Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

mdblack

Uczestnik
 • Posty

  17
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez mdblack

 1. Cytat

  Powiało nadmiernym optymizmem...icon_wink.gif  Póki co jeszcze jest icon_biggrin.gif
  Przeca nie może być inaczej.
  Oczywiście nie jest to optymizm bez pokrycia, wiem co potrafią Cieśle z Beskidu śląskiego, więc o wykonanie jestem spokojny...póki co icon_lol.gif

  pozdr.
 2. Nie wiem, czy to dużo, czy mało?
  Wiem natomiast, że będę miał dobrze zrobiony dom, z bardzo dobrego, zdrowego materiału.
  Dom, który będzie spełnieniem naszych marzeń. Zresztą w tej materii nie ma co dyskutować, jeden lubi gruszki, a drugi mielonkę z puszki. Dopóki lubią to co lubią, dopóty jest OK.

  Na marginesie pisząc, wiem, że da radę postawić SSZ za 50k...
 3. Witam,

  Jako, że i ja jestem na etapie załatwiania formalności koniecznych do rozpoczęcia budowy niewielkiego domu z bali drewnianych, podzielę się nieco moją wiedzą w tej materii.

  Nasz, czyli mojej żony, moich dwóch synów, trzech kotów, psa i mój dom będzie miał około 88 m2 powierzchni użytkowej.
  Konstrukcja to tradycyjny dom z bali, taki jaki można spotkać w Beskidzie śląskim. Drewno - Świerk istebniański, średnia grubość ścian to około 35 cm.
  Na dole salon, kuchnia, niewielka łazienka, mała garderoba oraz wiatrołap. Na górze trzy sypialnie, łazienka oraz garderoba.
  Nam do szczęścia nic więcej nie trzeba icon_smile.gif

  A teraz o kosztach:

  Stan surowy zamknięty: w skład, którego wchodzi cała konstrukcja ścian nośnych z bali świerkowych, strop z widocznymi tragarzami, ślepa podłoga,legary pod właściwą podłogę, więźba dachowa, odeskowanie dachu, krycie papą, bądź przygotowanie dachu do położenia blachodachówki, wszystkie konstrukcje ścianek działowych, wszystkie drzwi, okna zewnętrzne, obustronne oszlifowanie, omszenie oraz impregnacja całości domu, proste schody, to tak z marszu co pamiętam.
  Oczywiście wynegocjowałem u Głównego Cieśli pewne gratisy, o których nie napiszę icon_smile.gif
  Ale są naprawdę bardzo piękne i zarazem użytkowe.
  Aha o kosztach pisałem...1500 pln za m2 powierzchni użytkowej, co daje 132500 za całość.
  Do tego jeszcze koszt fundamentu, komina wszystkich instalacji, poszycia dachu, itp., itd....
  Summa summarum mam cichą nadzieję, że w 200k bidnie, bo bidnie się zamkniemy icon_smile.gif
  Ale tak jak pisałem, nam nie zależy na nie wiadomo jakich luksusach, dom to my, a nie ściany, telewizory, centralne odkurzacze, hydromasaże, czy inne tego rodzaju materialne (skądinąd niepotrzebne) pokusy, luksusy icon_smile.gif

  Koniec.
  Pozdrawiam.
 4. Dzięki Moose za podtrzymanie na duchu icon_smile.gif
  Jutro lecę do Starostwa złożyć wniosek.

  Szukałem w necie co i jak, ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
  Domek będą mi budowali Górale Śląscy z ich słynnego świerka istebniańskiego...Zakrywanie tak pięknego drewna jakimiś gipsami, albo innymi shit' ami ( za przeproszenie oczywiście ) nie wchodzi w grę.

  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  Bajbaga, tobie również dziękuję, oboje zresztą radziliście mi w wątku o łączeniu technologii budowy.

  W pierwsze wersji mieliśmy z żoną przebudowywać stary, parterowy dom murowany. Rozbudowa miała polegać na dobudowie części z bali. Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy się na zrealizowanie naszego jedynego marzenia materialnego jakim jest tradycyjny dom z bali drewnianych.

  Taki jak ten poniżej

  DSC01446.jpg  I jeszcze raz Wam wszystkim dziękuję.
 5. Witam wszystkich bardzo serdecznie.

