Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Htomas

Uczestnik
 • Posty

  6
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Htomas

 • Ranga
  Początkujący
 1. Htomas

  Odziedziczona działka - co z nią zrobić?

  Odnawiam temat po roku. Chciałbym sprzedać tę działkę, kupiec się znalazł, jednak negocjacje z nim są trudne. To deweloper, który zbudował apartamentowce obok mojej działki i bez porozumienia ze mną korzystał z mojego terenu. Mam na to dowody w postaci zdjęć i świadków. Otrzymałem z Urzędu Miasta kopie decyzji o warunkach zabudowy dla tego dewelopera - okazało się, że zmienia on mieszkania 2-poziomowe na 1-posiomowe i w związku z tym będzie potrzebował nowych miejsc parkingowych. Ale od dłuższego czasu się nie odzywa. Od prawnika dostałem takie rady, aby nie kontaktować się z deweloperem tylko obliczyć sumę odszkodowania, jakie mógłbym żądac za bezumowne korzystanie z mojej działki, a następnie: 1. Zwrócić się do sądu o zawezwanie do próby ugodowej . 2. Postawić na działce tablice z napisem "Na sprzedaż" i numerem telefonu. Ewentualnie także dać ogłoszenia w necie. 3. Wystąpić do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy mojej działki. Powyższe zabiegi miałyby skłonić dewelopera do negocjacji. Co o tym sądzicie? Pozostaje też kwestia obliczenia kwoty żądanej za bezumowne korzystanie z działki. Bo jak np. patrzę na ceny dzierżawy działek inwestycyjnych to są one rzedu 2 zł/m2/miesiąc. Czyli niewiele.
 2. Htomas

  Odziedziczona działka - co z nią zrobić?

  Granica działki jest oddalona od okien o ok. 10m, co widać na zdjęciu. Więc mnie wychodzi max. 11 m. Czyli powierzchnia 27,6 x 11 = 303,6m2 = ok. 20% powierzchni działki.
 3. Htomas

  Odziedziczona działka - co z nią zrobić?

  Ale przecież napisałem "teoretycznie" Co to ceny za m2 to jak Ty to liczyłeś? Mnie wychodzi 3000zl/138m2=21,74zł/m2
 4. Htomas

  Odziedziczona działka - co z nią zrobić?

  Dobry pomysł Ceny za parkingi strzeżone wynoszą obecnie ok. 120 zł miesięcznie od samochodu osobowego. Jednak tu jest taka sytuacja, że wybudowano blok nie zapewniając wymaganych decyzją o warunkach zabudowy, tych miejsc (minimum 1 miejsce parkingowe lub pod garaż). I teraz urząd miasta, albo lokatorzy mogą ścigać dewelopera. Więc teoretycznie mógłbym zażądać wysokiej ceny. Np. 3000 zł miesięcznie. I co dalej? Czy druga strona będzie zmuszona to przyjąć? No i w dzisiejszych czasach rodziny posiadają już więcej niż 1 samochód, szczególnie te, które stać na duże ładne mieszkania w apartamentowcach. Więc może się okazać, że ten omawiany pas to za mało. Może ktoś chciałby mieć garaż zamiast zwykłego miejsca "pod chmurką"? A dla garaży ta nieszczęsna linia energetyczna nie jest przecież problemem.
 5. Htomas

  Odziedziczona działka - co z nią zrobić?

  Dzięki, tak zrobię Znalazłem to http://forum.gazeta.pl/forum/w,217,2109508...pomoc_.html?v=2 Czyli stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m. Na 12 samochodów będzie to 12*2,3 x 5 m = 27,6 x 5m = 138 m2 czyli 9,2% pow. działki. A te 27,6 m to ok. 30 m czyli krótszy bok działki. Czyli niby wszystko OK. Ale spotkałem się tez z radami znajomych, aby nie sprzedawać części działki tylko całość, bo będzie trudniej sprzedać mniejszą działkę...
 6. Witam serdecznie wszystkich na forum Odziedziczyłem działkę rolną w przybliżonym kształcie prostokąta 30x50m (w innym mieście), która obecnie znajduje się na osiedlu domów jednorodzinnych i dookoła powstały już okazałe rezydencje. Niestety nad fragmentem działki przebiega linia SN (zaznaczona gruba błekitną linia na widoku satelitarnym). Zamierzam za jakiś czas albo sprzedać działkę albo ją wydzierżawić, jednak pozostaje pytanie co z linia. 1. Czy sprzedać działkę i niech się nowy właściciel martwi? 2. Czy jednak najpierw przebudować linię - albo skablować albo przenieść fragment linii wzdłuż granic działki? Na załącznikach przedstawiam widok satelitarny z zaznaczonym przebiegiem linii 15 kV (gruba błękitna linia) oraz zdjęcie. Ta nieszczęsna linia istnieje od dawna i ktoś kilka lat temu skablował już odcinek na lewo od słupa aby postawić 1-pietrowe bloki mieszkalne - apartamenty. Jak ustaliłem koszt skablowania linii 15kV to około 40000 zł. Linia przebiega tak, że biorąc 5m minimalnej odległości od niej oraz 4m od granicy działki mam 13,5 m na szerokośc ewentualnego domu mieszkalnego. Więc teoretycznie mozna by go postawić. jest jeszcze jedna opcja - parking dla mieszkanców apartamentowca. Na swojej działce nie mają miejsca spełniającego wymaganą przepisami odległość. Więc może wydzierżawić działke jako parking (minimum 12 miejsc postojowych)? Tylko jakiej ceny mozna żądać?
×