Skocz do zawartości

Ttadzik

Uczestnik
  • Posty

    58
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Ttadzik

  1. Witam wszystkich,

     

    Wykonuję zabudowę okna dachowego i jestem na etapie płytowania, postanowiłem boczne glify rozszerzyć w stronę wnętrza pomieszczenia o w sumie jakieś 5 - 6 cm. Doczytałem kiedyś, że ma to pozytywny wpływ na ilość wpadającego światła do pomieszczenia. Teraz kiedy mam już wszystko wypełnione wełną i zafoliowane okazuje się, że niestety w rowki okna dachowego nie chce wejść płyta GK która jest odchylona na zew, Jak sobie poradzić z tym problemem ? Wydaje mi się, że pozostaje tylko skrobanie płyty od jej lewej strony na tyle, aż pozwoli ona się swobodnie odchylić się na zewnątrz. Tylko czy to nie osłabi płyty ? Kiedy próbowałem na jakimś kawałku GK  to na "siłę", czuć jak odgina się rama okienna, więc tak raczej być nie może.

     

    Dziwne jest to, że nawet wkładając płytę prostopadle do okna też nie chce wejść. Jakby za szeroka płyta albo za wąski rowek w ramie. Próbowałem płyty dwóch różnych producentów i nic, okna to Velux.

     

    Proszę o jakąś sugestię i/lub jakiś link gdzie mogę znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.

     

    Pozdrawiam

    Tadeusz.

  2. Witam, 

     

    Jak właściwie powinna być wykonana taka zabudowa, chodzi o kolejność. Czy najpierw:

     

    - wykonać stelaże pod ścianki działowe,

    - następnie do tego stelaża mocować stelaż UD od skosów i w nie następnie profile CD ?

     

    Czy może  najpierw stelaże od skosów a następnie do nich profile od ścianek ?

     

    I na koniec jeszcze jedno ważne pytanie, czy w każdej z w/w opcji po wykonaniu stelaża pod np ściankę działową należy go opłytować i dopiero następnie mocować stelaże od skosów ? Czy płytowanie robić dopiero po wykonaniu konstrukcji z wszystkich profili ?

     

    Proszę o informację

    Pozdrawiam

  3. Witam, niby prosta sprawa ale niestety nie wiem jak to zrobić aby było OK. W stelażach są fabrycznie przygotowane otwory instalacyjne np pod przewody elektryczne. Ale co w przypadku kiedy potrzebny jest otwór w innym miejscu na np rurkę od CO ? Kątówką niby najprościej ale chyba nie wolno ciąć tego typu profili takimi narzędziami. Jakie są wasze metody na tego typu otwory ?

     

    Pozdrawiam

    Tadeusz

  4. Witam,

     

    Mam w pewnych miejscach w domu ścianę o grubości 12 cm. Chcę od wewnątrz ustawić przedścianki a przestrzeń pomiędzy murem z cegły a regipsem ( na grubości stelaża ) wypełnić 10 cm grubością wełny. Zastanawiam się tylko czy wełna może dotykać zewnętrznego muru czy jednak nie powinna go dotykać i pomiędzy nimi powinna być jakaś powiedzmy 3 cm wolna przestrzeń. Paroizolacja oczywiście obowiązkowo na stelażu od wewnątrz zaraz pod regipsem. Zgadza się ? Proszę o jakieś sugestie w tym temacie.

     

    Pozdrawiam

    Tadeusz

  5. Dołączyłem jeszcze jedno zdjęcie, które znalazłem w sieci. To jest właśnie dokładnie taki efekt, który chciałbym uzyskać. Mam nadzieję, że właściciel się nie pogniewa ale wizualnie pierwsza klasa. Pianka myślę, że jednak może się przydać jako izolator dźwięku do wygłuszenia. Takie zabudowy właśnie mogę wykonać wg twojego opisu "joks" ?

    zabudowa.jpg

  6. Witajcie,

     

    Zastanawiam się od dłuższego czasu co daje sztywność dla zabudowanego skosu na poddaszu. Wykonanie jest następujące:

     

    - wieszaki grzybkowe do krokwi,

    - na szczytach profil cd,

    - profile UD przymocowane do wieszaków grzybkowych i na końcach wsunięte w profile CD,

     

    Profile Cd jednak pracują na lewo i prawo przesuwając się przy tym w UD i na wieszakach grzybkowych. Wieszaki które stosuję mają 0,8 mm grubości.

     

    Czy powinno się skręcić profile CD razem z profilami UD ? Sufit poziomy wykonany na wieszakach typu ES  nie pracuje tak bo nie pozwalają mu na to właśnie wieszaki ES ale wieszaki grzybkowe na skosie jednak się uginają na jedną i drugą stronę.

     

    Czy może po obciążeniu wszystkiego płytami  sytuacja będzie "opanowana".

     

    Jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat to proszę się nią podzielić.

