boyka87
Uczestnik-
Posty
41 -
Dołączył
-
Ostatnio
boyka87's Achievements
Początkujący (1/4)
0
Reputacja
-
Mam jeszcze takie pytanko... Czy ktoś może poradzić jakiej mocy grzejniki dobrać na poddasze o którym pisałem? Razem będzie 7 pomieszczeń z czego 2 po 20 m2, 2 po 15 m2 , przedpokój ok 10 m2, łazienka ok 15m2 i schowek ok 4m2. W sklepie wod-kan. usłyszałem to samo co z kotłami : " musi kupić pan ciut większy żeby zapas był" . Np do pokoju 20m2 zalecili grzejnik 23-członowy, do lazienki zaś ( ok 15m2 ) odradzali drabinkę, proponowali aluminiowy 17 częściowy. Można na tym polegać czy to zbyt dużo?
-
Nikt nie mówi o kotle większym niż 25kW. Sam bym sie nawet na to nie zgodził.
-
No wiem, dlatego tutaj pytam bo "wy" już w tym jakiś czas siedzicie. W sklepach radzą 25-30 kW z tego co na necie pisze i co wyliczyłem na cieplowlasciwe.pl wychodzi że ok 16-18kW, więc chyba strzelę coś po środku ok 20kW i tyle.
-
Na razie to tylko liczenie na oko bo większość prac dociepleniowych rozpocznę od wiosny. Nie wiem jeszcze na 100% jakich materiałów użyjemy.Znam tylko ewentualne grubości dociepleń, lecz wybór firmy itp. jeszcze przed nami.Na pewno będziemy chcieli zakupić materiał o jak najniższym współczynniku o ile $$$ na to pozwolą.Kocioł będzie prawdopodobnie montowany w jesień, no chyba że dowiem się, że ceny pójdą w górę to zrobimy to wcześniej.
-
Widzę, że za bardzo nie zabieracie zdania co do kotła więc postaram się sam z tym uporać.Co kupię to kupię,albo będę zadowolony albo będę się tropił kilka lat. Może chociaż podpowiecie coś o mocy jaką wybrac?
-
Tak czytam i rozglądam się za tymi kotłami klasy5-tej...i wpadły mi w oko 3 sztuki...oceńcie jeśli możecie. 1. Defro Sigma http://allegro.pl/kociol-piec-co-na-ekogroszek-defro-sigma-5-klasa-i6723025056.html 2. Ogniwo Eko Plus M 20kW http://allegro.pl/kociol-ogniwo-eko-plus-m-20-kw-5-klasa-ecoal-v-3-5-i6715849361.html 3.SAS Solid http://allegro.pl/kociol-piec-na-ekogroszek-sas-solid-19kw-5-klasa-i6721396194.html Wiem że temat Ogniwa już był... ale mowa była o zwykłym eko plusie. Czy w eko plus M coś się poprawiło? Bo kociołek dość dobrze wygląda i jest dość fajna cena muszę przyznać. Defro też cenowo mi odpowiada, jedynie Sas jest dość drogi. Choć z drugiej strony jeśli zdecyduję się na 5 klasę to będzie dofinansowanie ( ok 3 tyś ) więc może i warto tego Sas-a zakupić? Jak sądzicie, co tutaj będzie w miarę optymalnym wyborem i czy w tych kotłach byłaby możliwośc spalania wspomnianych zrąbków? A może macie jeszcze inne propozycje? Pozdrawiam...
-
Dzięki za szczerość choć nie wiem czy kupno kotła klasy 4 to głupota ale ok. Widzę że ty animus uparłeś się na 5 klasę. Ja jeszcze rozmyślę nad wyborem. Dziś kupiłem owy rozdrabniacz, robota rewelka, to co siekierką dziobałbym 2 dni tutaj 3 godzinki roboty. Nie jestem tylko pewien czy te zrąbki nadzadzą się do podajnika. Jedne są bardzo drobniutkie ( ok 2-3 cm), a jedne z racji że jeszcze mokre drewno, nie podocinały się do końca i trzyma je kora. Zmienię taktykę i będę ciąć tylko wysuszone badyle...może będzie lepiej.
-
mrTomo - może i są takie kotły ale ja chcę sobie trochę ułatwić życie i chcę kocioł z podajnikiem, choć podobno w "dolniakach" zasypuje się rówież raz na kilka dni. A ja wpadłem na taki pomysł... Sprostujcie mnie jeśli błądzę Aby wykożystać drewno z posiadanego lasku i ogrodu ( raczej same galęzie ) rozmyślam nad zakupem rozdrabniarki do gałęzi. Po wysezonowaniu mógłbym nimi palić w kotle z podajnikiem? Grubsze drewno które mi zostanie bym albo sprzedał albo zostawił na ogniska rodzinne. Mógłbym wtedy kupić kocioł klasy 5 i palić w nim zarówno groszkiem jaki i tymi zrębkami, a i głowa by mnie nie bolała co zrobić z drewnem Dobrze kombinuję czy walnąć baranka o ścianę ?
