Skocz do zawartości

Platinum_

Uczestnik
  • Posty

    26
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Platinum_

  1. Witam 

     

    Mam dylemat odnośnie nadbitki do mojego przyszłego domu. Nie znając tematu ogarnąłem Sobie systemem gospodarczym 70m podbitki swierkowej.  Niedawno doczytałem się w necie , że jest dostępna podbitka z pvc. Ktoś mógłby mi doradzić albo czy ktoś widział czy różni się ona wizualnie z poziomu gruntu od takiej drewnianej? Bo mam możliwość sprzedania swojej i nie doplacajac dużo kupił bym PVC. 

  2. 8 minut temu, Akwamaryna napisał:

    Witam. Zaintrygowało mnie Twoje pytanie, ponieważ niedawno miałem podobne dylematy. Z moich doświadczeń wynika, że zbiorniki możesz oczyszczać na dwa sposoby:

     

    1. Zakładam, że do zbiorników planujesz doprowadzać deszczówkę rurami, tak więc załóż studnię drenarską z osadnikiem przed wpływem do zbiorników. Będzie się w niej zbierał osad, który można usuwać, a woda popłynie dalej.

     

    2. Możesz obyć się bez dodatkowego osadnika. Jego rolę spełni pierwszy ze zbiorników. Przepływ do drugiego musi prowadzić przez pierwszy. Trochę czasu minie aż się zapełni błotem, ale otwory na rury prowadzące wodę muszą być dosyć wysoko żeby instalacja posłużyła przez kilkanaście lat. Być może da się czyścić ten zbiornik, więc posłuży i kilkadziesiąt lat. Do takiego zbiornika lepiej nie wchodzić, bo może tam nie być powietrza.

     

    Pamiętaj także o studniach rewizyjnych tam, gdzie łączy się dwie lub więcej rur i przechodzą w jedną.

     

    Konieczne będzie także wyprowadzenie odpowietrznika z każdego zbiornika, czyli rury zakończonej daszkiem.

     

    Solidne zamknięcie zbiorników to podstawa, o której również należy pamiętać.

     

    Zamontuj także osadniki do rynien.

    Dzięki chłopaki za pomoc. Pytanie z innej beczki... jak zamykamy temat na tym forum?

  3. 24 minuty temu, uroboros napisał:

    Już pewnie kupione... Takie faktycznie trudno będzie z mułu czyścić...

    A Ty jesteś tego pewien? Widziałeś już w realu taki zbiornik w użyciu?

    Obawiam się, że mhtyl ma rację i bez dodatkowych wzmocnień ten zbiornik przegra w walce z naporem ziemi :zalamka:

     

    Oglądam właśnie zbiorniki betonowe na szambo. Taki zbiornik na 6m sześciennych to koszt jakieś 1500zl . Ta woda wewnątrz nie będzie szkodzić temu betonowi? Nie będzie on pił tej wody ?

  4. 3 godziny temu, mhtyl napisał:

    Wg mnie dach do miejsc wilgotnych nie należy.

     

    Takie zbiorniki powinno sie utylizować, dlatego ktoś pozbył się niepotrzebnego śmiecia.

    Nie wiesz czy zdajesz sobie sprawę ze jak zakopiesz te zbiorniki w ziemię to zostaną one zmiażdżone, musisz wymurować wzmocnienie z czterech ścian aby napór ziemi ich nie zmiażdżył.

    Ja na Twoim miejscu kupiłbym zbiornik na szambo betonowy i go zakopał.

    20200217_105323.thumb.jpg.2880e427055f33fcd24d095db3d1dcd7.jpg

    Ten zbiornik będzie zakopanym pionowo i z pewnością ziemia mu nie da rady. 

  5. 47 minut temu, uroboros napisał:

    A tu cytat:

     

    Glony żyją także poza zbiornikami wodnymi ale w miejscach wilgotnych: w glebie i na jej powierzchni, na kamieniach, pniach drzew, ścianach, a także na śniegu i lodzie (glony naśnieżne).