  Bardzo proszę o poradę w kwestii wydania pozwolenia na budowę, mianowicie...

  Wraz z żoną zamierzamy wybudować dom z bali świerkowych...i tu pojawia się problem.
  W projekcie średnica bali to 35 cm, norma U=0,49. W rzeczywistości będą różne od 30 do 40 cm. Czy w takim układzie dostane pozwolenie na budowę?
  Projekt jest już całkowicie skończony, czy jest w ogóle sens składania wniosku?

  Bardzo dziękuję za ewentualne porady i pozdrawiam.

  Maciek.
 6. Cytat

  Na sufi(cie)-tach no chyba że boazeria będzie . Ściany z bala będą wystawiona bezpośrednio na czynniki atmosferyczne a ściany z cegły osłonięte . Układ ścian zmusza oparcie dachu na dwóch niejednorodnych ścianach.  Właśnie tego najbardziej się obawiam. Jednak jeśli zostawię widoczne belki stropowe, a ślepą podłogę wykończę deską, może nie będzie się nic złego działo?

  @labas, dzięki za szczerość icon_biggrin.gif

  Może jednak jeszcze jedna, ostatnia robótka?
 7. @animus, ja się nie spieram, ani nie mam do Ciebie pretensji. Wszystko się zgadza, Twoje wyliczenia są OK, ale budynek mieszkalny to tylko ten, który na rysunku opisałem jako "dom, w którym obecnie mieszkam", a ten ma niecałe 50m2.
  Trochę niejasno wszystko opisałem, stąd cały "szum informacyjny".
  Co do Twojej uwagi odnośnie mieszania technik budowy, zapewne masz 100% racji.

  Co myślisz o takim połączeniu jakie opisałem poniżej, czyli konstrukcja, wszystkich czterech ścian, szkieletowa z pionowych bali/łątków/ o przekroju powiedzmy 25x25, natomiast wypełnienie tych przylegających do starego domu, cegłą, a tych nowo dostawionych sumikami min. 22x22?

  Pozdrawiam.

  Maciek.
 8. Zadaszenie ma być proste, dwuspadowe. Poddasze użytkowe, dwie sypialnie. Z jednej z nich miałoby być wyjście na taras icon_biggrin.gif

  Brak obrazka

  Mniej więcej tak jak na załączonym obrazku.
  Co do drewna...jeśli miałaby być to konstrukcja szkieletowa, z czego dwie ściany wypełnione cegłą, a dwie balem, to wybór pewnie padnie na kwadraty 25x25, bądź 26x26. Jeśli chodzi o gatunek drewna to chciałbym modrzew, ale pewnie stanie na jodle, bądź świerku /cena/.
 9. Ten mur pruski to ciekawa propozycja. Nie wiem tylko, czy to nie skomplikuje zbytnio całego przedsięwzięcia.
  Nie ukrywam, ze koszty są dla mnie bardzo ważne. Chciałbym się zmieścić w około 100K, oczywiście do stanu surowego zamkniętego. Resztę będę robił sam.
  Jak się ma wykonie ścian muru pruskiego do zwykłej ściany? Będzie drożej, czy taniej, no i jak z wykonawstwem? Pewnie ciężko o fachowca?
  Czy przy stawianiu szkieletu drewnianego przez cieślę, nie będzie musiał być obecny murarz, do wypełnienia szkieletu cegłami?

  Ps., Wszystko mi się co raz bardziej komplikuje icon_biggrin.gif
  ...ale i za razem co raz bardziej podoba.

  pozdr.

  md
 10. @animus rodzina moja liczy cztery osoby. Nie wiem skąd taki wynik, ponad 200m2?
  Obecnie chałupka mierzy +/- 50m2. Dobudówka 8x7 minus grubość ścian, tu liczę 0.25, wyjdzie również niecałe 50m2, plus do tego poddasze. Mi wychodzi max. 130, 140 m2 użytkowej. Odnośnie szczeliny dylatacyjnej, własnie mam mieszane uczucia, czy aby na pewno nic złego nie będzie się działo z drewnem?

  @bajbaga bal po części ze względu na urok drewna, jak to opisałeś ze względu na wnętrze, czy też "zewnętrze", ale w głównej mierze na specyficzny klimat takiego domu.

