Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Dorota_KM

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Dorota_KM

 • Ranga
  Początkujący
 1. No i to jest właśnie dup.... inwentaryzacja została zrobiona, projekt również, a wychodzą problemy, bo "papier przyjmie wszystko". Czy w aktualnej sytuacji widzisz miejsce, w którym mogę mieć mostek termiczny (zakładając, że i tak poprawnie wykonam prace i ocieplenie) ?? Człowiek płaci i chciałby mieć spokój i pewność, że nikt nic po drodze nie "skopał"....a wychodzi jak zawsze Widzisz, ja jestem laikiem, babką, która budowlanki i projektowania nie zna, bo to nie moja dziedzina. Stąd moje drążenie tematu i szukanie dobrych rozwiązań. Dzięki za Twoją pomoc. Będę szukać po ofertach producentów.
 2. Ale nie mówimy o poprawności projektu, tylko o warstwach i sposobach zabezpieczenia dachu i jego poprawnej wentylacji od spodu OSB. Wyczytałam, że OSB "gazuje" pod wpływem np. temperatury, więc papa podkładowa powinna być jakaś specyficzna. Na tą pape podkładowa też musi przyjść jakaś specjalna wierzchnia papa, żeby to wszystko współgrało i miało "ręce i nogi". Projekt to generalnie "cierpliwy" papier i mów co chcesz, ale w trakcie prac na żywym organizmie (tu moim starym budynku), wychodzi dopiero praktyka. Także projekt sobie, a prace praktyczne sobie. Choćby taki przykład. W projekcie masz przewód wentylacyjny przesunięty w stropie nad parterem (podłodze piętra) w poziomie o około 1m, a tenże strop tworzą belki- dźwigary drewniane umieszczone co 70cm. Przesunięcie oczywiście w poprzek belek. Na belkach od góry masz OSB, od dołu płyty KG (nie ma miejsca na podwieszenie ich 20cm, żeby rurę tam puścić. No i na papierze ładnie i prosto wygląda, a w praktyce juz du.... Załączam rzut z góry dachu. Naprawdę nikt nie wie, jakich produktów użyć, żeby i OSB się uchowało wiele lat i wilgoć nie zagnieżdżała w wełnie, i nie przemarzało nic na strychy, itd?
 3. No tak, kratownica będzie taka jak na poprzecznym rysunku wiązara (projekt mam, ale tam są nieścisłości i jak to przy przebudowie, papier swoje a życie swoje). Wiązary będą mocowane bezpośrednio do wieńca (w wieńcu kotwy). I tu kwestia jak zabezpieczyć i OSB od dołu (żeby powietrze wpadało pod osb na stryszek i wilgoć usuwało), czy na wiązary nabijac jakąs folie, czy membranę, czy darować, tylko wełnę między dolnymi pasami wiązarów czymś przykryć. Kilka rysunków poniżej. Rzut pietra nad stryszkiem, ale pod nim są jeszcze dwa piętra (stąd kilka wentylacji z dołu do góry, aktualnie po ścianach zewnętrznych).
 4. Witam serdecznie, ponieważ szykuję się do wymiany dachu i napotykam na problemy decyzyjne związane z brakiem doświadczenia, proszę o poradę. Przebudowują stary dom. Dostawiam piętro (w miejsce poddasza). Dach to prefabrykowana więźba, przekrój w załączeniu. Sposób ocieplenia załączony poniżej. Stryszek nie będzie ocieplany, ale przez stryszek będą przechodzić z dwóch poniższych pięter przewody wentylacyjne 6 sztuk (np. ocieplone spiro) i wyprowadzone nad dach jakimiś kominkami (np. kominek wentylacyjny VILPE Ø 160/IS/500 lub coś podobnego ocieplonego). Nie wiem czy to poprawne rozwiązanie (czy coś nie będzie się skraplać i rodzić problemy), ale wynika ono z faktu, że jeśli nie w opisany wyżej sposób, to musiałabym stawiać 4 kominy na dachu, a to trochę problematyczne. Aktualnie w projekcie mam poprowadzenie tych 6 przewodów na ścianie i przykrycie ich styropianem. Ale przez okap przechodziłyby ponad dach i tutaj wystawało 6 rur. Nie wiem czy nie rozsądniej jednak będzie przejść pod stryszkiem (w okolicy okapu) przez ścianę i wyprowadzić te przewodu bardziej w głębi dachu. Ale zasadnicza kwestia to: jak prawidłowo pokryć taki dach co do warstw. Na wiązary przychodzi OSB, na OSB jakaś papa (ale tu chciałabym, żeby ona była wentylacyjna, przecież to OSB tez w jakiś sposób będzie pracować), na pape wstępnego krycia papa wierzchniego krycia. Wszystkie elementy muszą być NRO (bliskie sąsiedztwo innego budynku). Jak wykonać wentylację pod OSB? Czy wystarczy w okapie kilka elementów wentylacyjnych i nad wieńcem kilka otworów w ścianie? Wełna będzie między pasami dolnymi (jakby na podłodze stryszku), ale jak ją i w którym miejscu zabezpieczyć przed wilgocią? Jak (tzn. jakiego typu) i w których miejscach zrobić wywiew wentylacyjny ze stryszku? Czy zapomniałam o jakichś membranach, foliach czy czymś istotnym? Proszę o poradę. Interesuje mnie fachowe rozwiązanie, może systemowe, niekoniecznie najtańsze, ale dobrej jakości. Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam. Dorota
×
×
 • Utwórz nowe...