Skocz do zawartości

brendy

Uczestnik
  • Posty

    72
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez brendy

  1. Witam.

    Jestem na etapie wykańczania domu , został mi ostatni etap a mianowicie położenie siatki z klejem i tynku silikonowego, mam już tynk cementowo-wapienny więc nie daje styropianu już ,tylko raz siatka + klej i na to cienkowarstwowy silikonowy tynk.Powierzchnia do tynkowania to około 160m ścian, dostałem wycenę od wykonawcy  56zł/m2 na gotowo z materiałem.Dodam jeszcze że wokół domu jeszcze cokół z mozaiki.Czy ta cena jest wysoka??

  2. Cytat

    Taka informacja powinna być uwidoczniona w taki sposób aby inwestor o tym wiedział na etapie zakupu, że powinny być zamontowane dachówki wentylacyjne. A teraz pytanie takie, jak inwestor puści pod dachówkę kabel antenowy a nie zastosuje dachówki antenowej to tez nie uwzględnią reklamacji?
    Dachówka zakładkowa jest na tyle nieszczelna, że wentylacja sama z siebie się robi.
    Jak dla mnie to każdy sposób jest dobry aby się wymigać od udzielania gwarancji.
    Natomiast co do dokupienia dachówek wentylacyjnych firma może tego nie brać pod uwagę bo zostały one założone już po a powinny być założone w czasie układania.


    No tez się nad tym zastanawiałem, ale po rozmowie z przedstawicielem tej firmy w Polsce na mój region stwierdził że zamontowanie wystarcz.yZobaczymy
  3. Cytat

    Różnie mawiają icon_biggrin.gif Jedni, żeby producent mógł dorobić na dodatkach, drudzy, że rozszczelniają pokrycie i pomagają w ucieczce wilgoci. Jeden producent daje gwarancję bez tychże elementów, drugi z nimi. Trzeba wszystko przestudiować przed budową.
    Dach wytrzyma tyle, ile wytrzyma jego najsłabszy element icon_smile.gif


    No tak , co racja to racja. Polak mądry po szkodzie-ech....trza mieć nadzieje że się uda.Ogólnie co do dachówki nie mam zastrzeżeń ale kto przypuszczał że takie problemy wystąpią.
    Pozdro
  4. Cytat

    Wątpię, czy wymienią całą połać, jeżeli nie ma ku temu przesłanek.
    Nawet gdyby w tym momencie ktoś układał dachówki na dachu, to krawędziowe mogą delikatnie różnić się odcieniem. Taki proces technologiczny i różne terminy produkcji poszczególnych partii.


    No tak , rozumiem, to teraz mi wymienią ewidentnie wadliwe-(ktoś będzie skakał po dachu i je liczył a także pojedyńczo wymieniał a za 3-4-5 - 1 rok miesięcy jeśli pojawią się kolejne, czego jestem pewien -cały proces będzie się powtarzał przez 30 lat gwarancji.....)
    Nie wiem też nadal co się mają dachówki wentylacyjne lub ich ilość do łuszcze nie się farby??Może ktoś mi to wytłumaczyć, proszę??...
    Pozdrawiam
  5. Cytat

    Jeżeli dobrze pamiętam, to w Tondachu gwarancja jest uwzględniana tylko, jeżeli zamontowane są dachówki wentylacyjne. Bodajże jest to jedna wentylacyjna na każde 20m2 połaci dachowej. W hurtowni powinieneś zostać o tym poinformowany przy zakupie, tudzież powinno to być wyszczególnione na wycenie. Często inwestorzy pomijają tą pozycję z oszczędności lub też hurtownia nie wie, co sprzedaje... Miałeś na wycenie zawarte dachówki wentylacyjne?