  Pisząc "Można również konstrukcje nośną wykonać jako szkieletową i „wypełnić” balem" masz na myśli konstrukcję sumikowo-łątkową?
  Tak, czy inaczej twierdzisz, że takie dwie ściany drewniane mogą tworzyć samodzielną, samonośną konstrukcję?
 11. Od zawsze, w raz z żoną, marzyliśmy o domu drewnianym, z bali. Życie niestety nie zawsze układa się po naszej myśli.
  W naszym przypadku nie było inaczej. Zostaliśmy niejako obdarowani starą nieruchomością. Aby można było w niej zamieszkać włożyliśmy nieco gotówki.
  Ktoś pewnie powie że nie ma sensu tak bardzo kombinować, że lepiej postawić nowy budynek. Wszystko OK, ale my nie chcemy tracić starego domu, a co za tym idzie włożonych w niego pieniędzy, itp...
  Stąd tez pomysł na pogodzenie tego wszystkiego.
  Jeśli chodzi o Twój pomysł...raczej odpada. Nie chcę imitacji drewnianego domu, wole raczej namiastkę, z uwagi na to, ze tylko dwie ściany byłyby z bala. Z drugiej zaś strony, do budowy muru chciałem użyć starej "poniemieckiej" cegły. Obie ściany murowane nie byłyby otynkowane, co w połączeniu z balem mogłoby dać ciekawy efekt.
  Dodam, że w dostawionej części miałby być tylko wiatrołap, duży salon oraz schody na poddasze.
 12. Tak jest, wszystko ma być w zgodzie ze sztuką budowlaną, jak i z prawem icon_biggrin.gif
  W zasadzie całość rozbudowy, prócz tego nieszczęsnego łączenia bala z cegłą, będzie standardowa.
  Dach nad nową częścią nie będzie połączony z dachem starej części.
  Pierwsza moja myśl była taka, żeby w mur ceglany od jego czoła dać szpilki gwintowane i to do nich bale przykręcać.
  Nie wiem tylko, czy to nie jest zły pomysł. Ściana z cegły praktycznie w ogóle nie nie zmienia swoich wymiarów. Co innego drewno, przy dużych zmianach wilgotności, czy też temperatury, wysokość takiej ściany może zmieniać się i to znacznie.
  Innymi słowy, drewno "pracuje". I czy to właśnie nie będzie problem, jak bym belki poprzykręcał do ściany?
  Może ktoś ma jakieś doświadczenie jeśli chodzi o takie połączenia? Bądź też ktoś ma jakiś pomysł, jak bezpiecznie połączyć te dwie technologie?

  Pozdrawiam.
  Maciek
 13. Witam,

  Spieszę z wyjaśnieniami. Obecnie mieszkam w dość nietypowym miejscu. Całość zabudowań umiejscowiona jest w narożniku działki, w jej granicach, na kształt litery L. Budynek mieszkalny datowany jest na lata 30'ste ubiegłego wieku. Wymarzyłem sobie dobudowanie nowej części domu właśnie w załamaniu tej litery. Jaśniej będzie na rysunku...
  Brak obrazka

  Podwójne czerwone linie to ściany z cegły pełnej, grube, czerwone linie to ściany z bala, powiedzmy 20x24.

  A więc jak połączyć bal z cegłą?

  Pozdrawiam.

  Maciek.

 14. Ok, dzięki za instrukcję...
  Tylko, że tamten problem polegał na tym, że cały parter miał być murowany, natomiast, piętro, czy też ściany kolankowe plus szczyty w konstrukcji szkieletowej. W moim przypadku jest zupełnie inaczej...
  Tak, czy inaczej dziękuję za chęć pomocy.

  Maciek.
 15. Witam Wszystkich,

  Bardzo proszę o opinie co do możliwości połączenia dwóch technologii budowy domu, mianowicie bala i cegły.
  Czy wykonanie domu, który będzie miał dwie ściany zewnętrzne parteru murowane, a dwie z bala 20x20, jest wogóle możliwe?

  Z góry dziękuję za ewentualne opinie.

  Pozdrowienia.

  Maciek.
×
×
 • Utwórz nowe...