Skocz do zawartości

jackersson

Uczestnik
  • Posty

    24
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez jackersson

  1. Dzięki za odpowiedzi

    Dom jest na wiązarach (strop drewniany) oraz bloczki bedą na klej(czyli nie- zaprawę)

    Czy powyższe nie zmienia sytuacji na korzystniejszą w kontekście zimy?
    Dla przykładu, w 1 połowie listopada dojdzie do zalania fundamentu (powiedzmy, że będą sprzyjające prognozy i dla zabezpieczenia użyje się specjalnych domieszek na zimę)
    Czyli fundament powstanie w jeszcze dość korzystnych warunkach.
     

    Następnie ściany na klej i dach nie mają chyba aż tak restrykcyjnych wymagań temperaturowych?
    Oczywiście zachowując konieczne przerwy technologiczne

    Pozdrawiam

  2. 10 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

    W takim tempie to można postawić dom drewniany. Przy konstrukcjach murowanych to nie tylko pogoda, ale i konieczne przerwy technologiczne. 

    Już mury i dach sobie chyba odpuszcze w tym roku...natomiast czy lepiej poczekać też z fundamentem ?

  3. Witam w temacie,

    W okolicach listopada (+ - 2 tygodnie) zaczynam fundamenty parterówki 120 m.
    Posegregowałem pytania w podpunkty i proszę o wskazówki

    a) Czy w ogóle start w listopadzie jest akceptowalny (zależy mi jednak na wybudowaniu i wprowadzeniu możliwie najszybciej, ale nie ryzykując też błędów przez pośpiech)

    b) Jak długo po fundamencie można zacząć murowanie?
    c) Mój wybór materiału na ściany to porotherm 24/silka 24. Czy któryś z materiałów jest "lepszy" na przezimowanie
    d) Dach będzie na wiązarach, czy jest realne wybudowanie SSO do końca roku ? (wykonawca skupia się na mojej budowie w tym okresie)

     

    Dodam że jestem spod Wrocławia.
    Przeglądając archiwalne prognozy pogody w listopadzie temp. ujemne nie występują

    Listopad średnia w dzień 6 stopni/ w nocy 2 stopnie
    Grudzień średnia w dzień 2 stopnie noc 0
    Pozdrawiam

  4. Chcę wystąpić bezpośrednio o warunki zasilania docelowego do domu jednorodzinnego (pomijając etap budowy)
    Nie mam pojęcia o jakie KW wnioskować i jakie będzie planowane przywidywane zapotrzebowanie energii.

    Dom będzie miał powierzchnię użytkową 90-100 metrów, docelowo dla 4 osób.
    Kuchenka elektryczna, lodówka zamrażarka,piekarnik, generalnie wszelkie urządzenia współczesne bez bajerów typu elektryczne ogrzewanie podłogowe, przepływowy podgrzewacz wody itp

    Czy decydując się na jakąś konkretną moc płacę jednorazowo więcej za przyłącze w zależności od mocy i po prostu mam potem większy maksymalny limit?(bez większych opłat stałych)

    Pozdrawiam

  5. 13 minut temu, mhtyl napisał:

    Z tymi badaniami archeologicznymi chyba nie jest do końca tak jak pisze kolega Cezary. Bo gdyby tak było to już dawno by działkę przekopali.

    Kolega miał też działkę z takim oznaczeniem i sprawa dotyczyła archeologa ale przy robieniu wykopów pod fundament. Musiał powiadomić wybranego archeologa kiedy będzie kopał, on przyjechał, popatrzał sobie, skasował o ile dobrze pamiętam 800 zł i pojechał. gdyby podczas wykopów coś sie wykopało to wtedy archeolog przerywa prace i nakazuje przekopanie działki na koszt inwestora a znalezione skarby idą do państwa. To jest kolejny przykład jak człowieka państwo robi w bambuko, mam na myśli że inwestor płaci za wykopaliska a skarby musi oddać państwu.

    Z tego co wyczytałem w internecie ludzie mieli przypadki że czynności archeologiczne były wymagane do pozwolenia na budowę w ogóle.
    Scenariusz który opisałeś też ma miejsce w relacjach ludzi i jest to bardzo pozytywny scenariusz. Pytanie natomiast co się dzieje jak fundamenty kopie generalny wykonawca domu, kredyt na karku a tu nagle coś znajdują podczas wykopów...

  6. 8 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

    Działka praktycznie nie nadaje się do zabudowy. W zakresie strefy OW konieczne jest przeprowadzenie badań archeologicznych (na własny koszt) i zgoda konserwatora. Co do ochrony wód - uzyskanie opinii środowiskowej.

    Czy orientuj się Pan jakie są orientacyjne koszty i czas takiego przedwsięwzięcia?

    Rozumiem że są 2  scenariusze?  :

    a) płacę dużo pieniędzy, przekopują mi działkę, nic nie znajdują i mam spokój

    b) tak jak wyżej tylko że coś znajdują - wtedy potrwa to o wiele dłużej

    Pozdrawiam

  7. 1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

    Działka praktycznie nie nadaje się do zabudowy. W zakresie strefy OW konieczne jest przeprowadzenie badań archeologicznych (na własny koszt) i zgoda konserwatora. Co do ochrony wód - uzyskanie opinii środowiskowej.

