Skocz do zawartości

ewaneska

Uczestnik
  • Posty

    8
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez ewaneska

  1. Dnia 18.02.2017 o 07:47, toldipol napisał:

    Mogę podpowiedzieć o kosztach na podstawie swojej budowy systemem gospodarczym. Działka pół hektara. Fakt spadek po dziadkach. Piękna duża na końcu wsi, w około pola lasy i tylko jeden sąsiad. Dla mnie super. No więc działka za darmo. wszystko ogrodziłem płotem betonowym. Tylko wjazd zrobiony z ładnych pustaków łupanych i brama stalowa (tzw.nowoczesna). Działka, którą dostałem to była dzicz. Krzaki duże drzewa część zaorana - masakra. Wszystko musiałem doprowadzić do stanu jaki jest dzisiaj tzn równo zielony trawnik i dużo nowych krzaków, drzew skalniaki itd. Budowa trwa ale działka już od kilku lat jest  ładnie gospodarowana  żeby kiedyś mieć ładny wielki ogród. Tyle o działce (to wszystko na działce to też spore pieniądze).

    Dom. Fundamenty wykopane ręcznie. Chudziaki, bloczki ocieplenie fundamentu. Mury - w pierwszym roku tylko parter. Potem sam zrobiłem strop i schody i przyszła jesień. Na wiosnę mury na piętrze. Potem znów zrobiłem sobie kolejny strop ze skosami. Następnie dach jest zrobiony na gotowo kryty blachodachówką. Kominy zrobione ze zwykłej cegły, obłożone styropianem i wykończone marmolitem. I tu zaznaczę, że wymurowanie samych murów i zrobienie dachu - do dwie jedyne rzeczy, których nie zrobiłem sam. Pewnie dlatego, że jest to ogrom roboty dla wielu osóba, a niestety samemu wszystkiego przerobić nie sposób. Wszystko wcześniej i wszystko później o czym będę pisał zrobiłem swoimi rękami.

    Poddasze czyli nad drugim stropem ocieplone wełną a na tym zrobione drewniane legary i wykończone płytami osb. Jak na strych wyszło to naprawdę super.

    Potem wstawiłem okna, dwie pary drzwi (takie już porządne na gotowo a nie na czas budowy) i bramę garażową (automatyczna segmentowa). Następnie zrobiłem elektrykę w całym domu razem z rozdzielnicą i doprowadzeniem kabla do budynku 130m.

    A wcześniej jeszcze oczywiście kanalizację w domu zrobiłem pd chudziakiem.

    Potem była instalacja wodna z rur pp. i potem c.o. na rozdzielaczach z pexów. Wodę musiałem też pociągnąć do budynku jakieś 100m.

    Podłogówki ma zrobione w łazienkach kuchni i ganku reszta w grzejnikach. Na dzień dzisiejszy rozkładam styropian na podłogach pod wylewki.

    A tom ma 160m2.

    Wszystko na dzień dzisiejszy to koszt około 120tyś zł. Buduję czwarty rok. Bez kredytu. Materiały kupuję sam przeważnie na allegro. Trzeba samemu szukać, pytać negocjować. Oszczędności są ogromne- na prawdę. Fachowiec jak powie że materiały ci załatwi to pójdzie to pierwszego sklepu z brzegu i nawet o cenę nie zapyta - bo i tak inwestor zapłaci.

    Mszę kończyć ten poemat bo jadę na działkę - bramę wjazdową kończyć. Jak mi się coś przypomni to dopiszę. Ci, którzy nie wiecie czy dacie radę finansowo - też pytajcie to co będę mógł to podpowiem.

    A i na koniec nie jestem budowalńcem lecz samoukiem. Dużo pytam, czytam i podglądam u innych.

    Powiem na koniec tak - da się dom budować za rozsądne pieniądze, ale trzeba liczyć się z tym, że systemem gospodarczym jest to ogrom często ciężkiej pracy, dużo problemów i wyrzeczeń (np. finansowych).

     

    Pytajcie - komentujcie.

     

    Mogę zapytać o działkę? mam w podobnym stanie, zarośnięta krzakami i drzewami, nikt nie korzystał przez 30 lat. Jaki koszt doprowadzenia działki pod budowę? Wszystko sam robiłeś, czy wynająłeś kogoś?

  2. 2 godziny temu, mhtyl napisał:

    Teraz jaki podatek mama płaci za ten grunt?

    W podatku będzie napisane jakiej klasy jest ziemia.

    Dopóki się nie wybudujesz i nie będziesz miała odbioru budynku będziesz płacić podatek rolny albo nie, zależy to od klasy ziemi.

    Dzięki, sprawdzę decyzję o podatku jak pojedziemy na niedzielny obiadek:)

  3. 10 godzin temu, mhtyl napisał:

     O podatek od nieruchomości nie musisz sie martwić bo uzależniony jest on od klasy ziemi i o ile będziesz płacić podatek to będzie to podatek rolny, od nieruchomości będziesz płacić jak się wybudujesz.

     

    Hmm nie jestem przekonana, inna stawka jest dla gruntów leśnych, ornych a inna na grunty pozostałe.

  4. Do urzędu miasta, bo to tereny miejskie. I nie ma tam MPZP. 

    Z tego co się zdążyłam zorientować to muszę wystąpic o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. A potem o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Tylko zastanawiam się kiedy podzielić ta działkę, bo nie chcemy całej przekształcać, bo mnie podatek od nieruchomości uderzy po kieszeni. 

     

    Czy ma znaczenie, czy to są pastwiska czy grunty rolne?

  5. Witam, powiedzcie mi od czego zacząć?

     

    Teściowa ma działkę, którą chce przepisać na męża. Działka jest o powierzchni 8707 m2. Teściowa dostała tą działkę od swojej mamy. Na akcie notarialnym widnieje jako Grunty orne zadrzewione i zakrzewione, pastwiska trwałe i grunty pod wodą i powierzchniami płynącymi. Natomiast w księdze wieczystej jest wpis PS - Pastwiska trwałe. Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Planujemy przekształcić polowe działki na budowlaną, podzielić na 4 działki i drogę. Sprzedać 3 działki a na jednej się wybudować.

     

    Gdzie mogę się dowiedzieć jakiej klasy jest ziemia? Na jakie koszty mam się przygotować? i jak krok po kroku wykonać nasz plan? Będą wdzięczna za każdą wskazówkę.

     

    Acha, działka jest między innymi domami, jest dojazd do drogi asfaltowej i podprowadzone są wszystkie media.

×
×
  • Utwórz nowe...