Skocz do zawartości

Lahma-SPA_Vision

Uczestnik
  • Posty

    9
  • Dołączył

  • Ostatnio

    Nigdy

Posty napisane przez Lahma-SPA_Vision

  1. Cytat

    Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

    Wszędzie piszą jak zbudować saunę, a ja chciałbym zapytać, jak przygotować pomieszczenie gdzie ma być sauna? Na razie jest wylewka i tynk, doprowadzona siła, wentylacja mechaniczna.

    Czy trzeba dawać jakieś specjalne izolacje (ściana, podłoga, sufit) od temperatury czy wilgoci? Specjalne farby czy podkłady? Albo jeszcze coś?


    Ale o jaką saunę chodzi?
    Sauna sucha - fińska - (czasem dla niepoznaki zwana mokra, bo sucha jest staroszwedzka) - to 10-35% wilgotności, sauna parowa (czasem dla zmylenia zwana łaźnią parową, co jest błędne zresztą) ma 35-45% wilgotności a już sama łaźnia parowa (najdroższa, więc najrzadziej budowana w domach prywatnych, aczkolwiek nawet teraz mamy w trakcie 2 takie realizacje) ma wilgotności 100%.
    A zależności od tego jest różna izolacja.

  2. Cytat

    nie lubię chodzić do sauny w ogóle. Jest mi tam za gorąco i za duszno, więc choćby nie wiem co w domu sobie nie zamontuję.



    Chodzisz może do złej sauny... Taka staroszwedzka, sucha, z temperaturą koło 100 stopni i wilgotnością 10% albo fińska 70-90stopni i 35%, najbardziej popularna u nas, są wymagające w użytkowaniu. Ale już sauna parowa, gdzie mamy koło 60stopni i 40% wilgotności jest dużo bardziej przyjazna. Każda z nich może być w domu w tym samym pomieszczeniu dzięki użyciu pieca combi.
  3. Cytat

    A z ciśnieniem na dwie słuchawki nie ma problemów?


    W jednym czasie używa się tylko jednej końcówki, więc z ciśnieniem to problemów nie ma... Deszczownia + słuchawka prysznicowa, może być jeszcze z trzecią końcówką, czyli klasycznym "kranem", krótkim oczywiście. Też przydatne, np. do napełniania wiadra w saunie;)
  4. Cytat

    jeżeli nie masz możliwości wyrzucić wanny i zamontować brodzik z kabiną to ścianka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż zasłonka, która faktycznie na dłuższą mete jest uciążliwa, bo sprawia wiele problemów.


    A ja będę twierdził, że od taniej ścianki średniej jakości lepszym rozwiązaniem jest zasłonka - tania z założenia i wizualnie dające większe możliwości aranżacji
  5. Cytat

    Wiem, czy różnią się te sauny w teorii, bo czasem chodzę sobie do nich dla relaksu icon_smile.gif Chodziło mi to, która z nich - w warunkach domowych/mieszkalnych - jest łatwiejsza w utrzymaniu? Bo wydaje mi się, że mimo mniej zbawiennego działania infrared nie wymaga tyle zachodu, jak na amatora.


    A gdzie się lepiej relaksujesz?icon_smile.gif
    W IR czy w s. suchej/mokrej (wstawiając piec combi masz bowiem możliwość jednej i drugiej)? Tym się kieruj.
    W saunie musisz odprowadzić parę, również skroploną na podłodze.
    IR to pokoik z drewna z grzejnikiem w środku, więc siłą rzeczy podłączenie jest prostsze.
    Samo codzienne utrzymanie przy użytkowaniu domowym nie różni zbytnio.

  6. Znajdzie się wielu sprzedawców IR, którzy będą przekonywać, że to właśnie te kabiny są bardziej dobroczynne dla organizmu... Jednak my zawsze na pierwszym miejscu wymienimy sauny tradycyjne. Z użyciem pieca combi mamy do dyspozycji kąpiel suchą i parową (i ziołową też;).
    Tym niemniej gusta są różne, najlepiej iść/jechać do saunarium, wypróbować klasykę i IR i zdecydować co wam bardziej pasuje. I czy faktycznie polubicie to na tyle, by wyposażać dom we własną saunę.
    (ale jeśli tak, to proszę o pw;)
  7. Cytat

    Przykleił się do siedzenia, to i inni niech też popróbują, a cooo...



    Świerk skandynawski, selekcjonowany, po obróbce, powszechnie stosuje się na panele boazeryjne w saunach.
    Siedziska jeśli są olchowe to i kleić się nie ma do czego, to również dość typowy, porządny materiał. My w standardzie używamy abachi, ale robiona "tymi ręcami" i z parciem na koszta może być i olcha. Może niekoniecznie sztacheta..;) Długo już się trzyma, zapytam z ciekawości?
  8. Cytat

    Zastanawiam się nad budową małej sauny w domu, który jest już użytkowany.
    Żonka marudzi i marudzi, że trzeba w końcu zbudować własne małe spa... icon_smile.gif

    Tyle że w domu nie ma idealnego miejsca na saunę. Pod uwagę bierzemy poddasze i garaż.
    Garaż jest duży (choć nie chciałbym tracić swojej przestrzeni do majsterkowania). Ale żonie nie widzi się kąpiel parowa w garażu icon_smile.gif
    Z kolei poddasze ma pewne skosy, więc nie wiem czy kabina wejdzie...

    Oczywiście zastanawiam się też nad wieloma innymi kwestiami związanymi z budową tej sauny, ale to może później...

    Gdzie Wy byście woleli mieć saunę?


    Małe spa czy saunę?
    Sauna sama w sobie nie potrzebuje wiele miejsca, szczególnie jeśli ma być na 2-3 osoby. Ale jeżeli mamy nazwać to 'spa' to wypadałoby mieć 20-30m2 powierzchni i pomieszczenie, w którym faktycznie możemy odgrodzić się od świata zewnętrznego. Koszt jest oczywiście adekwatny do metrażu ;)
    Saunowanie jest nieodłącznie związane ze schładzaniem ciała - bez naprzemiennego rozgrzewania i chłodzenia efekt prozdrowotny sauny będzie znikomy. Nie zapominajmy też o miejscu do odpoczynku po seansie, jakaś ława, leżak, wygodny fotel...
    Jeśli łazienka jest duża, to można by pokusić się o taką jej aranżację, by powstało coś na kształt pokoju kąpielowego, wykorzystać kabinę prysznicową do schładzania, dostawić fotel... Wiadomo, że nie zawsze będzie to możliwe, ale byłoby chyba optymalne.
    Co do urządzenia sauny na poddaszu oczywiście nie ma problemów o ile będzie zapewniony dostęp do mediów i wentylacja. Zamiast gotowej kabiny robimy wtedy projekt pod wymiar i tak jak wspominali przedmówcy można zamówić albo materiał z robocizną albo sam materiał i montować saunę samemu.
×
×
  • Utwórz nowe...