Skocz do zawartości

Nornik

Uczestnik
  • Posty

    49
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Nornik

  1. Cytat

    Bałbym się dokręcać na siłę w wieżowcu, żeby w razie urwania złącza nie zalać całego bloku, ale w domku icon_confused.gif
    Pewnie masz jakiś rozdzielacz, w którym odłączysz ten grzejnik, ewentualnie spuścisz wodę, sprawdzisz połączenie i dokręcisz... A nawet jeśli wyłączysz pompkę na parę godzin teraz, przy zerowych, zewnętrznych temperaturach, to spokojnie sprawdzisz czego cieknie i usuniesz przyczynę wycieku i w domu Ci nic nie zamarznie. Gorszą sytuację możesz mieć za parę dni, gdy nadejdą mrozy i okaże się, że coraz bardziej cieknie...


    Dzięki za szyki odzew.Ja wiem że najskuteczniejszym sposobem byłoby odłączenie grzejnika - jak piszesz - jednak mieszkanie jest po gruntownym remoncie i demontaż grzejnika u mnie wiąże się ze sporym bałaganem oraz możliwością uszkodzenia ścian bo ten grzejnik był nie ruszany od 20 lat tylko odpowietrzany.Dlatego pytałem o klej uszczelniający.
  2. Witam !
    Zrobiłem gruntowny remont mieszkania w domu jednorodzinnym i teraz gdy wszystko jest gotowe pojawił się problem z połączeniem grzejnika C.O z rurą odprowadzającą wodę.W miejscu gdzie rura łączy się z grzejnikiem spod nakrętki zaczyna leciutko cieknąć woda.Jak na razie jest tego nie wiele,około 60 - ml na dobę,ale boję się że do końca sezonu grzewczego może ta szczelina na łączeniu powiększać się.Nawet nie próbuję dokręcać tej nakrętki łączącej bo skutek może być opłakany.
    Czy jest jakiś klej,którym można posmarować to połączenie aby nie ciekło i wytrzymało do końca zimy ?
    Ktoś mi kiedyś mówił że jest tylko teraz nie pamiętam jaki to klej.
  3. Cytat

    "Na starej drewnianej podłodze" a nie szkoda ci drewna? Generalnie musisz patrzeć na różnice na 1 m kw, a nie całą podłogę. Ale tutaj możesz zastosować myk z różną grubością pianki.


    Podłogi mi nie szkoda,jest stara i zniszczona.Co prawda deski nie skrzypią ani nie są zawilgocone ale niestety - cyklinowanie,szlifowanie oraz lakierowanie sporo kosztuje i nie dam rady finansowo.Co do podkładanie pianki to też tak pomyślałem.Dzięki.
  4. Witam !
    Jestem w trakcie remontu mieszkania w starym domku jednorodzinnym.Chcę w dużym pokoju położyć panele podłogowe na starej drewnianej podłodze no i mam wielki problem co i jak zrobić aby te panele prawidłowo ułożyć.
    Dołączam szkic jak to u mnie wygląda.Jeżeli je położę na takiej podłodze oczywiście dam podkład podłogowy i piankę które i tak nie zniwelują takiej różnicy poziomu to czy panele będą się na niej trzymały i nie rozejdą się.Tam gdzie poziom jest wyższy będzie stał regał na całą ścianę.
    Wiele czytałem na temat układania paneli i wiem już że różnica 3,6 cm to bardzo dużo dlatego na razie wstrzymałem się z układaniem.
    Bardzo proszę o radę jak wybrnąć z tego problemu.

    DSC01446.jpg

  5. Witam !
    W leroy merlin kupiłem taki klej: "masa gipsowa PERLFIX" bo sprzedawca powiedział mi że jest jest tańszy o kleju "retro" i również można go stosować do przyklejania kamienia dekoracyjnego.Ja dopiero w domu poczytałem że stosuje się go do przyklejania płyt g-k i stąd mam wątpliwości czy kupiłem właściwy klej ?
    Można prosić o fachową pomoc ?
  6. Witam !
    Zamierzam położyć kamień dekoracyjny w przedpokoju na jednej ścianie i w związku z tym mam parę wątpliwości dotyczących przygotowania tej ściany.Otóż na wysokości od podłogi 150cm miałem pomalowaną lamperię farbą olejną,natomiast do sufitu była farba strukturalna typu raufaza ( nie tapeta). Z tego co mi wiadomo to ściana powinna być czysta i bez farby i tu mam problem.Jestem w trakcie opalania farby olejnej z lamperii i okazuje się że miejscami trzyma się bardzo mocno , schodzi olejna ale w niektórych miejscach do żywego tynku a w niektórych tylko wierzchnia warstwa.Natomiast raufaza też tak samo w niektórych miejscach przylega bardzo mocno.
    Czy mi mi to należy zedrzeć , wypalić starą farbę do żywego bardzo dokładnie czy ewentualnie w miejscach gdzie nie chce łatwo schodzić to zostawić ?
  7. Cytat

