Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Hitman

Uczestnik
 • Posty

  5
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Hitman

 • Ranga
  Początkujący
 1. Hitman

  Porządkowanie działki tj. niwelacja terenu

  Zgadzam się w pełni. Ja takiego zamiaru nie mam i przez kolejne 5 lat na pewno nie będę miał. Później prawdopodobnie działkę sprzedam. W międzyczasie chciałbym aby była uporządkowana i ładnie wyglądała wśród nowo-powstających domów. Zatem proszę o pomoc w kwestii moich pytań dot. niwelacji terenu. Rozumiem wasze zakłopotanie zw. z brakiem PnB, ale tym proszę się nie martwić.
 2. Hitman

  Porządkowanie działki tj. niwelacja terenu

  Bobiczek, po pierwsze to nie ja pisałem że to najlepsza ziemia. Po drugie, pytanie dot. niwelacji terenu z czym niewątpliwie jest związana jego wierzchnia warstwa czyli humus. Aby wyrównać teren mogę być zmuszony do pozbycia się kilkudziesięciu cm. warstwy ziemi i powstaje pytanie czy warto humus zatrzymać, a jeżeli tak to dlaczego? Na glebie piaszczystej a taka jest u mnie humus może stanowić zaledwie kilak cm. więc może warto zakupić i nawieźć innej ziemi - może bardziej przystosowanej do zakładanego w przyszłości trawnika. Jeżeli miałbym wyrównać teren poprzez jego obniżenie to powstaje pytanie, której warstwy ziemi należy się pozbyć, bo wygląda na to że nie humusu. Wolałbym raczej uzyskać odpowiedź na mojego posta i zawarte w nim pytania, niż tłumaczyć z polskiego na polski... Adam, rozumiem, ale na jakim poziomie gruntu powstaje poziom zerowy podłogi parteru budynku? W chwili obecnej na mojej działce panują nierównomierne warunki i chciałbym się dowiedzieć do jakiego poziomu równa się grunt na działce i gdzie to jest ustalone.
 3. Hitman

  Porządkowanie działki tj. niwelacja terenu

  Czynności polegające na wybraniu ziemi z określonego terenu albo naniesieniu ziemi w celu wyrównania terenu lub jego podwyższenia mogą zostać zakwalifikowane jako wykonanie budowli ziemnej lub nie podlegać takiej kwalifikacji. Jeżeli będzie to celowe przemieszenie znacznej ilości ziemi powodujące w rzeczywistości wykonanie nasypu, to będzie można uznać, że powstała budowla ziemna, wymagająca co do zasady pozwolenia na budowę. Jeżeli z kolei owa niwelacja nie będzie się wiązała z wykonaniem widocznej budowli i nie będzie powiązana z dalszymi robotami budowlanymi, to wtedy w ogóle nie powinna zostać objęta regulacjami pr. bud.
 4. Hitman

  Porządkowanie działki tj. niwelacja terenu

  Proponuję zapoznać się z regulacjami prawnymi w tej materii, gdybym się jednak mylił proszę o uzasadnienie poparte konkretnymi informacjami, bo samo suche stwierdzenie jakoś do mnie nie trafia... Roboty ziemne polegające na niwelacji terenu są robotami budowlanymi, gdy są pracami przygotowawczymi do rozpoczęcia budowy jakiegoś określonego obiektu budowlanego w rozumieniu art. 41 pr. bud. albo wówczas, gdy zmierzają do powstania budowli ziemnej i wymagają co do zasady uzyskania pozwolenia na budowę. Nie spełniające tych warunków samo wyrównanie poziomu gruntu, jego niewielkie podwyższenie lub obniżenie nie powinno podlegać regulacjom prawa budowlanego. Roboty ziemne jako takie nie mieszczą się w pojęciu robót budowlanych w rozumieniu regulacji art. 3 pkt 7 pr. bud., jeżeli nie prowadzą do powstania obiektu budowlanego. Powyższe potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych, w którym stwierdza się, iż co do zasady roboty ziemne związane z wykonaniem podwyższenia terenu nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia organom administracji architektoniczno - budowlanej, zatem ich wykonanie nie podlega regulacji pr. bud. Jednakże ingerencja organów nadzoru budowlanego dotycząca wykonania robót ziemnych związanych z podwyższeniem terenu działki nie jest z góry wykluczona. Organ uprawniony jest do prowadzenia takiego postępowania w przypadku, gdy roboty te powiązane są z wykonywaniem obiektu budowlanego i objęte pozwoleniem na budowę wskazującym na zakres i sposób ich wykonania. W związku z tym ustalenia wymaga, czy i w jaki sposób doszło do zmiany ukształtowania terenu oraz ewentualnie, czy ma to związek z prowadzeniem robót budowlanych wykonywanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach [por. wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 lipca 2008 r., II SAB/Lu 41/08; por. również wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 lutego 2008 r., II SA/Łd 1067/07].
 5. Witam serdecznie W chwili obecnej nie zamierzam się budować, aczkolwiek chciałbym uporządkować działkę, tj. zainstalować ogrodzenie panelowe, dokonać niwelacji terenu oraz odchwaścić teren. Na mapie cyfrowej nieruchomości mam podane odnośniki o wartościach wahających się od .93.8 do .94.2. Nie jestem pewien co one oznaczają i proszę o pomoc czy jest to ozn. wys. terenu wg. którego należy niwelować teren? Jeżeli są to ozn. wys. terenu to do jakiej wartości należy ten teren wyrównać? Co to jest poziom „zero”? Kolejne zagadnienie dot. samej ziemi. Czytałem, że należy w przyszłości przed rozpoczęciem prac budowlanych pozbyć się humusu. Czy zatem przy niwelacji terenu należy zlecić usunięcie tej warstwy ziemi (ile? 30 cm?) i pozbycie się czy odłożenie (co później z tą ziemią)? Po co niwelować ten teren jeżeli okaże się, że grunt jest np. nieodpowiedni do zasiania trawy i będę musiał nawieźć jakiejś innej ziemi? Czy zatem należałoby pozbyć się humusu i zastąpić go innym rodzajem gruntu? A co z gruntem pod fundamenty? Pozdrawiam Hitman
×