    Ne nie miałem, teraz dopiero się dowiedziałem że takowe są potrzebne. W hurtowni pomogli mi tylko załatwić wymaganą ilość aby założyć na dach-oczywiście musiałem ponieść kolejne koszty , ale to nic jeśli uwzględnią mi reklamację. Jak spytałem dlaczego nie otrzymałem takowych wcześniej uzyskałem informację że nie dali bo mało kto takowe montuje i wygląda to nie estetycznie w takiej ilości jak zalecają-nie było by problemu gdyby nie reklamacja-ech...
    Sprawdziłem faktury i nie było żeczywiście takowych policzonych.
    Widzę że nie pozostaje nic innego jak zamontować je na dach i dalej walczyć z reklamacją.....
  6. Witam.
    Postaram się jak najdokładniej opisać swój problem a mianowicie:
    Jakieś półtora roku temu zakupiłem i założyłem na dachu dachówkę firmy TONDACH ceramiczną brązowa angobowaną. Wszystko było w najlepszym porządku aż jakieś 4 miesiąc temu zauważyłem że ze na wszystkich dachówkach skrajnych złuszczyła się farba i widać pomarańczowy kolor-dokładnie na każdej skrajnej. Nie zastanawiając się długo skontaktowałem się z hurtownią w której kupiłem dachówkę i zrobiłem kilka zdjęć aby pokazać swój problem.
    Na dachówkę firma daje 30 lat gwarancji a minęło trochę ponad rok.
    Poinformowano mnie w Hurtowni że tak oczywiście podlega to reklamacji i Oni się tym zajmą , przesłałem inne zdjęcia a także potrzebne informacje. Po jakimś czasie Zadzwoniono do mnie z informacją że mamy problem ponieważ nie posiadam na dachu żadnej zamontowanej DACHÓWKI WENTYLACYJNEJ a firma TONDACH zwraca na to szczególna uwagę przy rozpatrywaniu każdej reklamacji i nie posiadanie takowych Dachówek przekreśla od razu moje starania o reklamację.
    Zaznaczę że nie dostałem w ogóle takich dachówek gdy dałem projekt do wyliczenia mi ilości do zakupu właśnie z tej Hurtowni a także dokumentacji dachówki tylko oczywiście faktury zakupu. Teraz takowe dachówki posiadam tylko musze je zamontować na dach jeśli jest to jednak koniczne.
    Nie rozumiem co dachówki wentylacyjne albo ich ilość maja wspólnego z łuszczeniem się farby, szczególnie na dachówkach skrajnych???
    Problem ogromny powstał w momencie gdy powiedziałem ze zgłaszam na reklamacje cała dachówkę położona na dachu a nie tylko poszczególne parędziesiąt sztuk ponieważ nie wyobrażam sobie mieć dwu kolorowego dachu a w przypadku gdy zostanie wymieniona tylko część tak to będzie wyglądać. I jaką mam gwarancję ze z resztą nie zrobi się to samo skoro to cała partia towaru i za rok lub dwa będą wymieniać kolejne……
    Proszę o pomoc, może ktoś miał podobny problem. Dołanczam zdjęcie
    Pozdrawiam..

    DSC01446.jpg

  7. Cytat

    Nie, nie płacić skoro była to samowolka ze strony wykonawcy. Nawet nakazać rozebranie i żądaniem zwrotu kosztów użytych materiałów jeżeli były twoje.
    Ale ta murbelka? co ma wysokość jej umiejscowienia do samego faktu konieczności jej zamocowania jako elementu więźby.
    Czy ścianki kolankowe nie były przypadkiem podniesione? (zmiana w projekcie w dokonana w trakcie realizacji) i to właśnie za to, trzeba zapłacić.
    Nauka płynie taka, że należy bezwzględnie zawierać z wykonawcą stosowną umowę pisemną, posiadać na budowie KB. Do wszelkich zmian wykonywać aneksy lub załączniki.


    Zadnych zmian (podnoszenia wysokosci scian itd,,) nie bylo, przez caly czas murowania, tylko otwor drzwiowy na stryszek zmienil sie z prawej strony na lewa, a zapomnialem dodac ze dom bez poddasza urzytkowego tylko z malym stryszkiem powstalym w rodkwej czesci wiazrow.
  8. Cytat

    W twoim przypadku (więźba drewniana kratowa - tak jest ?) ściany szczytowe pełnią rolę osłonową, więc można powiedzieć, że nie są konstrukcyjne. Jeżeli umowa dotyczy tylko elementów konstrukcyjnych - to płać.
    Choć wykonawca powinien dokładnie określić zakres prac - ale to tylko sprawa etyki, ale dopilnowanie tego to Twój interes. Etyka etyką, a tu chodzi o pieniądze.


    tak wiezba - wiazary kartowe

    Cytat

    A jak "wielki" jest ten dom, bo ceny całkiem, całkiem - zwłaszcza za działowki.