    Odpowiednie narzędzie pomaga lecz nie jest kluczem sukcesu. Trochę worków gipsu pod okiem szpachlarza trzeba "zjeść".
    Kup ostrzarkę lub sam szlifuj pacę i na koniec podegnij lekko rogi albo kup pacę np. Marshalltown lub Krafttools.


    Bardzo dziękuję za poradę.Pisałem że doświadczenia brak.Co do pacy to należy zeszlifować ją ze wszystkich stron i podgiąć wszystkie rogi ?
  8. Witam !
    Jestem w trakcie remontu całego mieszkania,kuchnia,łazienka,mały pokój kładłem na suficie płytę na pojedyńczej konstrukcji,ale pozostał duży pokój(25m2) w którym zamiast płyt chcę na suficie położyć gładź gipsową.I tu mam problem z którym biedziłem się gdy zaciągałem płyty.Nie mam wprawy w naciąganiu gładzi.Gdy nałożę gładź na pacę i ciągnę po kawałku to od brzegów pacy pojawiają się ślady od boków pacy.Próbowałem je delikatnie kasować ale nie wiele to daje bo powstają od kantów w innym miejscu.Oglądałem te filmiki na youtube na których tak ładnie im to wychodzi bez śladów.
    Jak należy prawidłowo prowadzić pacę aby te ślady nie powstawały ?
  9. Witam !
    Montuję stelaż w przedpokoju jednopoziomowy.Przedpokój ma 291cm długości x 107cm szerokości.Jeżeli profil CD wstawię po długości to wystarczy jeden,ale nie wiem czy to będzie prawidłowo.Natomiast gdy profile CD wstawiałbym po szerokości(107cm) no to byłoby ich 6.Jak należy to zrobić prawidłowo ?
  10. Cytat

    W sklepie icon_biggrin.gif
    Nie znam się aż na tyle ale być może włącznik krzyżowy albo schodowy rozwiąże sprawę. Uważam ,że jak wytłumaczysz o co Ci chodzi w sklepie to kumaty sprzedawca doradzi i sprzeda Ci to co potrzebujesz.
    A swoja drogą to nie pamiętasz jak było podłączone po staremu?


    Pokazał na fotce ,że w dwóch kablach jest prąd, nie ma co się czepiać takich szczegółów bo on ani ja nie jesteśmy fachowcami . Jest prąd to jest faza icon_biggrin.gif a czy to każda osobno czy jedna to już fachowiec by doszedł.


    Wejścia "L" są oznaczone na wyłączniku a nie na zdjęciu kabli w puszce,które prawidłowo są rozpoznawane po kolorach.
    Faza jest prawdopodobnie jedna tylko zięć rozdzielił na dwie stąd gdy sprawdzam próbówką to na jednej parze przewodów pali się żarówka normalnie a na drugiej słabo.Sądzę że jak pisze mhtyl to krzyżowy lub schodowy powinien rozwiązać sprawę.
    Szkoda,ale nijak nie mogę sobie przypomnieć jak to było podłączone po staremu.
    Jeszcze kombinuję aby podłączyć do takiego wyłącznika:
    Do wejścia L razem dwa przewody ten czarny prądowy i brązowy prądowy natomiast drugi brązowy i czarny do pozostałych dwóch wejść.

    DSC01446.jpg

  11. Cytat

    Sam autor o tym pisał i pokazał na fotce.


