Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Q??

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  1

Q?? last won the day on grudnia 15 2013

Q?? had the most liked content!

Reputacja

1 Neutralny

O Q??

 • Ranga
  Początkujący
 1. Pellet ze słomy bardzo słabo się sprawdza w małych domowych kotłowniach, ze względu na bardzo duże zapiaszczenie i powstające spieki. Przerabiałem ten temat 3 lata temu, ja i moi klienci. Nie było ani jednej osoby zadowolonej. Są jednakże palniki na pellet, które posiadają mechaniczne czyszczenie rusztu. Powoduje to usuwanie spieków. Palniki te radzą sobie s pelletem agro i słabej jakości drzewnym
 2. Q??

  Jaki kocioł?

  Warto poczytać czym jest tak naprawdę te rzekome te 108% sprawności kotła gazowego. Ja będąc laikiem nie wierzyłem w to, że kocioł może oddać więcej energii niż jest w gazie, bo było by to perpetuum mobile. Jak zacząłem szukać informacji na temat tej sprawności to okazuje się że niestety perpetuum mobile nie odkryto. Pozwolę sobie zacytować: W danych technicznych kotłów kondensacyjny podawana jest ich sprawność do 109% - czy kocioł kondensacyjny lub inne urządzenie może pracować ze sprawnością ponad 100% ? - nie. Tak wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych wynika ze sposobu jej obliczania.
 3. W każdym sterowniku o tym czy piec będzie w trybie pracy czy podtrzymania decyduje temperatura kotła, którą mierzy czujnik temperatury i przekazuje do sterownika. Na sterowniku ustawiasz temperaturę zadaną kotła. Cytat z piątej strony instrukcji sterownika DEFRO-AG: Jeśli temperatura kotła jest niższa od Temperatury zadanej, regulator znajduje się w cyklu pracy, w którym nadmuch pracuje przez cały czas, natomiast czas pracy podajnika paliwa jest ustawiany przez użytkownika (ustawia się zarówno czas pracy jak i czas przerwy). Gdy kocioł osiągnie temperaturę zadaną przechodzi w cykl podtrzymania. Cytat z szóstej strony instrukcji sterownika DEFRO-AG: Jeśli temperatura kotła jest równa, bądź wyższa od Temperatury zadanej, regulator znajduje się w cyklu podtrzymania (należy skonfigurować czas przerwy jak i czas pracy w podtrzymaniu) Jednym słowem nie jest tak, że kocioł nie pracuje automatycznie. Jeśli dom będzie odbierał dużo ciepła, to temperatura na kotle przez dłuższy czas będzie niższa od zadanej. Parametry takie jak podawanie, przerwa i nadmuch nie zmienią się. Jeśli dom będzie odbierał mało ciepła, to kocioł szybciej osiągnie temperaturę zadaną i przejdzie do trybu podtrzymania, co nie zmienia faktu, że zanim wejdzie w tryb podtrzymania kocioł będzie pracował tak samo intensywnie jak w przypadku opisanym wyżej. Idź do kotłowni, posiedź godzinkę i poobserwuj jak wygląda cykl pracy i cykl podtrzymania. Zwracam uwagę, że cykle te nie trwają 10-15 sekund, tylko kilkanaście minut.
 4. Twój piec pracuje w dwóch trybach: 1. Praca - grzeje z mocą maksymalną do momentu uzyskania temperatury zadanej. 2. Podtrzymanie - po osiągnięciu temperatury zadanej, do momentu osiągnięcia niższej temperatury (tzw histereza kotła), potem przechodzi do pracy. Jeśli dom odbiera mało ciepła, wydłużają się czasy podtrzymania, skracają pracy - kocioł zużywa mniej opału. Jeśli dom odbiera więcej ciepła skracają się czasy podtrzymania, wydłużają czasy pracy - kocioł zużywa więcej opału. Czas pobierania, przerwę i siłę dmuchawy ustawia się oddzielnie dla obu trybów.
×