Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

ojciecdyrektor

Uczestnik
 • Posty

  9
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O ojciecdyrektor

 • Ranga
  Początkujący
 1. ojciecdyrektor

  Dom ze stodoły

  Tak, wiem najpierw sprawy papierkowe, pozwolenia. Na razie jednak chce się zorientować w temacie... Betonowe ławy pod ścianami jak najbardziej na tym nowa podmurówka z piaskowca (mam dostęp do taniego kamienia). Jak można by załatwić sprawę stropów ? Bele stropu są jak mówisz w odstępach ok 1m. Jednak są one grubości ok 20 cm lub grubsze więc myślę że zniosą o wiele większe obciążenia od tych zakładanych. Problem w tym że to wszystko pewnie nie odpowiada normom których trzeba się trzymać. Należało by wzmocnić tą konstrukcję ? Czy dało by się to zrobić bez rozbierania konstrukcji nośnej ? Np. dodać więcej bel czy slupów podporowych ? Nowe brusy, które widać na zdjęciach to półprodukt na dom z bali. Chciał bym zrobić z nich przybudówkę, coś na kształt dużego ganku. Na elewacje zewnętrzną koniecznie chciał bym wykorzystać stare bele ktore są obecnymi ścianami. Piaskowcowe slupy mogły by być widoczne od wewnątrz. Obłożone podwójna szybą w celu izolacji...
 2. ojciecdyrektor

  Dom ze stodoły

  Orientacyjne wymiary stodoły to ok. 11m długości, 8m szerokości i 7m wysokości... Wysokość parteru ok 3m. Grubość głownych belek nośnych (tych opartych na kamiennych słupach i slupów nośnych) to 20-25cm. Słupy kamienne są bardzo solidne i zagłębione ponad metr lub więcej... nie dokopywałem się do dna. Drewniane słupy oparte na beklach poziomych opartych na kamiennych podmurówkach.
 3. ojciecdyrektor

  Dom ze stodoły

  tak fundamenty... Kamienne słupy na które stanowią główne oparcie są osadzone dosyć głęboko na dużych kamieniach. Pod drewnianymi słupami jest też kamienny fundament ale można by go wzmocnić betonem. Jeśli chodzi o nowe obciążenia jakie musiała by przyjąć konstrukcja i fundamenty, to myślę że były by zdecydowanie mniejsze niż w przeszłości. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...na-NASZ-DOM-%29 http://patenciak.blogspot.com/2010/11/nowy...poddasza-w.html hmmm... wiem wiem to budynki murowane. Niemniej duża inspiracja.
 4. ojciecdyrektor

  Dom ze stodoły

  Czy ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe opinie na temat ewentualnej przydatności konstrukcji stodoły do celów mieszkalnych w świetle obecnego prawa budowlanego ? adam_mk książki które polecasz bardzo ciekawe, szczególnie te o ciesielstwie. Jednak mi potrzebna wiedza na temat sposobu adaptacji mojego budynku. Chyba rzeczywiście muszę zainwestować w jakąś ekspertyzę. Tylko gdzie uderzyć z taka rzeczą? Potrzebny jest jakiś specjalista ds adaptacji czy doradca budowlany jakiś może ?
 5. ojciecdyrektor

  Dom ze stodoły

  Tak, ściany stodoły są z 15-20 cm bali. "dechy" które widać to bramy stodoły, zastąpiły by je ściany z bala. Z szerokich dech o grubości 3-4 cm jest góra ścian szczytowych stodoły. Moim zdaniem stanowiły by ładną zewnętrzną elewacje (po ociepleniu, wycięciu okien, zaimpregnowaniu). Impregnacje elementów drewnianych stodoły już rozpocząłem, niezależnie od przeznaczenia budynku. Używam impregnatu "fobos".
 6. ojciecdyrektor

  Dom ze stodoły

  Tak masz racje i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Sposobów (bardziej lub mniej właściwych) może być wiele. Jednak moim celem jest znalezienie optymalnego, który był by w moim zasięgu i nie łamał prawa. Jeśli chodzi o ściany to obitka, 20 cm wełny mineralnej plus 15 cm istniejącego bala nie zapewniło by wystarczającej izolacji ?
 7. ojciecdyrektor