    Domek nie duzy, 15mx9m z garazem.
  9. Cytat

    wyboldowane - to akurat typowy błąd - powinni zostawić 5/10/15 cm (niepotrzebne skreślić) i w to miejsce przykleić styropian, likwidując w ten sposób mostek cieplny

    a z wykonawcą spróbuj sie dogadać...nie piszesz też jakie to są kwoty...


    Za sciany zewnetrzne konstrukcyjne zaplacilem 8.000 (porotherm 44.5 bez ocieplenia na zaprawe ciepla)
    Za kominy systemopwe 2x600
    zascianki dzalowe 2000
    za te "szczyty" 2100
    za murlate 600
    tu nie chodzi o same kwoty tylko fakt czy mozna tak robic? czy powinienem placic za te szczyty kture wczesniej nie byly niby uwzglednione??


    Cytat

    Hmm czyżby realizacja bez zawarcia stosownej umowy?
    Tak powinien niezwłocznie poinformować cię o zmianach w wyliczeniach i w żadnym razie nie rozpoczynać pac.
    A skoro podjął się i wykonał na własną rękę rzekomo sporne zakresy to nie dziw się, że czujesz się jak naciągany.


    Czyli w Pana nopini powinienem zaplacic?bo pradce i tak powinny byc wykonane tak?
  10. Cytat

    A jak było w projekcie ?
    Ściana szczytowa to może być tylko szalunek na skrajnych wiązarach, murłatę też można wliczyć do więźby. Wychodzi na to, że wykonawcy trzeba dopłacić.


    W projekcie sciany szczytowe byly umieszczone, ale moj wykonawca stwierdzil ze mial byc zmieniony kat nachylenia dachu wiec nie podal mi zadnej sumy za te sciany.Nie rozumiem dlaczego podajac kwote za wszystkie sciany "konstrukcyjne" nie podal mi ze szczyty nie sa wliczane, skoro prosilem o dokladna wycene wszystkiego-wiec bylem pewien ze wszystko jest ujete, nie musialem sie przeciesz dopytywac skoro stwierdzil ze "sciany konstrukcyjne wyniosa tyle i tyle".....czyli jak dla mnie wszystkie .Hyba ze sie myle.Dlatego prosze o opinie co z tym zrobic?
    Z ta murlata przelkne jakos ale z tymi scianami nie zamierzam odpuscic hyba ze Panowie myslicie inaczej....
    Maciej
  11. Cytat

    Jakiś śmieszny ten Twój wykonawca.
    A powiedz jeszcze czy On stawia ten dom od fundamentów aż po sam dach znaczy się wieźbę dachową?
    Pytam o więźbę bo murłatę to mocuje cieśla . A kąt dachu to powinien być w projekcie. Widziałem nie jedne budowy gdzie szczyty stawiano bez więźby ,zakończenie szczytów było schodkowe ,a jak zrobiona została więźba to domurowali do krokwi tak aby ściana szczytowa licowała z górną powierzchnia krokwi.




    On stawia dom do dachu, na dachu mam konstrukcje z wiazarow kratowych jak pisalem jakis czas wczesniej.Moze ta murlata byla konieczna poniewaz nie widzialem zeby ekipa ktora postawila dach cokolwiek murowala.
    Wiesz moj problem bardziej jest ten z zaplata: czy powinienem sie sprzeczac ,co do tego ze wykonawca wcale mnie wczesniej nie informowal o takich kosztach a dopiero jak wymurowal te szczyty to doliczyl do kosztow?
    Poprostu nie bardzo wiem co z tym zrobic.