    A nie ma znaczenia że w planie zagospodarowania przestrzennego działka jest oznaczona jako teren zabudowy mieszkaniowej do realizacji ?

  8. 2 godziny temu, retrofood napisał:

    Rysiek, kto tam mówi o jakiejś jezdni? Jest przestrzeń, 5 m od płota do płota. I ten pas 5 m w zasadzie na pewno okaże się zbyt wąski, aby zmieścić w nim wszystkie media. Takie jest moje zdanie, howgh!

    Jest jeszcze jedna kwestia:


    Była mowa o tym że droga wspólna dojazdowa ('C') ma szerokość 5 m i ledwo pomieści się tam kanalizacja a co dopiero mówić o reszcie.
    Wjazd na drogę dojazdową odbywa się poprzez rów melioracyjny. Jak w takim razie te media przejdą z ulicy do działek skoro wjazd/droga dojazdowa mają 5 m szerokości? (chyba że da się zrobić to przez rów melioracyjny)

    Poniżej screen z zaznaczeniem przejazdu przez rów

     

     

    vv.PNG

  9. 6 minut temu, bajbaga napisał:

    Tyle, że załatwiać mogą tylko właściciele działek.

    A dopiero po załatwieniu formalności (dla każdej działki indywidualnie), można myśleć o połączeniu tych "imprez".

    Możesz rozwinąć?

    Wcześniej było pisane "O warunkach przyłączy decydują dostawcy poszczególnych mediów, trzeba więc złożyć odpowiednie wnioski do wod-kan., gaz., prąd dla konkretnych działek dołączając informacje o zamiarze  wspólnego podłączenia obu nieruchomości."

    Czyli w praktyce występuję do danego zakładu o warunki osobno dla działki A i B (2 różnych właścicieli) z intencją wpólnego podłączenia obu nieruchomości ?

    Czy pierw składam osobno warunki i dopiero szukam wykonawcy(w przypadku wod kan) który to zrobi za 1 zamachem?

    4 minuty temu, mhtyl napisał:

    Tak, wszystko trzeba załatwiać indywidualnie i najlepiej pytać u źródła co i jak i jakie z tym wiążą sie opłaty za przyłącza i późniejsze. Bo z prądem jest tak, że np na moim przykładzie (moc przyłączeniowa 16 kW) co dwa miesiące płaciłem po 140 zł do ZE gdy nie używałem, gdy używałem dochodziły zużyte kilowaty do opłat, sąsiad płaci już 6 rok z rzędu po 100 zł na dwa miesiące a na działce jeszcze nic nie stoi, tylko fundamenty. Tak więc trzeba zadać sobie pytanie czy poniesione koszty przez X lat zwrócą sie przy sprzedaży działki.

    Tak będzie najlepiej mądre słowa dzięki

  10. 11 minut temu, mhtyl napisał:

    Jeszcze odpowiem na zasadnicze pytanie, oczywiście możesz obie działki podłączyć jednocześnie, tylko czy to sie będzie kalkulować twojemu teściowi?

    Proszę mnie poprawić jeżeli wniosek jest błędny :

    Wykonam wszystkie przyłącza do swojej działki. Teściu, czy to na sprzedaż w przyszłości czy z zamiarem budowy w dalekiej przyszłości, poniesie taki sam koszt wykonania teraz przyłączy wod i kan (bez prądu). 

    Więc odpowiadając na pytanie - chyba kalkuje, ponieważ czy teraz czy w przyszłości i tak będzie musiał to zrobić i jest to kwestia wyłożenia środków na to teraz lub potem

    Jeśli nie to jaki jest argument za tym żeby to odłożyć na przyszłość?


    Pozdrawiam

  11. 30 minut temu, solange63 napisał:

    Miło by było, żebyś podał długość działki A, wtedy napiszę Ci jak bardzo nie warto tego robić :D 

    40 metrów ;)

    29 minut temu, mhtyl napisał:

    Powiem Ci, że nie warto. Jeżeli teściu chce przyłącza to musi sie liczyć z tym, że będzie płacił  za coś czego nie będzie używał co miesiąc czy co dwa w zależności jakie macie okresy rozliczeniowe.

    Dziękuję
    Czy opłaty za coś czego nie używamy dotyczą ZE czy również nieużywanej wod i kan ? To rozwieje całkiem moje wątpliwości

  12. Witam,

    Żona jest właścicielem działki A,  teściu właścicielem działki B. Działka B leży za działką A i obie działki posiadają wspólną działkę C jako drogę dojazdową.
    Obie są nieuzbrojone

    Sprawa polega na tym, że będę do roku czasu się budował więc chcę przyłączyć wszystkie media do A, jednocześnie chcemy podłączyć za jednym zamachem wszystko do B (B bez zamiaru budowy - po prostu żeby działka była uzbrojona)

    Jako laik proszę o poradę jak się zabrać do formalności z tym związanych 

    1) Czy wszystkie przyłącza(woda,kan,gaz) warto przyłączyć do działki B   ?
    2) Czy formalności będą wyglądały identycznie dla obu działek skoro na 1 niebawem będzie budowa a na drugiej w dalekiej przyszłości
    3) Czy da się jakoś zgrać budowę przyłączy do obu działek za 1 zamachem? (obie działki są obok siebie ale mają różnych właścicieli)

    Pozdrawiam

×
×
  • Utwórz nowe...