłbym połączyć istniejące elementy?

  7. Witam,

     

    Mam pytanie. W łazience mam jeden zawór odpływowy do kanalizacji pod pralkę.

    Chciałbym dokupić suszarkę. Widzę, że suszarki albo gormadzą wodę z suszenia w zbiorniku, który ręcznie się opróżnia, albo można podłączyć je do odpływu. Szczerze, to wolałbym suszarkę podłączoną do odpływu.

    Moje pytanie jest czy do jednego odpływu mogę podłączyć te dwa urządzenia? Jeżeli tak to jak? - jakimś rozdzielnikiem czy czymś podobnym?

    Suszarka będzie stać na pralce, nie będzie sytuacji, że woda z suszarki będzie po prostu "wpływać" do pralki?

  8. Na razie kombinuję, ale tylko na "papierze" ;-)

    Dziekuje za odpowiedzi.

     

    1 godzinę temu, podczytywacz napisał:

    Ta "rura" to

    https://allegro.pl/oferta/kanal-wentylacyjny-plaski-d-p-110x55-1mb-dospel-6800730151?reco_id=cd57bd68-0e1a-11eb-83fd-b02628c81940&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

    Do tego są odpowiednie kształtki: kolana, złączki... Nie zajmie Ci to wiele miejsca, a zdolny wykonawca mebli z powodzeniem da sobie radę w przeprowadzeniu "rury" do kratki... i - chyba - będzie wiedział, że pomimo tego, ze powietrze bedzie wydmuchiwane z okapu, zrobi spadek kilkuprocentowy w stronę okapu (czyli "w górę" do kratki wentylacyjnej)

     

     

    Nie znam się, ale wydaje mi się ze rura o takim przekroju może powodowac problemy, tzn zatory. Przekroj ma 66cm2, podczas gdy wyjscie z okapu z fi12 - 113cm2 wiec 2x wiecej. Wiec pewnie najbardziej sensowne jest zastosowanie nastepnego mozliwego wymiaru, czyli 20x6. Mam racje, czy niepotrzebnie sie tutaj martwie?

  9. 2 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

    A co ostatecznie jest rozwiązaniami 2 oraz 3? Czy 3 to wykorzystanie kanału w łazience, z początkowego postu?

    Rozwiązanie 2: Podłączenie okapu do kratki wentylacyjnej w kuchni (u góry po lewej stronie). Przejście z rurą wentylacyjną z okapu przez szafki na całej długości. - kolor fioletowy

    Rozwiązanie 3: Podłączenie okapu do kanału wentylacyjnego łazienki, ktory jest mniej wiecej za okapem. Czyli wyklucie dziury do tego kanalu lazienkowego od strony kuchni - kolor zielony

    Tak rozumiem, ze zarowno do rozwiazania 2, jak i 3 potrzebuje nawiewnikow w oknach.

     

    2 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

    Najlepszy wariant podłączenia do kanału to wykorzystanie tej prostszej kratki. Do górnej okrągłej części podłączamy rurę z okapu, natomiast prostokątną kratkę zastępujemy kawałkiem prostokątnego kanału skierowanego na wprost przed płaszczyznę szafek. Gdy nie działa okap ten kanał zapewnia wyciąg powietrza grawitacyjnie z pomieszczenia. Natomiast działający okap bez przeszkód wtłacza usuwane powietrze do komina wentylacyjnego. Klapy zwrotne nie są potrzebne.

    Ok. Czyli w rozwianiu nr "2", w pewnym sensie masz na mysli zastosowanie tej kratki jako pewnego rodzaju rozdzielnika (bo bede musal ta kratke, jak slusznie zauwazyles, zmodyfikowac). Dalej jednak nie rozumiem jednej rzeczy. W czym to rozwiazanie jest lepsze od rozwiazania "3", czyli wbicia sie z okapem do lazienkowego kanalu wentylacyjnego? (rysunek w zalaczniku). Dla mnie, "na chłopski" rozum to jest dokładnie to samo. A nie muszę ciągnąć rur przez wszystkie szafki, tylko wbiję się w kanał na wysokości okapu.

    kanal wentylacja.png

  10. Dzięki za odpowiedzi.

     

    Tak, nie mam wolnego kanału wentylacyjnego i tego nie przeskoczę.

     

    W rozwiązaniu numer 2 (które jest nieco rozwinięciem tego co wyżej napisał podczytywacz), myslałem o trójniku, który wsadzę jednym końcem w obecną kratkę:

    https://archiwum.allegro.pl/oferta/trojnik-wentylacyjny-pcv-x-100-mm-orlowy-i8089422961.html

    Drugi koniec "wyprowadzę" na front mebli jako kratkę wentylacyjną

    A trzeci koniec użyję to okapu. I zamontuje tam klapę zwrotną żeby w momencie kiedy okap nie jest używany, działała po prostu wentylacja grawitacyjna.

     

    Rozumiem, że pewnie przy takim rozwiązaniu potrzebowałbym jeszcze zamonotwać nawiewniki w oknach.

    1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

    Zamienić miejscami kuchenkę i zlew. Kanalizacyjna rura 50 mm bez problemu zmieści się za szafkami, rury z wodą tym bardziej. Wtedy można bez problemu podłączyć okap do kanału wentylacyjnego.