    Maciej
  12. Witam.
    Moje pytanie wyglada tak:
    Jak zaczynalem budowe domu dostraczylem swojemu wykonawcy kompletny projekt, cala dokumentacje.Poprosilem o wycene calosci prac jakie beda potrzebne w trakcie murowania scian, kominow itd.Dostalem oczywiscie takowa wycene podzielana na ( prace zwiazane z fundametami, murowaniem scian konstrukcyjnych i dzialowych, kominow itd..) Prace ida niezle i zblizaja sie do konca ale powstal problem poniewaz moj wykonawca doliczyl mi dodatkowa kwote za wymurowanie "szczytow" a takze murlaty, czego we wczesniejszej wycenie nie bylo.Czy sciany szczytowe nie sa czescia scian konstrukcyjnych??Czy liczone to powinno byc osobno i co zrobic w mojej sytuacji-nie placic za prace ktore nie byly ujete we wczesniejszej wycenie??A takze za ta "murlate"?Jesli poprosilem o dokladna wycene
    wszystkich prac to powinny one zostac ujete odrazu a nie w trakcie budowy, a moze sie myle?.Wykonawca broni ie tym ze do konca nie byl ustalony kat nachylenia dachu , ale powinien mnie wogole poinformowac ze takowe "szczyty " nie sa wliczane??.
    Maciej

    (umowy zadne nie byly spisane poprostu placilem za wykonane etapy prac)
  13. Dzięki za wszystkie wypowiedzi, moje pytanie dotyczyło tego czy te systemy sa dobre czy nie, nie biorąc pod uwage tego czy drogie czy tanie....czyli wywnioskowałem że oprócz ceny wszystko jest w porządku tak?
    Ale zaciekawiła mnie jedna żecz, Ja jeszcze nie wybrałem kotła...tzn. jego wielkości , czyli teraz powstał problem bo powinienem najpierw wybrac kocioł a później komin a nie tak jak w moim przypadku tak?to nierozumiem dlaczego w hurtowni odrazu wyliczyli i zaproponowali mi system kominowy(opierając się na projekcie), skoro nie spytali jakiej mocy-wielkości będzie kocoł-hmmm....

    Cytat

    Co do kominka to może być taki jaki Ci polecili aczkolwiek mógłby być 180 a co do c.o. to 160 powinien wystarczyć bo piec większy niż 15 kW nie będziesz miał.Kupując system kominowy nie zapomnij o pustakach wentylacyjnych, bynajmniej o tym w kotłowni bo wtedy łatwiej połączysz je z kominem.
    Jaki masz wysoki dom?


    dom wysoki 7m
  14. Witam.
    Moje pytanie dotyczy kominów firmy Schiedel, jak pisałem w innym temacie jestem na etapie wyboru ogrzewania. W hurtowni w której kupowałem materiał na budowy zaproponowali mi właśnie system kominowy wyżej wymienionej firmy. Więc tak : do kominka komin systemu Rondo fi20, a do komina głównego do ogrzewania komin systemu Rondo Plus fi 18 czy mógłby mi ktoś doradzic coś w tym temacie, czy to są dobre i odpowiednie kominy-domek 100m2, parterowy bez poddasza , ogrzewanie na ekogroszek plus inne paliwo stałe, kominek bez płaszcza wodnego-z góry dzięki za odpowiedzi 
    Maciej
  15. Cytat

    witajcie a ja mam takie pytanie do ludzi którzy budują czy budowali jak myślicie mając 50000 ile zrobię przy stawianiu nowego domu mój ma być 11m na 7m parter i poddasze


    Witam.
    Ja wlaśnie jestem na etapie skończenia fundamentuw, domek 15x10, 100m2 całośc z garażem, bez poddasza.
    Za wszystko czyli (wykopy, bloczki - murowanie, ocieplanie, zbieranie humusu, ubijanie, piasek itd..).21000zł. prawie.Dodaje że wszystko robiła ekipa-opisałem szczegóły w innym wątku.
    Ściany stawiam z Porothermu 44P+w bez ocieplenia dach z wiązarów kratowych, dachowka ceramiczna firmy na R wstępnie hurtownia wyliczyła mi 60tys,-70tys. za materiały.
    Myśle że troche naświetliłem sprawe- koszty dotyczą oczywiście samych fundamętow, i materiałow na ściany i dach.Na zakup działki i samą biurokracje poszło 40000tys.
    Dodam że woj.dolnoślaskie, pewnie troche drogo ale myślę że przy obecnych cenach może z 4000 bym dał rade zaoszczędzic.