  Dom ze stodoły

  rozumie że ryzyko istnieje i nie wiem czy będę się w to pchał jak bedzie duże. Dlatego narazie teoretyzuje i zbieram informacje i opinie. Jeśli chodzi o opłacalność mówicie że jest wątpliwa. Gdzie będą główne koszta ?
 8. ojciecdyrektor

  Dom ze stodoły

  Jak już pisałem pomysł jest nowy i jest na razie tylko pomysłem. Nie posiadam zgody na zmianę sposobu użytkowania. Jeśli chodzi o budowę, to po ewentualnym załatwieniu formalności (projekt,adaptacja, warunki techniczne,inspektor), chciał bym ją prowadzić systemem jak to się mówi gospodarczym. Powoli... Chciał bym wykorzystać obecną bryłę stodoły. Z dodatkowym frontem (a la duży wiatrołap) z bali drewnianych (widać je na zdjęciu). Jeśli chodzi o ściany, z zewnątrz pozostały by bez zmian. Po ewentualnych wzmocnieniach od środka poszła by kolejno: obitka( boazeria, płyty gk czy osb) potem membrana paroszczelna, welna 20 cm, membrana (włóknina) i na zewnątrz istniejące bale. Kwesta okien to wycięcie otworów w ścianach, wzmocnienie ich i osadzenie okien plus drewniane obróbki okien. O dach już się dowiadywałem. Nie ma problemu z jego ociepleniem i wstawieniem okien dachowych. Jeśli chodzi o konstrukcje całości tzn. fundamenty i drewnianą konstrukcje nośną, to jest w bardzo dobrym stanie. Budynek ma dwa piętra plus parter. Przeznaczony był do przechowywania siana, zbóż i innych płodów rolnych. Jego konstrukcja znosiła "pełne załadowanie" dwóch górnych pieter. Więc myślę że stropy i słupy są wystarczająco mocne by utrzymać ciężar (pokoi, sypialni?). Oczywiście "wejście" o którym piszecie zostało by zabudowane ścianą z bali (drewna mam pod dostatkiem). Stodoła ma też "zdrową" podłogę z bali 10 cm grubości, którą można by wykorzystać w części. oczywiście po zaimpregnowaniu i dociepleniu. Pomysł stodoły wpadł mi do głowy po obejrzeniu podobnego projektu, już gotowego (w Polsce, nie mam zdjęć niestety). Nie jestem zawodowym budowlańcem ale mam jakąś tam swoją "wizję" całości. Wiele rzeczy potrafimy i mamy możliwość zrobić we własnym zakresie. Jednak nie wiem co na to wszystko polskie prawo budowlane i "eksperci". Najbardziej martwi mnie akceptacja istniejących fundamentów i konstrukcji nośnej domu-stodoły. Gdzie mogły by wystąpić największe trudności (koszta) w takim projekcie ?
 9. Witam ! Jestem posiadaczem dużej solidnej stodoły z 1933 r. Całość jest drewniana osadzona na czterech kamiennych słupach. stodoła ma dwa piętra. Tzn. parter pierwsze piętro i drugie. Wygląda to jak widać na zdjęciach... Czy realne jest przerobienie tego budynku gospodarskiego na duży dom ? Pomysł przerobienia tej stodoły na dom jest świeży i nie ma żadnych konkretnych planów. Więc wszelkie sugestie były by dla mnie bardzo cenne. Będę wdzięczny również za linki do podobnych projektów. 1.) Czy na podstawie zdjęć można powiedzieć coś o wytrzymałości konstrukcji ? Belki nośne i słupy z wyjątkiem jednego czy dwóch są w doskonałym stanie. Podobnie blacha na dachu, stalowa, obficie cynkowana. Slupy z piaskowca również w dobrym stanie. Należało by tylko pouzupełniać jak najszybciej fugę pomiędzy dolnymi kamieniami, żeby się nie poluzowały. 2.) Jak można by rozwiązać kwestie ścian wewnętrznych ? 3.) Czy bez ściągania blachy z dachu dało by się go docieplić (utrudnione zastosowanie membrany pod blachę)? 4.) Wiem, że koszty z jakimi należy się liczyć przed rozpoczęciem budowy to ok 10-15 tyś. (pozwolenia, warunki,projekt) - tyle co nowy dom. Czy przeróbka tej stodoły na dom bez luksusów nie wyjdzie drożej niż postawienie nowego domu przybliżonej wielkości ?
×