Skocz do zawartości

Mathoos

Uczestnik
  • Posty

    28
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Mathoos

  1. Temat wraca jak bumerang.

    Dowiedziałem się że, znajomy posiada dom zbudowany w tej samej technologii. 2 lata temu docieplił go 15cm styropianu. Strop i posadzki ma ocieplone. Po dwóch latach użytkowania nie stwierdził poprawy jeżeli chodzi o ciepło w domu i mniejsze zużycie energii na ogrzanie.

    Następna sprawa, pojawił się temat celulozy Ekofiber. Jest podobno lepsza w tym przypadku bo nie potrzebuje szczeliny wentylacyjnej (tak jak wełna która wymaga takowej szczeliny).

    Szczelina w moim murze jest dosyć szeroka dlatego wypełnienie jej mogło by poprawić izolacyjność. Oczywiście nie chce z domu robić termosu i nie oczekuje od tego ocieplenia nie wiadomo jakich efektów (typu " płace za ogrzewanie domu 500 zł rocznie").

    Wystarczyłoby mi żeby chociaż na termowizji to lepiej wyglądało.

     

  2. Nie jest to pustak żużlowy, on przypomina dzisiejszy gazobeton.

    Strop drewniany. Xps na fundamencie niestety tylko 5cm. Ale po zrobieniu elewacji można dołożyć.

    Generalnie chodzi mi głównie o to czy docieplenie ścian zewnętrznych zda egzamin. Znajomy budowlaniec twierdzi że w przypadku takiej konstrukcji ściany ocieplenie nie wiele da. Ciepło nie dojdzie do ocieplenia tylko zostanie rozproszone w szczelinie. Ja generalnie chciałbym zrobić wełnę i elewacje z szalowki.

    IMG_20230613_124313.jpg

  3. 1 godzinę temu, animus napisał:

    Zastanawia mnie jak tam zostało zaizolowane poddasze, tu straty masz kosmiczne i od tego, czyli izolacji z wełny 50 cm trzeba zacząć termmodernizację tego domu.

    Strych nieuzytkowy, na stropie 40cm wełny. Jeżeli chodzi o fundamenty to również naprawione i zaizolowane xps.

    Jeżeli chodzi o ściany to napewno jest dużo mostków bo ściany były ze sobą wiazane co druga warstwa.

     

    IMG_20221104_131619.jpg

  4. Budżet jest wystarczajacy na każdy rodzaj.Tylko pytanie czy ocieplenie zewnętrzne coś poprawi. Podobno w takim murze ze szczelina powietrzna taki rodzaj ocieplenia to strata kasy bo i tak ciepło nie dotrze do materiału termoizolacyjnego. Styropian może wręcz pogorszyć sprawę bo zamknie wilgoć .Z kolei wypełnienie szczeliny np celuloza, może zawilgotniec i opaść.

  5. Witam,

    Posiadam stary dom z lat 60.  Chciałbym go ocieplić i zastanawiam się w jaki sposób to zrobić żeby było dobrze. Przekrój ściany od zewnątrz to tynk, cegła zwykła, szczelina około 8cm, pustak 24cm. Dom po remoncie, ocieplony strop i posadzki, zrobiona wentylacja.

    I teraz pytanie jak i czym to najlepiej zrobić? Wypełnienie szczeliny "czymś" czy ma sens? Zrobić styropian czy wełnę, czy najlepiej zostawić jak jest?

    Mam kilka pomiarów z termowizji budynku.

    flir_20200701T175452.jpg

    flir_20200701T175542.jpg

  6. Sprzęt chodził półtorej godziny, chyba w miarę profesjonalny bo był wielkości sporego migomatu. Ale pewnie masz rację trzeba zakupić i mieć swój, kilka sesji się jeszcze przyda. Rozumiem, że jeżeli nie ma żadnego źródła smrodu to chałupa w końcu powinna się wywietrzyć? Generalnie mi to tak bardzo nie przeszkadza ale żona trochę gada:zalamka:. Planujemy przeprowadzkę w przyszłym roku i nie chcielibyśmy smrodkować stęchlizną.

  7. Jedna sesja ozonowania była robiona jakieś 3 tygodnie temu, robiła to firma która się tym zajmuje profesjonalnie. Było czuć ozon jakieś 7 dni po operacji. Możliwe że teraz jest trochę lepiej z tym zapachem na ubraniach ale nie ustał do końca. Jeszcze taka jedna sprawa, zauważyłem że zapach na ubraniach się nasilał odkąd zacząłem mocniej grzać w domu (w tej chwili kominek). Majster twierdzi że ściany muszą się "wygazować".