     

    Pozdrawiam

     

  7. Fajnie dzięki za informacje. Mam tylko kilka krótkich uzupełniających pytań:

     

    a. nie lepiej zamiast taśmy papierowej użyć taśmy ślizgowej ?

    b. płyty GK nie przykręcać o profili obwodowych ?

    c. gruntować drewnianą belkę ? zwykły unigrunt jest OK ?

    d. co przy mniejszych szczelinach, metoda taka sama ?

    e. stawiając ściankę pomiędzy drewnianymi słupami podklejać wszystkie profile obwodowe pianką ?

    f. jakiś konkretny akryl powinienem użyć ?

     

    Proszę o info.

  8. To że płytę montuje się tylko i wyłącznie do stelaża a nie do drewnianej konstrukcji jest dla mnie oczywiste. Ale czym właśnie uzupełniać szczeliny powstałe na styku drewna i płyty gipsowej. Takie szczeliny mogą był różne tzn od kilku mm i szersze. Czy jeśli płyta będzie miała luz powiedzmy 1 cm w jednym miejscu przy drewnie to mogę to wypełnić pianką montażową a po jej utwardzeniu zakryć to masą szpachlową ?

  9. Witam,

     

    Remontuję poddasze i jestem na etapie montowania stelaży pod regips. Czy możecie mi powiedzieć w jaki sposób zbudować ściankę działową pomiędzy np dwoma drewnianymi słupami ? O ile sama konstrukcja ścianki jest dla mnie jasna to mam wątpliwości co do montażu takiej ścianki do właśnie tych drewnianych słupów. Przypuszczam, że przykręca się do nich jak do zwykłej murowanej ściany profil ścienny ( stosować piankę wygłuszającą ? ) a na koniec przykręca regips i tu zastanawiam się jak zaszpachlować miejsce styku regipsu z drewnianą belką. Drewno ma już swoje lata i nie jest oczywiście równe i nie jest w przekroju idealnym równoległobokiem więc i profil będzie się układał różnie i nie przytnę idealnie samej płyty na łączeniu z belką. Czy do szpachlowania tego łączenia należy użyć taśmy ślizgowej ? jakiegoś specjalnego gipsu ? Czy może większe szczeliny uzupełnić pianką montażową a na nią położyć gładź szpachlową ?

     

    Drugi przykład jest taki, mam słupy drewniane a na nich leży płatew. Od pionowych słupów do płatwi są jeszcze przymocowane miecze, które tworzą trójkątną przestrzeń. Jak zabudować właśnie takie miejsca ? UD30 po obwodzie trójkąta, włożyć w nie CD60 i do tego przykręcać płytę gipsową ? Jak szpachlować miejsce połączenia płyty gipsowej z drewnem ?

     

    Poproszę o jakieś sugestie w tym temacie. Może ktoś z Was praktykował takie zabudowy i ma może jakieś zdjęcia albo link do jakiegoś dziennika budowy ?

     

    Pozdrawiam s

  10. Skoro pojawił się temat wentylowania strychu. Czy powinienem przy okazji po obu stronach szczytów wykonać otwory na kratki wentylacyjne ? Jeszcze jedna kwestia, była o tym mowa na początku dyskusji. Jak i czy jest to wykonalne zachowanie 100% szczelności ? Zaklejanie otworów w folii po przewodach czy ewentualnych oprawach halogenowych w suficie jest konieczne ? To są chyba tak nikłe ilości pary że zdołają odparować przez wełnę do góry.

  11. Jest to stary budynek i w niektórych miejscach ściana ceglana ma 12 cm grubości i w tych miejscach gdzie mam możliwość wkładałem dodatkowe ocieplenie. Druga sprawa to ściana kolankowa, która jest tak naprawdę cofnięta o jakieś 0,5 metra od faktycznej zewnętrznej ściany. Tzn. ścianka kolankowa jest zbudowana ze stelażu pod GK a przed nim jest 15 cm warstwa wełny.

     

    Pomiędzy legary a sam stelaż nie planowałem już wkładać wełny, nie będzie tam na nią miejsca ponieważ stelaż będzie wisiał o "włos" od legarów. Jedynym więc ociepleniem sufitu będzie 15 cm warstwa wełny między belkami stropowymi a strych powyżej będzie miał wypełnione między krokwiami również 15 cm warstwą wełny.

  12. Czy w takim razie warto stosować paroizolację w ścianach pionowych ? W niektórych miejscach gdzie były wnęki wypełniłem je wełną. I co sądzisz to sposobie mocowania paroizolacji ? Czy masz takie samo zdanie co użytkownik MHTYL ? Część sufitu wykonałem tak że paroizolację przymocowałem do legarów i nie wiem czy zdjąć ją i dać dopiero kiedy będą stelaże, tak jak pisał użytkownik MHTYL.

×
×
  • Utwórz nowe...