Skocz do zawartości

Bartek22

Uczestnik
  • Posty

    2
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Bartek22

  1. Cytat

    Ale przecież do manewrowania temperaturą przy ogrzewaniu podłogowym służą sterowniki (pogodowe, pokojowe).Pogodowy "wyprzedza" jakoby mającą nastapić zmianę temperatury na zewnątrz i przy uwzględnieniu dużej bezwładności podłogówki-odpowiednio ją reguluje.
    Mając dodatkowo sterownik pokojowy - nie widzę logiki w tym co Pan napisał.



    Nie słyszałam o kims kto instaluje w całym domu podłogówkę bez regulatorów temperatury icon_wink.gif




    Wszystkie systemy sterowania działają tym skuteczniej im mniejszą bezwładność ma cały układ ogrzewania tzn. w tym przypadku im szybciej się nagrzewa lub chłodzi tym łatwiej będzie Pani sterować temperaturą. Przykładowo dla prostego systemu sterowania typu czujnik w pomieszczeniu i układ włącz/wyłącz piec:
    Wychodzi Pani na 8 godzin do pracy w domu jest 23 st C. Ustawia Pani temperaturę na 16 st C.
    Wylewka anhydytowa szybko traci ciepło i temperatura w domu spada. Wylewka cementowa ma dużo zmagazynowanego ciepła, które mimo wyłączenia pieca nadal jest oddawane na pomieszczenie, temperatura zaczyna spadać po około 4 godzinach.
    Wraca Pani do domu i podkręca ogrzewanie znowu na 23 st.c
    W przypadku wylewki anhydytowej następuje szybkie nagrzanie się wylewki i po godzinie temperatura w pomieszczeniu zaczyna szybko rosnąć do 23 st C. W przypadku wylewki cementowej temperatura zaczyna rosnąć po około 4 godzinach.
    W efekcie ustawienie w przypadku wylewki cementowej rezygnuje Pani z takiego sterowania temperaturą, bo zbyt długo czeka Pani na nagrzanie pomieszczenia.

    To oczywiście duże uproszczenie i zaawansowane systemy sterowania pozwalają znacznie lepiej sterować ogrzewaniem niż w podanym przykładzie. Jednak opisany efekt dużej bezwładności wylewki cementowej zawsze będzie obniżał skuteczność sterowania. Opisany przez Panią system sterowania próbuje kompensować niedogodność w postaci wolno nagrzewającej się wylewki, ale moim zdaniem łatwiej jest tej niedogodność po prostu nie mieć.

    Przykład z otwieraniem okiem jest dość skrajny, ale spotkałem takie rozwiązanie przy ogrzewaniu podłogowym - w domu nie było żadnych czujników temperatury icon_wink.gif








  2. Cytat

    Dziekuję za wypowiedź przedstawiciela firmy , aczkolwiek:
    "Agilia Sols A pozwala zmniejszyć zużycie energii cieplnej i koszt poniesiony przy wykonywaniu posadzki zwraca się po kilku sezonach."
    Może jakieś wyliczenia, dowody?
    Możnaby dodać że wylewka anhydrytowa ma też dobroczynny wpływ na mlecznośc krów na Podlasiu, ale nie mając konkretnych wyników , obserwcji i doświadczeń to..... jest to zwykły kit, chwyt (reklamowy) icon_wink.gif



    Witam

    Nie badaliśmy wpływu wylewki anhydytowej na mleczność krów na Podlasiu, bo akurat w tamtym rejonie nie mamy wytwórni icon_wink.gif

    Oszczędność na ogrzewaniu przy używaniu ogrzewania podłogowego z wylewką Agilia Sols A wynika z faktu, że może Pani płynnie sterować temperaturą w pomieszczeniu. Sterowanie pozwala obniżać temperaturę kiedy np. nie ma Pani w domu (np. wyjście do pracy lub wyjazd na weekend). Jednocześnie odpowiednie sterowanie sprawia, że w pomieszczeniach nie robi się zbyt ciepło, co może się zdarzyć jeśli system ogrzewający ma dużą bezwładność - a wtedy jedynym "ratunkiem" jest otwieranie okna i straty energii cieplnej. Przy wylewce dobrze przepuszczającej ciepło może Pani również ustawić piec na niższą temperaturę wody.
    Te wszystkie czynniki powodują, że zużycie energii cieplnej jest mniejsze stąd mniejsze koszty. Oczywiście kwota oszczędności zależy od rodzaju systemu ogrzewania i sposobu jego użytkowania.

    pozdrawiam
    Lafarge
×
×
  • Utwórz nowe...