Skocz do zawartości

Claudio

Uczestnik
  • Posty

    22
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Claudio

  1. Cytat

    B20 to na strop się daje a na ślepa (tak bynajmniej u mnie na to mówią icon_biggrin.gif ) wystarczy B10. Chudy beton to daje się pod ławy fundamentowe. Coś mi się wydaje ,że źle odczytałeś projekt. A ile się płaci? o to już pytaj w pobliskiej betoniarni bo ceny są różne,różniste.



    Tak mówili na niego wykonawcy-chudy beton. Ale rozumiem, ze jest to taki sam beton jak na ławy fundamentowe, tylko tam miałem b25?

    A tak jest na projekcie. Grunt rodzimy, podsypka, beton b20 15 cm, papa asfaltowa zgrzewalna, folią budow, styropian 2x10cm, folia budowlana, wylewka betonową 10 cm, posadzka takie warstwy napisane w przekroju
  2. Cytat

    bynajmniej nie było to po kosztach, za fundament wywaliłem ponad 50k, nie oszczędzałem na niczym, trafiła mi się ekipa jakich wiele w polsce. Wybrała gline i ja tam spowrotem wrzuciła. Byle jak i szybko. Pomijam fakt że dom z bala i róznica między najniiższym a najwyższym punktem domu miała nie przekroczyć 1 cm - oni zrobili 10 cm. Tyle. Teraz sa efekty. Nie da się byc codziennie na budowie. Zastanawiam się jeszcze czy jeszcze nie zrobić siatki otworów w chudziaku i wtłoczyć tam betonu pod ciśnieniem , o ile badania geotechniczne wykażą że grunt jest juz dostatecznie zegęszczony.



    Moim zdaniem to kierownik budowy odbierając ten etap budowy powinien nie pozwolić na zalanie fundamentów zasypanych glina. Ty masz prawo się nie znać!
  3. Cytat

    Nie kolor piasku jest odpowiedzialny za jego jakość.
    A co do zagęszczania to filozofii nie ma.Sypiesz warstwę około 20-30 cm po całości i ubijasz,przy ścianach zewnętrznych musisz uważać i za mocno i nie cisnąć zagęszczarka abyś murów nie wypchnąć. Jeżeli jest piasek sypki to po rozsypaniu warstwy można go polać wodą aby przy zagęszczaniu nie "mielił". I tak warstwa po warstwie aż do danej wysokości.




    Rozumiem a czy jest jakiś sposób na sprawdzenie stopnia zagęszczenie. Innymi słowy jak stwierdzić czy wystarczająco zagescilem???

    Drugie pytanie. Jakie urządzenie użyć? Skoczka czy stopę? Co radzicie?
  4. Cytat

    wiesz, wybrałem całą górę ziemi,a potem ja tam po prostu wrzuciłem, wiem że lepiej byłoby użyć piasku,



    Jestem teraz na etapie zasypywania i mam dylemat ponieważ potrzebuje z 200 ton piachu co daje spora sume. Jednak rozmawiałem z różnymi ludźmi siedzacymi w temacie i mówią ze piach jest najlepszy bo nie zmienia tak objętości i łatwiej go zagescic. Więc muszę zapłacić bo chyba warto.
  5. Cytat

    Witam.

    Po dwóch latach od wylania chudego betonu w domu przyszedł hydraulik robić instalacje. Potrzebował wykuć w jednym miejscu i okazało się że wylewka (chudziak) praktycznie wisi w powietrzu na całej powierzchni. Porobiły się jamki 10-15 cm głebokie.
    Były na to rzucone druty przy wylewaniu (takie prowizoryczne zbrojenie) więc trzymało sie razem i nie popękało. Było wybierane w tym miejscu 2 m ziemi i tyle samo sypane pod wylewkę (ze spadku terenu wychodzi w najgłębszym miejscu 2 m). Najwidoczniej źle było zagęszczone. Za szybko zalane. Pytanie co teraz z tym zrobić. Stan surowy zamknięty domu. Okna drzwi dach. Kuć wszystko i co dalej? Wybierać do spodu i zagęszczać czy skuć, ubijać skoczkiem, dosypać i zalać?




    A może zła podsypka wypełniająca. piszesz ze zasypywales ziemią a z tego co wiem to najlepiej piachem bo ziemie trudno zagescic. Może tu problem
  6. Cytat

    Co mogę Ci doradzić to to,że nie każdy "piach" nadaje się do wypełnienia wewnątrz ścian fundamentowych oraz pamiętaj o dobrym zagęszczeniu piasku żebyś potem nie zadawał pytania jak ślepa Ci popęka.




    No właśnie wiem bo mogłem kupic tańszy piach ale facet przywiózł koloru brązowego i mówił ze to doby piach więc go odeslalem żeby sobie to zabrał. Dlatego chyba nie pozostaje nic innego tylko płacić slono za piach....ale dobry

    A nawiązując do zagęszczanie to napisz coś wiecej

    Dzięki
  7. Cytat

    Jak cna kosmiczna to policz sobie ile wychodzi tona - 36 zł i teraz zadaj sobie pytanie czy za 36 zł ładowałabyś tą tonę ręcznie? o cenie materiału już nie wspomnę i transporcie.
    Cena dobra a sprecyzuj do czego ten piach ma być,czy do podsypania pod przyszłym fundamentem czy do wypełnienia podsypki między ścianami fundamentowymi pod posadzkę ślepą.