    Jak pisałem 22 lata temu taką "mądrą instalację zrobił mój zięć gdy tu mieszkał.Teraz ja robię remont i tym razem postanowiłem wymienić wyłącznik no zaczęły się schody.Doszedłem że aby móc zapalać światło w pokoju trzeba podłączyć dwa brązowe przewody - jeden prądowy do wtyku "L" drugi też brązowy do jednego z wtyków u góry wyłącznika.Natomiast aby paliło się światło w łazience to jeden prądowy w drugie gniazdo "L" a drugi do drugiego wolnego wtyku u góry.
    Problem gdzie kupić wyłącznik z dwoma wejściami "L" ?
  12. Cytat

    Nie sądzę.
    Zapewne ktoś kto robił instalację lata temu zrobił tak: "0" od licznika idzie bezpośrednio do żarówek a faza idzie sobie od licznika do gniazda. Przerwę masz na fazie. ponieważ nie oszczędzał ten ktoś materiału albo nie miał pewności gdzie docelowo będzie włącznik masz dwie fazy w jednym włączniku. Ot co. jeżeli wykorzystasz jedną z nich do zasilenia obu lamp to złego raczej się nie stanie i jeżeli nie masz tam wsadzonych bóg wi jak mocnych halogenów to może sobie tak działać latami.

    P.S. Możesz przecież zrobić próbę: ten brązowy z prądem zewrzyj najpierw z tym brązowym bez prądu - powinna zapalić Ci się lampa A a potem ten z brązowy z prądem zewrzyj z tym czarnym bez prądu - zapalasz lampę B


    Przy zwieraniu przewodów robi się zwarcie,wywala bezpiecznik.Ale zrobiłem tak:Próbówkę podłączyłem do czarnego z prądem i brązowego bez prądu.Zapala się żarówka w próbówce i w pokoju ale świeci słabo.Gdy podłączam próbówkę do brązowego z prądem i czarnego bez prądu żarówka świeci normalnie,Fakt że tą instalację robił zięć gdy tu mieszkał 22 lata temu.
  13. Cytat

    Czyli w puszcze masz 4 przewody? 2 z napięciem i 2 martwe? Jeśli tak to jeden z napięciem podłącz do wejścia L a drugi zaizoluj. A przewody martwe podłącz w dwa pozostałe zaciski. Tyle, że faktycznie powinieneś kupić inny włącznik.


    Sądzę że gdy tak zrobię to będę miał światło albo tylko w łazience albo w pokoju.Dołączam zdjęcie.

    DSC01446.jpg

  14. Witam !
    Remontuję mieszkanie i mam duży problem z podłączeniem wyłącznika światła do puszki w pokoju.W puszcze przewody są tak zainstalowane że jeden przycisk na wyłączniku włączał/wyłączał światło w łazience a drugi w pokoju.
    Kupiłem wyłącznik podwójny z trzema zaciskami - jeden to L na dole i dwa u góry.Prąd mam w jednym przewodzie brązowym i jednym czarnym,pozostają dwa przewody bez napięcia też czarny i brązowy.Nie wiem jak to podłączyć aby włącznik działał prawidłowo.Próbowałem ale w głowie mi się już miesza i zrobiłem parę razy zwarcie.Na szczęście to dom jednorodzinny teścia.
    Może kupiłem nie taki wyłącznik bo potrzebny jest taki,który ma dwa wejścia L ?
  15. Cytat

    Może to i specjalny przyrząd, ale tnie kąt 45 stopni - w markecie bez problemu dostaniesz piłkę z prowadnicą, na której utniesz pod takim kątem, a jak Ci się nie chce do marketu, tylko zaimprowizować coś na szybko, to korytko drewniane, na nim wyrysowany kwadrat i w bocznych ściankach robisz nacięcia po przekątnych - najprostszy i pewny sposób na uzyskanie 45 stopni (tak jak przycina się ramki obrazów...!). Listwę wsadzasz w korytko, brzeszczot w nacięcia i masz prowadnicę. Potestujesz chwilę i dasz radę - to nie żadna sztuka. Jeśli pomieszczenie nie ma właściwych kątów (90stopni) to wystarczy lekko podszlifować papierem ściernym.


    Mam takie korytko,które nazywa się skrzynka uciosowa, ale po przecięciu listwy pod kątem 45 stopni i przyłożeniu do ściany dwóch części listwy w narożniku sufitu kąt 90 stopni tworzy się pusta przestrzeń w kształcie trójkąta.Nie wiem jak Ci to wychodziło,ale ja kombinuję już od paru dni przycinając listwę na różne sposoby i nic mi z tego nie wychodzi.
  16. Cytat

    1. Kasetony? Z czego? Styropianowe? Jak zrobisz, tak będzie.
    Proponowałbym przykręcić na kaseton, pociągnąć nożem po szynie, żeby nie było szpary, potem odkręcić, wyjąć odcięty pasek i przykrecić ponownie.

