Skocz do zawartości

nnataniel

Uczestnik
  • Posty

    17
  • Dołączył

  • Ostatnio

nnataniel's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Z uwagi na uwarunkowania moje dywagacje i wątpliwości związane są z dwiema kwestiami: 1) Takim systemem który w sposób bezobsługowy i najmniej AWARYJNY utrzyma minimalną temperaturę w domu (5-7 st. C) i jak się da to pozwoli na niewielkie koszty tak w realizacji jak i eksploatacji. 2) W przypadku obecności w domu na okres dłuższy w okresie kiedy grzanie jest wymagane pozwoli na wykorzystanie taniego opału stąd poszdłem na początku w kominek z płaszczem wodnym a potem w piec na pelenty. Podłogówka z piecem elektrycznym to by było to ale jak pisałem szanse na to, żeby ten układ był w całym domu jako jedyny są marne i będzie w związku z tym układ dwuobiegowy a to moim zdaniem i podraża i zwiększa awaryjność systemu. Rozważałem nawet rozprowadzenie kabli grzewczych w całym domu i jako system alternatywny grzejniki.
  2. No waśnie sie okazało, że nie mogę dać podłogówki po całości Żona chce mieć puszyste dywany w sypialniach na górze i zaczyna mi system dryfować w kierunku budowy dwóch układów - jednego podłogowego w części i grzejnikowego na górze co wiąże się ze skomplikowaniem układu - dochodzi między innymi sprzęgło hydraulicze itp. Więcej elementów to większe ryzyko że szlag coś trafi a to ma być system o niskiej awaryjności skoro ma chodzić bez nadzoru.
  3. Witam ponownie, Temat ogrzewania nie daje mi spać po nocach Wziąłem się za upraszczanie systemu i wpadł mi do głowy pomysł zrezygnowania z podłogówki i wykonania w całym domu grzejników. Pomysł jest taki aby zamontować konwekcyjne grzejniki hybrydowe (wodno-elektryczne) Convectora. Wstawiam sobie wtedy w kotłowni piec na pelenty i bufor akumulacyjny. Jak jestem w domu to palę w piecu i ciepło idzie na grzejniki poprzez instalację c.o. a jak mnie nie ma w zimie to włączam grzejnik elektryczny na minimum (chyba 8 st. C) i tak to sobie działa. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi grzejnikami?
  4. Na załączniku niebieskie strzałki pokazują schematycznie spływ wody. Na czerwono fragment płotu przebiegający wzdłuż drogi. Jesteśmy w terenie wiejskim i w kierunku spływu wody nie ma żadnej zabudowy.
  5. Witam, Mam działkę gdzie buduję dom. Równolegle do działki przebiega droga gminna. Pochylenie terenu jest w wkierunku mojej działki. Gmina wykosztowała się na asfalt jednak jak to na wsi odwodnienia brak. W efekcie wszystko spływa z terenu powyżej drogi i samej drogi na moją działkę pod drewnianym płotem. Oczywiście zgodnie z prawem powinna gmina wykonać odwodnienie bo ustawa nie dopuszcza wprowadzania wód na teren przyległy bez zgody właściciela. Jednak z gminą to można jak z koniem się kopać do upadłego. Z tego też powodu chcę robiąc ogrodzenie wykonać odwodnienie wzdłuż niego zbierające wodę i prowadzące aż na koniec działki. Planuję albo zrobić korytka odwadniajace lub też po prostu zaizolować mur betonowego ogrodzenia (które ma być docelowo) tak aby woda płynęła wzdłuż niego zamiast wpływać na moją działkę. Mam pytanie czy ktoś zetknął się z taką sytuacją i ją podobnie rozwiązał. Czy jak wykonam coś takiego wzdłuż mojego ogrodzenia na mojej działce to gmina lub jakieś inne instytucje mogą mieć pretensje/zarzuty?
  6. Budynek jest na bazie prostokąta 14,5 x 8,5 m z poddaszem użytkowym, kryty dachówką ceramiczną, dach dwuspadowy. Okien jest dużo w tym dwa wyjścia na taras 180x210, trzy balkonowe 150x210, siedem okien 150x150 oraz cztery 120x120. Okna są pięciokomorowe, trzyszybowe na profilach Veka. Drzwi są stalowe antywłamaniowe KMT jedne 90 a drugie 80 izolowane pianką poliuretanową. Ogrzewanie będzie podłogowe podłączone pod kocioł elektryczny Kospel 12 kW. Sprawność tego kotła jest rzędu 99%. Powierzchnia użytkowa domu to ok. 155 m kwadratowch.
  7. Witam, Stoję właśnie przed wyborem materiałów do ocieplenia domu. Pewnie jak każdy chcę porządnie ocieplić aby zaoszczędzić na ogrzewaniu przy jednoczesnym uniknięciu pakowania się w koszty które zwrócą sie nie wiadomo za jaki czas. Dom jest zbudowany z standardowej cegły ceramicznej Porotherm 25 cm. I oto co planuję zastosować: 1) Fundament - 10 cm styropian TermoOrganika GOLD fundament 2) Ściany zewnętrzne - 15 cm styropian TermoOrganika Platinum Plus fasada 3) Podłoga na parterze - 15 cm styropian TermoOrganika PLATINUM PLUS dach i podłoga 4) Podłoga poddasze - 5 cm styropian TermoOrganika SUPERAKUSTIC podłoga 5) Skośny dach - 30 cm wełna mineralna Isover multimax 30 W całym domu planuję ogrzewanie podłogowe. Co sądzicie o takiej kombinacji? Czy coś należy zwiększyć lub też zmniejszyć tak aby globalnie system był spójny i nie narazić się na zwiększone koszty przy minimalnym zysku na izolacyjności. Pozdrawiam, Daniel