     

    W wilgotnym środowisku, wśród mchów i porostów, glony sobie dadzą radę i też będą się rozwijać... Zatem woda deszczowa zmyje te glony do zbiorników, razem z resztkami mchów i porostów...

     

    Na pewno będzie... ale nie zamuli ich na tyle,, żebyś zauważył ubytek pojemności zbiorników. Najwyżej od czasu do czasu wybierzesz jakimś czerpakiem, albo, jeśli nabędziesz pompkę, podobną do tej opisywanej przez retrofooda, to przy podlewaniu krzaków, większość tego mułu -'wypompujesz...

    I chyba ostatnie moje pytanie ... te zbiorniki kupuje w śmiesznych pieniądzach ale są one po oleju opalowym i nie mogę się z nich pozbyć tego zapachu ... jak je wyplukam dokładnie to nie będzie ten zapach mi nic robił z krzakami? Wyczyszczony jest ale zapach nadal czuć. 

  6. 1 godzinę temu, retrofood napisał:

    Wszystko zależy od tego jakiej pompy będziesz używał. Są takie, które tolerują drobne zanieczyszczenia, są takie które nie tolerują. Ja do takich rzeczy używałem elektropompki, to jest ustrojstwo przeznaczone do pompowania chłodziwa do obrabiarek, a więc cieczy mocno zanieczyszczonej. Tylko, że taka pompka ma niezbyt dużą wydajność, a te o dużej wydajności są droższe. Ale wpisz w google hasło "elektropompka" i poczytaj. 

    A nie będzie mi z czasem zamulalo tych zbiorników? Problem jest taki że otwory w niej mają 20cm średnicy. 

  7. 34 minuty temu, retrofood napisał:

    Ja, gdybym zbierał wodę, to w tym celu aby ją wykorzystać. Woda z dachu, z glonami, nie może stać w zbiorniku, bo będzie smród i komary. Ja bym np. podlewał ogródek i w ciągu kilku dni zbiorniki byłyby puste.

    A co Ty masz zrobić to nie wiem, bo skoro wody masz pod dostatkiem... ja bym jej w ogóle nie gromadził. Po co? Skoro dotychczas nikt jej nie zbierał i jeziora nie było, to znaczy, że działka ją wchłaniała. I nadal wchłaniać będzie, tym bardziej, że deszczów coraz mniej.

    Wody mam po dostatkiem ale na potrzeby własne typu zmywanie, prysznic , toaleta. O podlewaniu podwórka nie ma mowy bo woda ze wspólnego zbiornika i byla by afera. I ide w tym kierunku teraz ze jej nadmiar pójdzie ze zbiornika do rzeki a resztę miał bym na podlewanie.  Teraz pytanie odnośnie smrodu i komarów... ta woda po prostu nie może długa tam być w ziemi i tyle Tak?

  8. 2 godziny temu, retrofood napisał:

    Przecież tam się zaraz zrobi wylęgarnia komarów. 

    To co należy zrobić żeby tak nie było?

    4 godziny temu, mhtyl napisał:

    Po co??? Jeżeli masz zezwolenie na przejście i odprowadzenie do rzeki od sąsiada to po jakiego Ci jeszcze zbiorniki? 

    Od sąsiada jedno pozwolenie a drugie wodno-prawne na odprowadzenie wód z działki do rzeki i lepiej to załatw bo za to z karą nie żartują.

    Zbiorniki na deszczówkę aby Ją później wykorzystać na podlewanie roślin i trawnika .

  9. Witam

     

    Zmieniłem podejście do gromadzenia wody. Uzyskałem pozwolenie od sąsiada na przekop do rzeki ^^ teraz planuje zakupić dwa zbiorniki po 1600l w śmiesznych pieniądzach lecz posiadają one otwory ( chyba 3 ) po 20cm średnicy.  Co w przypadku czyszczenia później takich zbiorników? Jest jakaś opcja żeby w tych zbiornikach nie zbierało mi się jakieś dziadostwo itp.? 

