Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Grisza_1982

Uczestnik
 • Posty

  15
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  1

Grisza_1982 last won the day on czerwca 12 2011

Grisza_1982 had the most liked content!

Reputacja

3 Neutralny

O Grisza_1982

 • Ranga
  Początkujący
 1. Poniżej zdjęcie z dzisiaj - ściana została delikatnie przypudrowana. Czekam na efekt końcowy. Od ściany szczytowej będzie szła prostopadle do szczytu (miedzy oknami) ścianka działowa. Sugerujesz że powinna być wpleciona w szczyt? Jeśli już jesteśmy przy ściankach działowych to czy powinno się je stawiać bezpośrednio na stropie (strop monolityczny) czy na folii budowlanej?
 2. Wykonawca przeprosił, jutro ma to poprawiać. Tylko oczywiście moim kosztem - zmarnowane materiały. Pozwolę sobie uraczyć Was kolejnym zdjęciem - już po poprawkach. Ekipa stawia mi dom od podstaw do stanu surowego otwartego. Na każdym kroku musiałem ich pilnować, ale to co teraz odstawili to przechodzi ludzkie pojęcie. Najprawdopodobniej będę musiał rozstać się tymi budowlańcami przed czasem w mało przyjemnych okolicznościach
 3. A tak moi "fachowcy" uzupełnili szczyty. I co ja mam z nimi zrobić?
 4. Witam, mam pytanko do kolegów forumowiczów, czy jest możliwe docięcie porothemu 25 do uzupełnienia (do linii krokiew) ściany szczytowej? Mój wykonawca twierdzi, że to jest nie wykonalne, że trzeba mieć piłę za 15tys zł aby dociąć porotherm w poprzek. W zamian proponuje uzupełnienie "schodów" cegłą pełną (taką do murowania kominów). Trochę średnio mi się to uśmiecha zwłaszcza że porotherm już kupiony leży na budowie, a cegłę pełną będę musiał dodatkowo kupić. Ponadto z punktu widzenia przenikalności cieplnej cegła pełna przegrywa z porothermem. Z góry dzięki za opinie. Pozdrawiam
 5. W takim razie zrobili Cię w wała i zamontowali po prostu ZP, a zapłaciłeś za ZKP Oj Panie wąsko Pan patrzysz, ale ja akceptuję to momentu jeśli nie sieje to zamętu. A niestety w tym wątku trochę siejesz, w dodatku dezawuujesz wypowiedzi innych Przykład.: nie grzesząc wiedzą z zakresu szeroko pojętej elektrotechniki i praw nią rządzących.
 6. mhtyl nie obraź się, ale odnoszę wrażenie że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Ha, czyli tym samym potwierdzasz że edukują Cię Panowie z Zakładu Energetycznego, którzy jak wiemy potrafią napisać mege idiotyzmy w warunkach technicznych przyłączenia, a pod wszystkim podpisuje się dyrektorek figurant. ZK to ZŁĄCZE KABLOWE - jeden przedział, jeden zamek, na jednym fundamencie. ZKP to ZŁĄCZE KABLOWO-POMIAROWE - dwa odgrodzone od siebie przedziały (cześć kablowa, część pomiarowa) dwa oddzielne zamki, a wszystko może stać na jednym wspólnym fundamencie. No właśnie, skoro nic nie piszesz o rozdziale PEN, to nie rozumiem na jakiej podstawie z całą stanowczością piszesz: Przecież to typ sieci IT, TT, TN i punkt rozdziału TN-C na TN-S warunkują te sprawy. Z całym szacunkiem, ale pisząc o kablach (ilości żył) bez informacji o typie sieci i jej konfiguracji narażasz się na śmieszność wśród osób trochę orientujących się w tematyce, a dla osób bardziej zielonych wprowadzasz zwykłą dezinformację.
 7. Ciekawe rzeczy ludzie wypisują tutaj . Co masz na myśli pisząc ZK? (złącze kablowe czy złącze kablowo-pomiarowe a może jakieś inne jeszcze pojęcie). Nie znam Zakładu Energetycznego, który pozwalałby rozbić rozdział przewodu PEN na PE i N w złączu kablowo-pomiarowym ZKP, a tym bardziej w złączu kablowym ZK będących na własności ZE. W większości warunków technicznych przyłączenia jest zapis, iż takowy podział należy wykonać poza złączem w którym znajduje się pomiar (a jeśli w warunkach tego nie ma to i tak przy odbiorze ZE na 99% przyczepi się do tego). Czyli tak na prawdę za licznikiem w RG (rozdzielnia główna budynku) i to jest najsensowniejsze rozwiązanie. Wracając do tematu uziemienia i jego wartości, to tak jak już niektórzy pisali nie jest to taka prosta sprawa, bo rezystywność gruntu potrafi być bardzo różna i to głownie od niej zależy ile musimy żelastwa ułożyć w ziemi. Każdy elektryk wie, że aby zapewnić prawidłową pracę ograniczników przepięć rezystancja uziemienia przewodu PE nie może być większa niż 10 ohm i o taką wartość powinniśmy walczyć z wykonawcą instalacji. Jeśli nie mamy zrobionego uziomu fundamentowego o odpowiedniej rezystancji to zgodnie z PN-E-05115 dla średniej rezystywności gruntu na poziomie 300 ohm*m uzyskanie rezystancji uziemienia na poziomie 10ohm wymaga 2x9m uziomu pionowego (szpilki np. Galmara) + 25m bednarki FeZn 25x4.