    Może trochę źle się wyraziłem chodzi o wypełnienie podsypki miedzy ścianami fundamentowymi pod płytę? Ławy już są wysłane i postawione ściany fundamentowym z bolączką i izolacja wykonana. Teraz trzeba czymś wnętrze wypełnić. Dlatego piach. Niestety potrzebuje dużo bo obrysem fundamentów duży.
  8. Cytat

    ?????
    pierwsze słyszę .... :scratching:




    Ale co pierwsze słyszysz? Chyba to nie jest nietypowe, ze fundament się zasypuje piachem i utwierdza warstwa po warstwie? Ziemia zmienia swoją objętość pod wpływem wilgoci i może to spowodować pęknięcia płyty dlatego się stosuje piach. Ja mam podłoże gliniste swoiste i to chyba tez na to wpływa
  9. Cytat

    oj jeśli masz zaufanie do kierownika, to nie rób. Pisałem, chudziak nie jest wymagany. Lepiej się na nim pracuje (chodzi o ławy), no ale to i tak oni będą robić a nie Ty. Upierać się przy nim nie musisz. Bez chudziaka da się żyć icon_biggrin.gif



    No rozumiem nie będę dzisiaj dzwonił do kierownika z pretensjami icon_biggrin.gif
    Tylko się zastanawiam czy to nie pogorszy izolacji. Z tego co wiem miedzy chudziakiem a ławami daje się już folie izolujacą a lejąc od razu właściwa warstwę będzie mniej izolacji.....
  10. Cytat

    chudziak przesuwa wszystko o jeden dzień. Jak masz ekipę i nie dopłacisz więcej, to sobie zażycz.



    Ale dlaczego mam dopłacać skoro tak jest poprawnej to co mnie obchodzi, ze maja wiecej roboty!!!
    To ich obowiązek zrobić jak najlepiej. Dopłace za materiały i tyle. Nie rozumiem tylko czemu kierownik tez jest za opcja bez chudziaka...a gość wydaje się naprawdę kompetentny i doświadczony.
    A brak chudziaka grozi gorsza izolacja budynku?
  11. No to trochę mnie zmartwiliscie....kierownik jest przekonany do tej opcji ale może powinienem się uprzeć żeby był chudziak. A dużo przedłuży w czasie zrobienie najpierw chudziaka?
    Podłoże gliniste i równe w wykupie pod fundament...sam nie wiem icon_eek.gif

    No to trochę mnie zmartwiliscie....kierownik jest przekonany do tej opcji ale może powinienem się uprzeć żeby był chudziak. A dużo przedłuży w czasie zrobienie najpierw chudziaka?
    Podłoże gliniste i równe w wykupie pod fundament...sam nie wiem icon_eek.gif

    [quote name='Claudio' date='29.03.2013, 19:37 ' post='347526']
    No to trochę mnie zmartwiliscie....kierownik jest przekonany do tej opcji ale może powinienem się uprzeć żeby był chudziak. A dużo przedłuży w czasie zrobienie najpierw chudziaka?
    Podłoże gliniste i równe w wykupie pod fundament...sam nie wiem icon_eek.gif

  12. Witam. Czy zawsze trzeba wylewać chudziak przed zalewanem fundamentów. Moja ekipa wykonująca i kierownik budowy mówią, ze podłoże jest ok i można od razu lać fundamenty do szalunkow. Czy to nie jest błąd? Mam zaufanie do kierownika budowy ale wole się poradzić doświadczonych forowiczow.

    Dziękuje za odpowiedzi
  13. Cytat

    Podczas budowy systemem gospodarczym chemii używa się raczej aby zapobiec problemom w przypadku niespodziewanych spadków temperatury. Jeśli Twój kierownik jest przekonany i weźmie odpowiedzialność za odpowiednie przygotowanie i pielęgnowanie mieszanki to lej, ale czy tydzień różnicy warty jest ryzyka?

    Nawet jeśli w dzień temperatury będą dodatnie, to po wylaniu fundamentów należy je odpowiednio zabezpieczyć (np. przykrywając matami słomianymi :-)



    Rozumiem. Czyli wg Ciebie jaki max spadek temp w nocy jest bezpieczny przy założeniu odpowiedniego zabezpieczenia na noc?

    Dzięki za odp
  14. Cytat

    Zakładam, że jeżeli ktoś pyta to właśnie po to żeby sobie krzywdy nie zrobić. Bo jak się nie zna to lepiej zapytać niż coś popsuć. W końcu "Kto pyta nie błądzi", a jak pobłądzi pomimo to, no cóż ...

    Claudio - jaka decyzja? Generalnie jak patrzyłem na temperatury to po świętach można coś kombinować.



    No właśnie mam dylemat bo kierownik budowy mówi ze są uszlachetniacze i ewentualnie przed świętami można by coś pomyśleć ale to oczywiście zależy od temperatury. Jeśli prognoza będzie pokazywać poniżej -5 w nocy będę czekał i po świętach będę zalewał fundamenty.

    Zastanawia mnie tylko, kwestia tych uszlachetniacze. Mówi się, ze z nimi można lać nawet poniżej -5 a Wy piszecie coś innego?
  15. Mam pytanie czy jeśli temperatury w nocy spadają do ok -12 to można zalewac fundamenty? Wiem, ze są jakieś uszlachetniacze. Pytanie czy podwyzszą bardzo koszt fundamentów? Moja działka jest na terenie otwartym i zawsze temperatury są tam niższe niż w okolicy?

    Dziękuje za rady
    Pozdrawiam,
  16. Witam mam pytanie. Rozpoczynamy budowę i mam sprawdzonego wykonawcę. Budował u kilku moich znajomych. Ustalilem z nim cenę i obiecał ze będzie sztywne. Jednak wiem, ze z tym zawsze różnie bywa. Czy możecie przysłać mi jakiś wzór pisma, którym mógłbym się zabezpieczyć i wyszcegolnic poszczególne etapy stanu surowego otwartego. Mam tez prośbę czy może ktoś sprecyzować co wchodzi w stan surowy otwarty.

    Dziękuje za pomoc
    Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...