-
Nie ma się co czarować, węgiel obecnie wychodzi najtaniej i jest najbardziej efektywny. Mam kilku znajomych którzy kilka lat temu kupili kotły na pellet i zrąbki, a dziś żałują bo wydają na opał dużo więcej niż wcześniej przy mało ekonomicznym śmieciuchu.
-
Też tak myślę... Tylko nie wiem czy z tym czekaniem to dobry pomysł. Jeśli ktoś chciałby kupić taki kocioł to wydaje mi się że w tym roku to ostatni gwizdek. Ile czasu takie kotły dają radę wytrzymać? Jeśli z 8- 10 lat to może i warto taki kocioł zakupić, jeśli dłużej to już chyba tą 5 klasę.
-
Z tego co mi powiedziano to może być tak,iż każda gmina będzie mogła wprowadzić u siebie inne wytyczne.Może to nie będą jakieś duże różnice, ale mogą być. Narazie to tylko gdybanie nam zostało. Jeśli teraz kupiłbyś kocioł, a po wejściu ustawy wyjdzie na to, że nie spełnia on ustalonych wymogów, to do 2025 roku będziesz musiał i tak go wymienić. Ja osobiście myślę, że ten okres na wymianę i tak będzue dłuższy...może do 10 lat-przynajmniej dla tych co wymienią kotły w tym roku. Nie ma się co oszukiwać... Jeśli teraz kupimy kocioł np 4 klasy to i tak będzie on bardziej ekologiczny niż 40% kotłów w innych domach, więc pierwsze co to będą gonić za ludźmi posiadającymi stare śmieciuchy.
-
Mhtyl- Na dole stare grzejniki płytowe,rurki też stare metalowe( na razie nie będziemy tego zmieniać bo całość jest w b.dobrym stanie), na górę pójdzie wszystko nowe ale nie będzie to podłogówka tylko zwykłe grzejniki. Z decyzją na razie się wstrzymam, zobaczymy w marcu co nasi urzędnicy postanowią.Jeśli będę mógł spokojnie użytkować kocioł z rusztem to bez zastanowienia na taki postawie. Jeśli nie to trudno, kupię 5 klasę bez rusztu. Od tej decyzji będzie też zależeć co zrobię z drewnem, może nawet i sprzedam ten lasek jeśli będę miał 5 klasę.
-
Animus a kto mi kupi drewno kilku gatunków i różnej wielkości? Tym bardziej że nie będą to żadne wielkie kawałki bo drzew nie chcę wycinać, tylko gruble lub cieńsze gałęzie. Kominka nie mam, kiedyś było takie marzenie ale widząc u znajomych jaki z tego syf to sobie odpuściliśmy. Po co mam grzać grzałką jak mam to drewno? Wiem że niektórzy jakby mogli to w ogóle by do kotłowni nie schodzili, mi to nie przeszkadza tym bardziej że drewno to tylko na wodę w lato będzie. Animus piszesz ile przy tym pracy...a gdybym zrobił tak jak piszesz...wysezonować i sprzedac- to się mniej napracuję? dla mnie na to samo wychodzi. A jak drewno będzie wysezoniwane to ani tyle syfu nie będzie w kotle w porównaniu do mokrego.
-
Już pisałem... chciałbym ten rusz te względu na drewno jakie posiadam za darmo... wiem że podgrzewając wode w lecie groszkiem nie spalę go dużo... ale jadnak za niego zapłacę a drewno free. Agregat to dobra sparawa...ale żeby go kupowac tylko z powodu kotła? Aktualnie mam ogrzewanie grawitacyjne także nie mam nic co by wymagało prądu, żadnej pompki,sterowników itp. Ale prąd to male piwo,bo wiadomo że pompki itp i tak muszą mieć prąd żeby było w domu ciepło... bardziej zależy mi wlaśnie na tym drewnie. Nie skupiam się tylko na tym defro.. ktoś o nim wspomniał więc i ja o nim pisze. Sugeruję się waszymi typami
-
Dzwiniłem dziś kolejny raz do urzędu miasta, połączono mnie z ekologią i ciut więcej wiem.Z rozmowy z miłą panią wynika że każda gnina może ciut "naciągać" zasady. Otóż na dzień dzisiejszy można montować co komu się podoba lecz do 2025 roku trzeba będzie już mieć kotły klasy 5. Na dziś dofinansowanie dostaje się tylko na kotły klasy 5 bez dodatkowego rusztu,jednak nasi urzędnicy chcą wykreślić ten ruszt. U nas bardzo często jest wyłączany prąd i wiedzą że ludzie domagali by się odszkodowań z tego względu. Poza tym, nie będzie zakazu palenia drewnem więc dlaczego ludzie musieliby się ograniczać do tylko jednego rodzaju paliwa... Co ustalą dokładnie ma być wiadome dopiero w marcu tak więc trzeba poczekać... Animus jak już wyżej pisałem - nie chcę kotła typowo na pellet,brykiet,zrąbki itp. To już wolałbym gaz... A poza tym nie oszukujmy się... nasz kraj jest zbyt biedny żeby odejść od węgla od tak... Może za 15- 20 lat coś się zmieni. Animus- z czego wynika że na 4 klase dostaniesz dofinansowanie? Od początku pisałem że dofinansowanie jest tylko na klase 5 i to bez rusztu