  8. Zapadła cisza w temacie Czyżby nie było doświadczeń w łączeniu podłogówki z grzejnikami niskotemperaturowymi?
  9. Cytat z przytaczanego artykułu: Połączenie podłogówki i grzejników z wykorzystaniem zaworu RTL można stosować tylko w małych pomieszczeniach o powierzchni nie większej niż 10-12 m2; (w większych temperatura podłogi nie byłaby równomierna). Takie instalacje wykonuje się najczęściej dla zapewnienia ciepłej podłogi w łazience, a w pozostałych pomieszczeniach montuje się grzejniki. Skoro ja chcę podłączyć 3 pomieszczenia z grzejnikami do systemu podłogowego to wynika, z tego opisu, że nie będzie to skuteczne przy zastosowaniu zaworu RTL. Czy ktoś może ma jakieś doświadczenia z wykonania i funkcjonowania instalacji z takim zaworem?
  10. Sezonowy ma być przez najbliższe kilka lat. Jestem chłopak ze wsi, Warszawa to jest etap tymczasowy (wiecie - kasa , dobre szkoły dla dzieci ). Na wieś jednak wilka ciągnie i pewnie tam wrócę prędzej czy później. Pisałem wcześniej o opcji podłączenia regulusów i podłogłówki w jeden obieg. Ma ktoś jakieś doświadczenia w materii takiego montażu?
  11. Teoretycznie tak. Ale wykonanie ogrzewania na bazie grzejników elektrycznych powoduje, że z góry ograniczam się na przyszłość. Jak za parę lat mi przyjdzie do głowy zmienić system bo np. spadną ceny pomp ciepła lub też pojawią się na nie w końcu dotacje to wtedy nie będę miał szans podłączenia pompy do układu bo go nie będę miał bo przy grzejnikach elektrycznych bez sensu jest robić na zapas podłogówkę. Na pewno system grzejników jest bardziej autonomniczny i sterowalny a kosztowo pewnie porównywalny do kosztów kotła z armaturą + podłogówki. Ogrzewanie podłogogowe mogę podłączyć pod wiele rodzajów kotłów.
  12. Na chwilę obecną zdecydowałem się na kocioł Kospel EKCO.MNz 12 kW ze sterowaniem pogodowym i naczyniem przeponowym. Oprócz tego chcę zamontować do niego moduł GSM, który oprócz tego, że ma możliwość poinformowania SMSem o temperaturze w pomieszczeniu, na zewnątrz i w instalacji to informuje również o błędach - co w moim przypadku gdy będę jednak rzadko doglądał jest dużym atutem . Jak coś się stanie to albo przyjadę albo dam znać babci mieszkającej w pobliżu żeby zerknęła na piec i jak coś to się ją przez telefon poinstruuje co zrobić Jest jednak jeden szkopuł z którym teraz walczę i mam nadzieje, że mi pomożecie - chcę dać podłogówkę na jak największej powierzchni, jednak w przypadku dwóch pokoi oraz jednej łazienki które są pomieszczeniami istniejącymi waham się czy pruć podłogi i robić podłogówkę. Zastanawiam się nad wrzuceniem tam grzejników konwekcyjnych (np. regulusów) i podłączenie ich pod układ podłogowy. Co o tym sądzicie? Da się taki system zrobić tak aby funkcjonalnie działał czy też jednak lepiej rozdzielić układ na dwa - jeden do podłogówki a drugi do grzejników? Nie chcę komplikować za bardzo systemu bo zgodnie z zasadą im coś ma więcej elementów tym więcej elementów potencjalnych do zepsucia . Pozdrawiam, Daniel
  13. Czyli wynika, że w obecnej sytuacji najlepszym rozmwiązaniem jest kocioł elektryczny + wodne ogrzewanie podłogowe. Czy pomiędzy kotłem a systemem ogrzewania (pomijając układ rozprowadzający) trzeba coś montować? Chodzi mi o naczynia wyrównawcze, pompy, zawory trójdrożne itp.
  14. A patrząc na koszty tak instalacji (pompa obiegowa, kocioł, bufor itp.) oraz koszty eksploatacyjne co lepiej wykonać - bufor akumulacyjny + grzałka i pozostały osprzęt czy też kocioł elektryczny?
  15. Nad takim rozwiązaniem sie nie zastanawiałem Jest to chyba warte rozważenia bo można taki system rozbudowywać o zbiornik akumulacyjny, kominek z płaszczem wodnym i solary bo wtedy wszystko działa w układzie wodnym. A czy jak wyłączą prąd to kocioł elektryczny kospela włączy się i będzie dalej działał w trybie normalnym? Bo jak by mi woda w instalacji podłogowej zamarzła to masakra.... Alternatywą dla tego Kospela jest wykonanie bufora akumulacyjnego z grzałką i termostatem.
×
×
  • Utwórz nowe...