    Pozdrawiam.
  16. Cytat

    Witam.
    Jestem nowy no forum bo właśnie zacząłem budowę domu.
    Mam parę pytań dotyczących kosztów budowy. Wielkośc domku to 77.5 powierzchni użytkowej i 22.25 garaż z kotłownią .Dach dwuspadowy z wiązarów kratowych czyli domek bez ścian działowych i stropu bo nie będę miał poddasza .Województwo dolnośląskie .Teraz pytania:
    Wykop 60mb 10zł za metr czyli 600zł, zebranie humusu 500zł – 140zł/h koparki.
    Za beton B20 ze zbrojeniem 19m3 zapłaciłem 6300zł brutto
    Za bloczki fundamentowe 2.44 szt.x 1200szt , a mój murarz policzył robocizne na 3zł za bloczek czyli przy mojej potrzebnej ilości to 1200 x 3 zł daje 4200zł za same wymurowanie ścian fundamentowych. Czy to normalna cena czy dużo za dużo? bo cały koszt fundamentu wyjdzie mnie około 15000zł.
    Kolejne pytanie dotyczy ścian zewnętrznych. Stawiam je z Porothermu 44P+W na zaprawę ciepłochronna. Z moich wyliczeń mam około 170m2 powierzchni ścian a wykonawca wycenił robocizne na 8000zł za same ściany zewnętrzne to plus minus 50zł za metr, czy to przesada czy w normie??



    Na dzień dzisiejszy mogę sobie odpowiedziec na pytanie dotyczące fundamentów- koszt budowy fundamentów do mojego domku 77.5 m 2 powierzchni mieszkalnej plus 22.5 garaż z kotłownią wyniósł około 21000zł.
    Wykopy -1100
    Zbieranie humusu – 600
    Zbrojenie z betonem – 6500
    Bloczki 1180szt – 3172
    Wymurowanie bloczków 3zł za bloczek -3540
    Ocieplanie ( folia kubełkowa, lepiki, styropian itd., robocizna )ok. 3000zł
    Piasek 8 wywrotek za 2400
    Ubijanie i równanie piasku 800

    Pewnie zaraz otrzymam komentarze z trochę dużo ale tak mniej więcej w moim regionie to teraz kosztuje – oczywiście opierając się tylko na firmach z prawie zerowym wkładam własnym pracy.
    Na dzień dzisiejszy otrzymałem wstępną wycenę materiałów na ściany i dach( wiązary kratowe, dachówka ceramiczna na R, oraz ściany Porotherm 44P+w) na 60000zł, więc dalej stwierdzam że 200000zł powinno mi starczyc na całośc.
  17. Cytat

    Ale jak coś będziesz naprawiał czy majsterkował to raczej autko będzie stało na zewnątrz. Zresztą z dwojga złego musisz wybrać to mniejsze zło icon_biggrin.gif


    no trzeba będzie wybrac mniejsze zło.....

    Cytat

    Chodziło mi o taki typ pasa dolnego - w formie kratownicy.

    15yc9q8.jpg




    Na początku też tak planowaliśmy, ale chyba zrobimy tak, jak na poniższym rysunku:

    [attachment=14711:pokoje.JPG]


    nie nie to ja pas dolny mam normalnie belki
  18. Cytat

    Właśnie te opuszczane (ściągane) miałem na myśli icon_biggrin.gif W garażu to optymalne rozwiązanie,nikomu nie będą przeszkadzać gdy będą rozłożone a w wiatrołapie to różnie bywa icon_biggrin.gif no i z garażu będziesz miał bezpośredni dostęp do magazynku na strychu a tam zawsze się trzyma rzeczy które się przydadzą icon_biggrin.gif


    no tak ale wiesz troche będe miał problem z samochodem, bo raczej będę musiał wyprowadzac auto kazdorazowo przy korzystaniu ze strychu.
  19. Cytat

    Jak na razie to układ jak dla mnie przejrzysty. Pytanie tylko czy będziesz dawał schody strychowe.


    no raczej nie, tam w garażu jest tylko miejsce z zaznaczonym włazem na schody ściągane z góry i tak zostanie. Chyba że w jakiś sposób da rade przenieśc je do wiatrołapu jak tu kolega wyżej pisał będzie u niego.
×
×
  • Utwórz nowe...