 8. Oj, to również poproszę kontakt. Z góry dzięki.
 9. Wyślij mi proszę kontakt tego geodety. Z góry dzięki.
 10. Zrobiłem mały wywiad wśród Tyskich geodetów okazuje się że średnio wołają 1000zł + Vat, jednak zdarzają się tacy co chcą 1500 +Vat. Geodeta o którym wyżej pisałem zrobi za 900zł z Vat. Cena chyba atrakcyjna, ale niestety ciężko się z nim dogadać, więc chyba mu podziękuję.
 11. Witam, chcę zrobić mapę do celów projektowych dla działki 830m2 przewidzianej w MPZP pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, skontaktowałem się w tym celu z geodetą. Geodeta zadał mi dziwne pytanie: "czy ma pan uzgodnienia międzybranżowe?". Nie do końca rozumiem co miał na myśli zadając to pytanie, bo przecież owa mapa jest mi potrzebna do adaptacji i stworzenia planu zagospodarowania terenu do Projektu Budowlanego który stanowi załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Mam nadzieje że nie chodziło mu o wywiady branżowe (bo te to właśnie on powinien pozyskać w ramach tworzenia mapy do celów projektowych). Dopiero jak mi zrobi tą mapę będę mógł wykonać projekty przyłączy i jeśli będzie taka potrzeba będą wykonywane uzgodnienia międzybranżowe na posiedzeniu ZUDP. Wiecie może co miał na myśli geodeta i czy dobrze ja to rozumuje tą proceduję?
 12. Nieprecyzyjnie się wyraziłem przez co chyba źle mnie zrozumieliście. Ponadto widzę że kolegę Barbossa cechuje agresywny tryb dyskusji, a chyba nie o to chodzi aby rzucać się innym do gardeł wiec odpuszczam. Z uwagi na że to że spora część działek bud. ma nieregularne kształty problem który poruszył KamaG. może okazać się istotny z punktu widzenia lokalizacji obiektu. Nie wiem o jakich interpretacjach wspomniał kolega KamaG. Mogę jedynie powiedzieć, że byłem dzisiaj w UM - Wydział Architektury i rozmawiałem z człowiekiem zajmującym się opiniowaniem składanych dokumentacji PB o pozwolenie na budowę. Pan stwierdził, iż otwory drzwiowe/okienne w ścianie elewacyjnej muszą być tak zlokalizowane aby od krawędzi otworu do granicy działki odległość nie była mniejsza niżeli 4m, na pozostałym odcinku ściany odległość może mieć poniżej 4m byle nie było mniej niż 3m (a w miejscu otworu w projekcie zagospodarowania umieścić dodatkowy wymiar względem granicy). Tym samym potwierdził moją interpretację. Jednak można zawsze chuchać na zimne mając na uwadze inne interpretację i zawsze lokalizować obiekt od granicy 4m, ograniczając własną swobodę w wyborze projektu.
 13. Czytaliście to ? http://projektytypowe.blogspot.com/2009/10...nic-dziaki.html Definicja otworu okiennego tez nie należy do najprostszych. http://prawobudowlane.bloog.pl/id,6395379,...wno-,index.html
 14. Barbossa Raczej to nie jest tak do końca jak piszesz. Właśnie jestem na etapie wybierania projektu na działkę o szerokości 20m wiec temat mnie bardzo zainteresował. Zamierzam wybrać projekt domu o szerokości 12m (wymiar do gołej ściany), okna dookoła domu wiec muszę zachować 4m. Zgodnie z nowelizacją z 2009r. § 12. ust. 5 pkt 2 5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż: 1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa, 2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej tak na prawdę dla przypadku ścian z otworami trzeba zachować odległość 4 m od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego do granicy działki. Przy nierównoległym do granicy usytuowaniu budynku pozostała część ściany (mur bez otworów) nie może stać bliżej niż 3 m do granicy działki. Podsumowują, jeśli są otwory w ścianie (czyli odl. 4m) to nie interesują nas ściany i to czy jak grubym styropianem je ocieplimy (byle nie były bliżej niż 3m).
×
×
 • Utwórz nowe...