    2. Po co Ci to? I tak szczeliny wyrównujesz akrylem. Nieważne, czy proste czy skośne.


    Bardzo proszę o poradę jak uciąć listwy gzymsowe przy suficie bo aby je przykleić trzeba odpowiednio przyciąć,inaczej nie pasują do siebie w rogach sufitu.W poradnikach jest napisane że należy je przycinać skośnie ale próbowałem przycinać na różne sposoby i nijak do siebie nie pasują w rogach ani pod kątem prostym ani po skosie.
    Może ktoś kto ma doświadczenie może mi pomóc.Biedzę się z tym już dwa dni.Znalazłem taki filmik,ale w nim jest użyty jakiś specjalny przyrząd za pomocą którego zaznacza się kąty do przycięcia.
  17. Witam !
    Remontowałem łazienkę i zrobiłem sufit z płyt gk no i mam mały problem.Czy kupować suszarkę wiszącą przykręcaną do sufitu czy dać sobie spokój ? U mnie łazienka jest mała raptem 2,5 m2 także pomimo że dałem płyty zielone to i tak obawiam się że może być tak jak przed remontem,cały sufit był w czarne kropki z sadzy z komina - jest to stary domek jednorodzinny.
    Co prawda udrożniłem przewód kominowy,założyłem wentylator ale jednak trochę się boję abym nie zniszczył całej swojej pracy.Poza tym co do mocowania suszarki nawet gdy użyję kołków typu molly lub takich specjalnych do płyt gk to też mam obawy czy suszarka wytrzyma na takiej konstrukcji.
    Bardzo proszę o podzielenie się zemną uwagami,będę niezmiernie wdzięczny.
  18. Witam !
    Będę układał na sufitach w pokojach kasetony i mam mały problem z przykręcaną do sufitu szyną sufitową.
    Czy można taki karnisz mocowany w suficie przykręcić do przylepionych kasetonów czy też należy zostawić pasek wolnej przestrzeni aby przymocować tą szynę ?
    Druga sprawa to nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak przycinać listwy gzymsowe ze styropianu aby nie stykały się ze sobą pod kątem prostym tylko skośnie ? Czy do tego potrzebny jest jakiś specjalny kątownik z możliwością cięcia pod odpowiednim kątem ?
  19. Cytat

    Ad1 Wg uznania icon_biggrin.gif
    Ad 2 Najpierw trzeba nałożyć szpachle w spoinę ,potem przykleić taśmę czy siatkę i całość zaciągnąć do równego szpachlą tak aby siatka czy taśma się wtopiła w szpachle.I wszystko trzeba robić na mokro,nie możesz czekać aby jedna warstwa wyschła przed położeniem siatki .
    Jak przykleisz najpierw siatkę to jak będziesz nakładał szpachle to ją poniszczysz.


    Serdeczne dzięki.To jednak zupełnie inaczej niż w filmie,który kupiłem ze strony "Zrób to sam video kursy". Tam gościu najpierw przykleja siatkę a potem szpachluje.Ja zrobię tak jak radzisz , czyli szpachluję spoiny uniflotem i na to taśma.
    Tutaj też mam mały dylemat bo jedni piszą że siatka jest tylko do nie przycinanych płyt , natomiast fizelina do płyt które były przycinane.
  20. Witam !
    Mam już całą kuchnię opłytowaną i teraz nie wiem od czego zacząć szpachlowanie łączeń.
    1) Czy na łączeniach używać taśmy z fizeliny czy siatki ?
    2) Czy przed położeniem taśmy nalęży wstępnie zaszpachlować łączenia płyt a dopiero na to po wyschnięciu jeszcze raz szpachlowanie i na to taśma z fizeliny lub siatki czy może jak czytałem w poradnikach najpierw przykleić taśmę siatkową ?
  21. Cytat

    Innymi słowy połącz te halogeny równolegle (pierwszy schemat).