  10. 9 godzin temu, retrofood napisał:

    No sorry, jak to gdzie? Przecież nie budowałeś domu w jeziorze, prawda? Chyba ta woda dotychczas gdzieś wsiąkała. Więc dlaczego ma nie wsiąkać teraz, skoro ilość opadów wciąż się zmniejsza? Wydaje mi się, że zbyt mocno przejąłeś się tematem. Jaki obszar ma Twoja działka?

    Wyżej dostałem odpowiedź że taki zbiornik chłonny mi nic nie da . 11 arów 

  11. 36 minut temu, uroboros napisał:

    IMGW podaje takie dane - np opad 5 mm na 1 metr kwadratowy powierzchni, czyli 5dcm3 na i m2.

    Z dachu o powierzchni 220 m2 - przy założeniu, że wszystko spłynie do zbiornika - nazbierasz 1,1 m3 deszczówki, tzn 1100 litrów

    A co to za ziemia?

    Jeśli to kamienie w glinie, to zapomnij o rozszączaniu i "puszczaniu po prostu w ziemię"

    To co mam zrobić? Nie mam gdzie tego puścić 

  12. 6 godzin temu, retrofood napisał:

    Sorry, ale ja kompletnie nie wiem co chcesz budować, jak głęboko kopać (i po co), czy maja tam być piwnice, czy nie... Niestety, to Ty masz wiedzę o swoich zamiarach i dopóki się nią nie podzielisz, to błędy w odpowiedziach mogą być bardzo duże.

    Ława na głębokości jednego metra. Potem bloczki betonowe do góry . Pół metra gdzieś nad poziom terenu. Piwnic brak tylko pod schodami pomieszczenie 60cm niżej względem parteru. 

    4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

    Warstwę roślinną (ok. 30 cm) z pewnością trzeba w całości usunąć -reszta zależy od warunków wodno-gruntowych i głębokości posadowienia.

    Podczas kopania wody zauważyłem że jest tam bardzo dużo kamienia mieszanego z ziemią... najprawdopodobniej stare koryto rzeczne ale nikt tego nie pamięta . Ława zaczynać się będzie na głębokości 1m.

    4 godziny temu, uroboros napisał:

    Jakiego rodzaju masz "ziemię"?

    Z tego co do tej pory dostrzegłem to jest w niej sporo kamienia . 

  13. 6 godzin temu, retrofood napisał:

    Więc puść swobodnie, po co przepuszczać to przez zbiornik? Jaka odległość tego zbiornika od domu, od fundamentów?

     

    Zbiornik 6m od fundamentów.  Nie mam gdzie tego puścić swobodnie. Zero dostępu do jakiegokolwiek rowu itp. 

    4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

    Z czasem zbiornik zamuli się  napływającym przez otwory gruntem, a pojemność zbiornika teoretycznie pomieści wodę z opadu rzędu 5 mm. 

    Woda z opadu rzędu 5mm ? Jak to mam rozumieć? W zbiorniku mam zrobiony wlaz po to aby go co jakiś czas wyczyścić.  Z zewnątrz można zastosować agrotkaninę na bokach dziury w ziemi przed obsypaniem kamieniami.

  14. Rzeczywiście głupie pytanie zadałem.  

    Czy powinienem wybierać cała ziemię aż do samych ław? Czy zostawić ziemię i wykopać tylko aby fachowiec miał miejsce murowac bloczki?

    I jeżeli bym nie ruszał większości ziemi to co nasypac na sama górę? Dosypać ziemi czy raczej coś innego?

  15. Witam. Mam pytanie odnośnie zbiornika na deszczówkę z mojego przyszłego domu. A mianowicie jutro mam zamiar przywieźć zbiornik 1600l i w przyszłości zrobić w nim 40cm wlaz i poszatkować go otwornica ze spodu i po bokach . Planuje wykopać 2m dół.  Zasypać go kamieniem do 1 m i na górze położyć ten zbiornik. Teraz pytanie. Czy 1600l nadazy odbierać wodę z całych 220metrow dachu? Teren z dużą ilością kamienia . 

×
×
  • Utwórz nowe...