    Taka kolejność ustawienia sprzętów w kuchni będzie maiła nawet więcej sensu (wyjmujemy z lodówki-myjemy-gotujemy lodówka dalej od źródła ciepła).

     

    Zawaliłem w czasie "projektowania". Nie przejdę teraz z rurą kanalizacyjną, bo po drodze jest zmywarka, która dochodzi do końca. Musiałbym kłuć w ścianie żeby to osiągnąć. A to zostało już zatynkowane i zagipsowane. Ekipa się już wyniosła. Plus nie wiem czy "wyrobiłbym się" z odpowiednim spadkiem kanalizacji.

  11. No właśnie. Pochłaniacz tak czy siak musi mieć "ujście" przefiltrowanego powietrza. I właśnie ten przypadek opisałem jako punkt "1". Czyli od pochłaniacza wyciągam powietrze do góry i puszczam na gzyms (gdzie mam trochę miejsca bo jest różnica głęnokości szafek) - kolor czerwony na moim rysunku. I to powietrze wypuszczam w dół, z powrotem nad płytę indukcyjną tak naprawdę. Stąd moje obawy o wilgoć na froncie tej szafki. Bo będzie wystawiona na parę od dołu i jeszcze od góry :(

     

    Najrozsądniej byłoby puścić to powietrze do góry, ale szafki dochodzą do sufitu. Stąd właśnie rozważanie czy nie pójść w stronę punktu 2 lub 3.

  12. Bardzo dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi.

     

    Jest nas obecnie 3-trójka (z planem na czwórkę ;) ). Z tego co piszecie, rozumiem że najlepiej w takim razie byłoby zainwestować w okap z cyrkulacją i filtrem węglowym, bez podłączania do wentylacji kuchennej (co implikowałoby konieczność instalacji wydajnych nawiewników w oknach).

     

    Skoro tak, to pytanie o ten okap z cyrkulacją. Przeglądałem kilkanaście okapów podszafkowych, teleskopowych i nie spotkałem okapu z cyrkulacją (choć do tej pory nie zdawałem sobie z tego sprawy, więc może nie zwróciłem uwagi). @podczytywacz, mógłbyś powiedzieć jaki model posiadasz? Bo ten pochłaniacz z cyrkulacją brzmi naprawdę ciekawie!

     

    Dziękuję za uwagi odnośnie czajnika. Będę zwracał na to uwagę.

  13. Witam serdecznie!

    Będę miał salon z aneksem kuchennym. Po lewej stronie, jak na rysunku, znajduje się otwór wentylacyjny (wentylacja grawitacyjna), który zostanie „wyciągnięty” na front szafki. Mieszkam na 3im piętrze w 4-piętrowym bloku. To jest tylko i wyłącznie mój kanał wentylacyjny, nie jest dzielony z innymi mieszkaniami.

    W kuchni będzie płyta indukcyjna (w mieszkaniu nie ma gazu). Oczywiście nad płytą chciałbym zamontować wyciąg/pochłaniacz podszafkowy albo teleskopowy. I teraz zaczynają się problemy. Jak to w ogóle ugryźć?

    1. Montuję pochłaniacz z filtrem węglowym i wypuszczam powietrze na gzymsie pomiędzy górnymi głębokimi szafkami, a płytszymi dolnymi. (kolor czerwony)

    2. W kratce wentylacyjnej wsadzam trójnik i robię jedną kratkę wentylacyjną a drugi przewód łączę z okapem/wyciągiem. Przy czym montuję tam klapę zwrotną, żeby jak się nie będzie używać okapu, to żeby działała zwykła wentylacyjna na pomieszczenie. (kolor fioletowy)

    3. Aneks przez ścianę sąsiaduje z łazienką, która ma swój dedykowany grawitacyjny kanał wentylacyjny (też dedykowany tylko dla mojego mieszkania). Wbijam się z wyciągiem okapu w ścianę do wentylacji łazienkowej (też osobny kanał na moje mieszkanie). (kolor zielony)

    Nie wiem, które rozwiązanie jest najbardziej sensowne. Boję się, że żadne

    Ad 1 – boję się, że szafka nad okapem będzie bez przewy mokra. Raz, będzie biło ciepło/para z garnków z dołu od płyty, a z góry będzie biło przefiltrowane ciepłe powietrze.
    Ad 2 - tutaj tracę miejsce w i tak malutkim aneksie, ciągnąc rurę przez całą szerokość kuchni. I tracę większość pierwszej szafki, gdzie instaluję trójnik i wyjścia.
    Ad 3 – nie wiem czy nie zniszczę tym samym wentylacji w łazience gdze jednak jest ona bardzo potrzebna.

    Poszę doradźcie . Może najprostsze rozwiązanie nr 1 nie jest aż takie złe? Może dam radę. W tym pokoju będzie zainstalowany oddzielny oczyszczacz powietrza i klimatyzacja, która może działać jako wentylacja. Pokój z aneksem ma ok 26 m2 (o ile to ma jakiekolwiek znaczenie)

    kuchnia-wentylacja.PNG

×
×
  • Utwórz nowe...