    Swoją drogą bardzo dziwne to zwarcie w gniazdku.
    Żarówka to najprostszy "domowy" próbnik napięcia i jeśli miałeś zwarcie, to albo Ty je zrobiłeś, albo masz coś skopane w gniazdku


    Serdeczne dzięki.Już sobie poradziłem.Po prostu byłem zmęczony i podłączałem fazę i zero do kostki.
  22. Witam !
    Kupiłem 6 żarówek halogenowych z oprawkami na 230V i teraz pomimo że mam schemat podłączenia to nic z tego nie wychodzi.Podłączyłem na razie jedną oprawkę ale gdy chciałem sprawdzić czy jest tam napięcie to w gniazdku miałem zwarcie.
    Co prawda nie wywaliło bezpiecznika ale nie wiem co nie jest tak.Podłączam brązowy i niebieski do kostki od kostki z drugiej strony też niebieski do niebieskiego brązowy do brązowego i do odbiornika czyli żarówki.
    Może ktoś dysponuje przejrzystym schematem to będę wdzięczny.
  23. Cytat

    Maksymalny rozstaw o jakim czytałem to 50cm, ale szerokość płyty nie dzieli się dobrze przez 50, więc zazwyczaj daje się co 40cm i ja zawsze tyle daję.

    Ponoć nie zawsze Uniflota trzeba zbroić, ale zbroi się, jak dasz Tuff-Tape to nie ma bata by cokolwiek pękło.
    Akryl Putz jest fajny do późniejszego szpachlowania, ale nie do spoinowania.

    Zaplanuj ułożenie płyt tak by spoinować tylko na fabrycznych krawędziach, wtedy ładnie zatopisz taśmę w Uniflocie, zbierzesz na płasko i nie będzie trzeba spoinówki szlifować.
    Masz powierzchnię 280x212, więc możesz dać np. ... 80x212 - 120x212 - 80x212, dopasować do tego profile co 40cm, wszystkie spoinowania na krawędziach fabrycznych i brak takich krawędzi z brzegu icon_smile.gif

    Nie tnij płyt bo później będziesz musiał spoinować na ciętych krawędziach a to jest trudniejsze i robią się zgrubienia, które trzeba potem jakoś złagodzić. Lepiej postaraj się o pomoc na czas przykręcania płyt.

    Jeszcze jedno... jak przy ścianie zostanie Ci szpara, której później akryl nie przykryje i trzeba tam naładować gipsu, to zanim naładujesz tego gipsu przytnij rant płyty, by ten gipsu nie stykał się tylko w pionie bo później może tam pęknąć. Niektórzy naokoło wklejają taśmę papierową by tak nie pękało icon_smile.gif


    Dzięki za odzew.Niestety stelaż miałem już zrobiony CD co 60 cm z tym że ostatni wypadł 40cm.Dzisiaj zacząłem przykręcać płytę i problemów co nie miara.jest to domek jednorodzinny budowany jeszcze w latach 50,a kuchnia w 60 latach.Ci fachowcy którzy dobudowywali kuchnię zrobili straszny kit.W żadnym rogu nie trzyma pionu ani poziomu.Gdy układałem stelaż starałem się to zniwelować ale nie wszystko wyszło idealnie także przy układaniu płyt namęczyłem się co nie miara.Problem będę miał ze spoinowaniem płyt. I tak na spoinach i w rogach oraz przy ścianie chcę dać unifloot tyle że nie za grubo i z taśmą o której piszesz Tuff-Tape tyle że nie bardzo wiem co to za taśma,ale nic google pod ręką.Potem Acryl-Putz albo finish albo S10 do wygładzenia no i szlifowanie.Nie wiem czy dobrze kombinuję ...... ale zobaczę co ztego wyjdzie.Teraz wiem że gdy będę robił sufit w pokoju (3x3m2) to dam rozstaw CD co 40 cm.

  24. Uniflot jest bardzo dobry choć nie tani ,udany zakup ale to że nie trzeba wtapiać siatki czy taśmy to już lekka przesada .Jest to masa szpachlowa ,po wyschnięciu bardzo twarda ale lubi pękać i chcesz czy nie chcesz musisz ja za zbroić.Jak będziesz szpachlował łączenia płyt to nie dawaj zbyt dużo poza grubość płyty tego Uniflota bo ciężko jest jego nadmiar zeszlifować.
    [/quote]
    To jeszcze jedno pytanie.Może zamiast uniflota,który już kupiłem(5kg) to użyć Acryl Putz Start S10,też mam ?
    No bo skoro i tak potrzebna taśma lub siatka a mam obie to czytałem że acryl jest łatwiejszy do szlifowania i szpachlowania ?
    A jeśli chodzi o oszczędność profili CD to nie chodzi o parę zł , tylko wszędzie czytam że ma być 60cm i dlatego tak złożyłem stelaż.
×
×
  • Utwórz nowe...