  8. Witam wszystkich.

    Jakieś półtora roku temu rozpocząłem remont starego domu (1962 rocznik). Dom murowany (ściana z pustka powietrzna), parterowy, strop drewniany, nowy dach jakieś 15 lat temu. Dom jest w niezlym stanie, izolacja pozioma szczelna, brak oznak wilgoci ponad fundamentem, brak zagrzybienia ścian. W najgorszym stanie była podłoga, drewniana na legarach, położona bezpośrednio na piachu, całkowicie spróchniała od pleśni i wilgoci(dom strasznie śmierdział). Remont oczywiście obejmował wymianę posadzki. Wylałem chudziaka (5 miesięcy sezonowany), na to poszła papa (połączona z izolacja pozioma murów), folia, 10 cm xpsa, folia i docelowa szlichta. Tynki pozbijane, okna nowe, strop docieplony 20cm wełny, wykonanie wentylacji grawitacyjnej. 

    Sprawa wygląda tak że mimo że minął już ponad rok jak pozbyłem się wszelkich źródeł smrodu dalej czuje na ubraniach  jak wracam do innego domu lekki zapach stęchlizny (raczej delikatny). Przebywam tam jakieś 8-10 godzin dziennie remontując dalej to moje utrapienie. Kolega majster tłumaczy mi że jest to efekt niezamieszkałego domu bo faktycznie w domu nikt nie mieszkał jakieś 10 lat. Uspokaja mnie i mówi że to minie. Jakie macie zdanie na ten temat, bo ja już mam obsesję na punkcie tego zapachu.

  9. 9 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

    Jeżeli kominek ma być w praktyce głównym źródłem ciepła to lepiej zrobić DGP w systemie wymuszonym (z dmuchawą). DGP grawitacyjne w takim parterowym budynku będzie dobre jako uzupełnienie, dogrzewanie. Jednak praktycznie nie sposób za jego pomocą osiągnąć równomierny rozkład temperatury w całym budynku.

    Kominek będzie dodatkiem ale chciałbym "wcisnąć z niego jak najwięcej". Zastosuje chyba pomysł z tymi kratkami od strony korytarza bez dgp.Jakiej wielkości otwory zrobić? Kominek 11kW, według instrukcji, min 700cm2 dolot i 900 wylot. Czy to wystarczy?

    Jeszcze dodam że dom ma 80m2.

  10. Myślę że jest to całkiem dobry pomysł? Tylko teraz zasadnicze pytanie, czy dam radę ogrzać w ten sposób cały dom? Dom stary, w tej chwili remontowany, będzie dobrze docieplony, podłogi 10cm styrodur, strop 30 wełny, ściany 50 cm plus 10 styropian, nowe okna. Jeszcze wracając do tej koncepcji z kratkami w korytarzu. Jakiej wielkości otwory zrobić? Kominek 11kW, według instrukcji, min 700cm2 dolot i 900 wylot. Czy to wystarczy?

    Jeszcze dodam że dom ma 80m2.

     

    Czy nie kombinować i zrobić Dgp w systemie wymuszonym ?

  11. Dom jest stary, murowany, parterowy, aktualnie remontowany. Powietrze do wykładu doprowadzone jest rurą 110. Kanały 90x200 do dgp będą w podwieszanym suficie plus anemostaty w suficie.  Kratkę pod kominek planuje 30x14 lub 50x14 i do tego dorobić dodatkowo przez ścianę z korytarza powiedzmy 100mm średnicy. Chodzi mi o to czy usprawni to w jakiś sposób działanie dgp. Chłodne powietrze z korytarza będzie miało krótsza drogę do zabudowy kominkowej.

  12. Witam,
    Planuje ocieplić strop drewniany w parterowej chałupie z lat 60. Aktualnie przekrój stropu od pokoju wygląda tak:
    1. Farba
    2. Tynk
    3. Deski
    4. Belki stropowe i między nimi trociny.

    Chciałbym solidnie wyremontować dom i docieplić strop. Nowy przekrój stropu będzie wyglądał tak.
    1.farba
    2. Płyta gk (podwieszany sufit)
    3.folia paroizolacyjną
    4.welna 15cm (w podwieszanym suficie)
    5. Stary tynk (nie planuje go zrywać)
    6. Deski
    7. Belki stropowe a między nimi 20cm wełny.

    I teraz pytanie czy warstwy są ok, czy nie będzie coś się działo gdzieś w okolicach tynku i starych desek?

×
×
  • Utwórz nowe...